Yndi Halda – Together Those Leaves – Single – 2016

photo_2016-02-16_17-19-06

.

گروه پست راک پنج نفره انگلیسی yndi halda یکی از بهترین، متفاوت ترین و خلاق ترین گروه های پست راک به شمار می رود. این گروه دوست داشتنی که ابتدای قرن بیست و یکم فعالیت هنری خود را شروع کرد، به نوعی خط واصل صداهای مولف دهه قبل و صداهای لبریز از تکرار پس از خود است، یعنی خط واصل جریان پست راک و ژانر پست راک. همانطور که چند سال پیش بر روی بلاگ نوشته بودم:

.

بعد از اتمام دهه نود میلادی و با گذر از نیمه اول دهه بعد، که می توان به جرئت گفت پست راک به عنوان یک جریان (نه یک ژانر موسیقی) نقطه اوج خود را پشت سر گذاشت، هنرمندان نو پا دست به تلفیق ژانر های مختلف زدند و بیشتر آن ها تحت عنوان «پُست راک» خوانده شدند. تعریف «پُست راک» حتی به عنوان یک «ژانر موسیقی» امروزه کمی اشتباه فهمیده می شود و «پُست راک» هایی که امروزه با این عنوان شناخته می شوند همان هایی هستند که پس از تمام شدن «جریان پُست راک» در اواخر دهه 90 و ابتدای دهه بعدی، بر اساس تلفیق زاده شدند.

.

بنابراین yndi halda پس از اتمام جریان پست راک بر اساس تلفیق ژانرهای مختلف با پست راک و تاثیرپذیری شدید از جریان اصلی پست راک در دهه قبل کار خود را شروع کرد. اگر سری به صفحه فیسبوک این گروه بزنید نوع نگاه متفاوت آنها را در قسمت About گروه خواهید دید. اما از جنبه موسیقیایی، سازبندی بدیع این گروه بر بستر پست راک غالبا بی کلام نیز دلیل دیگری بر تفاوت آن با دیگر گروه های پس از خود است. علاوه بر سازهای متداول در این ژانر (معمولا گیتار، درامز و کیبورد) این گروه خوش ذوق انگلیسی از سازهای بانجو، لپ استیل گیتار، ویالن و Glockenspiel (نوعی سنتور) در خلق صدای خود استفاده می کند. استفاده هوشمندانه از پیانو نیز در کنار سازهای اشاره شده، به خلق فضایی مدرن و در عین حال کلاسیک می انجامد. دومین آلبوم استودیویی گروه  Under Summer نام دارد و پس از حدودا 10 سال بزودی منتشر خواهد شد. این قطعه را می توانید از کانال تلگرام بلاگ نیز دریافت کنید.

.

.

.

.