PMEZ 2015: The Bests of the Year

Bests-of-year

.

یزدان محمدجانی: شاید هیجان انگیزترین قسمت هر سال میلادی برای دوست داران هنر مخصوصا دوست داران موسیقی روزهای پایانی سال کهنه و روزهای ابتدایی سال نو باشد. در این روزها وبسایت و مجله های مرتبط به انتخاب برترینها، بهترین ها و یا لیست هایی با عناوین مشابه می پردازند. آن چه مشخص و واضح است این است که نمی توان هیچ کدام از این لیست ها را کامل دانست چرا که نمایان گر سلیقه نویسنده هاست. اصولا صفت تفضیلی «بهترین» به شدت نسبی است، بهترین هر سلیقه با بهترین دیگر سلایق متفاوت است. همچنین چون همه ما در طول خط زمانی زندگی خود مدام تغییر می کنیم ممکن است بهترین یک سلیقه با گذشت زمان نیز دست خوش تغییر شود. پس بهتر است به این انتخاب ها اینگونه بنگریم: رسم و عادت خوبی که هر سال در زمان مشخصی اتفاق می افتد و باعث می شود با مجموعه ای از خوب ها آشنا شویم و بتوانیم برای لحظات آتی زندگی خود موسیقی متن دلخواه بیابیم.

.

امسال برخلاف سال گذشته چندین لیست مختلف در مجله موسیقی سایکدلیا معرفی خواهیم کرد. لیستی از ده آلبوم برتر در برخی سبک های خاص (این سری از لیست ها براساس حروف الفبا مرتب می شوند) که در چند پست به مرور معرفی می شوند و سپس برترین آلبوم ها و قطعات سال (بدون در نظر گرفتن سبک، به مانند سالهای گذشته). می توانید مطالب و به روز رسانی های بلاگ را از طریق کانال تلگرام بلاگ نیز دنبال کنید: کانال تلگرام بلاگ. بی نهایت از همه خوانندگان بلاگ، چه آنهایی که از بیش از ده سال پیش همراه ما بوده اند و چه آنهایی که به تازگی به جمع ما پیوسته اند، متشکریم و از همراهی و حمایت آنها قدردانی می کنیم.

.

.

all

.

فروش مجموعه بهترین های سال 2015 (صوتی و تصویری)

به مانند سال گذشته و با توجه به استقبال، حمایت و بازخوردهای مثبت شما همراهان همیشگی بلاگ، امسال نیز دومین یادگاری فیزیکی بلاگ برای عرضه به شما دوستان آماده و گردآوری شده است. این مجموعه شامل 6 عدد DVD است که بر روی آنها لوگوی وبلاگ به صورت لیبل چاپ شده است. حجم تقریبی اطلاعات ذخیره شده در هر DVD کمی بیش از 4 گیگابایت است. این مجموعه شامل بهترین آلبوم های سال 2015 (تمام آلبوم های برگزیده خود وبلاگ+بهترین های 2015 از دید مجلات و وب سایت های موسیقی معتبر خارجی) و کنسرت فیلم جدید راجر واترز: The Wall – 2014 می باشد. فرمت و کیفیت تمام آلبوم های این مجموعه MP3 320Kbs و FLAC می باشند. ID3 یا تگ اطلاعات تک تک قطعات (نام آرتیست، نام آلبوم، سال انتشار، نام قطعه و…) کامل، دقیق و درست است.

.

[مشاهده جزئیات این مجموعه]

[برای خرید این مجموعه کلیک کنید]

.

.

10. Steven Wilson – Hand. Cannot. Erase

.

استیون ویلسن در آخرین اثر انفرادی خود از انزوای خود خواسته ای صحبت می کند که گریبان جوامع مدرن را گرفته است. بی شک انتقال حداکثری مفهوم توسط موزیسین های فوق العاده قدرتمندی صورت می گیرد که نقش آن ها در نوشتن قطعات نزدیک به صفر بوده در حالی که حقیقت این است که بدون وجود این موزیسین های قدرتمند ویلسن قادر به بیان درست ایده های ذهنی خود نخواهد بود. این آلبوم از جهت فرم و کلاس نوازندگی قطعا یک اثر کم نقص و آموزنده است اما از زوایای دیگر نمی تواند رسالت خود را به طور کامل اجرا کند. غلبه کامل نوازندگی بر مفهوم و عدم تعادل مناسب بین این دو عنصر باعث می شود شنونده نتواند این آلبوم را به معنای واقعی کلمه مفهومی و روایتگر بداند. قطعات یا صرفا تکنیکی هستند یا صرفا برپایه فضاسازی و البته روایتگر. مفهوم و ایده آلبوم نیز نو و بکر نیست. از دید موسیقیایی نیز این آلبوم تجربه جدیدی برای ویلسن محسوب نمی شود. این آلبوم با اینکه بهترین اثر انفرادی ویلسن نیست اما قطعا از برخی جهات از پختگی لذت بخشی بهره می جوید و لحظات بی نظیری را برای علاقه مندان به این جنس موسیقی رقم می زند.

.

.

205544

9. Kauan – Sorni Nai

.

گروه روسی Kauan در جدیدترین اثر خود راویتگر حادثه ای است واقعی، البته مرموز و سر به مهر. رخداد گذرگاه دیِتلُوف رخدادی بود که منجر به مرگ ۹ کوهنورد در کوه‌های شمالی اورال در شب دوم فوریه ۱۹۵۹ شد. این حادثه در سمت شرقی کلات سیَخ (به زبان مانسی: کوه مرگ) اتفاق افتاده است. از آن زمان و پس ازین رخداد، گذرگاهی که در آن، حادثه رخ داده است با نام رهبر این گروه ایگور دیتلوف نامیده شده است. روایت کم نقص Anton Belov مغز متفکر Kauan از این حادثه تمامی المان های موجود در آن را به شنونده منتقل می کند. سرما، ترس، نابودی، وحشت و گم شدن در ناشناخته ها. تلفیق عناصر پست راک، دارک فولک و دوم متال برای روایت حادثه ای مرموز که به خوبی احساسات نهفته در داستان را منتقل می کند بار دیگر نبوغ Anton Belov را یادآوری می کند.

.

.

28445-asunder-sweet-and-other-distress

8. Godspeed You! Black Emperor – `Asunder, Sweet and Other Distress`

.

جدیدترین اثر گادسپید یو! بلک امپرور، گروه عجیب، متفاوت، خلاق و مولف کانادایی از ویژگی های خاص موسیقی آنها بهره می برد و در عین حال با آلبوم های پیشین کمی متفاوت است. سینماتیک بودن قطعات از ویژگی هایی است که همچنان در موسیقی این گروه کانادایی قابل رصد کردن است. چشم هایتان را ببندید و با شنیدن قطعات این آلبوم در ذهن تصویرسازی کنید. این ویژگی مطمئنا امضای موسیقی این گروه محسوب می شود. از طرفی این مدت زمان کل آلبوم حدودا 40 دقیقه است. از این بابت این آلبوم با آلبوم های پیشین فرق می کند. اگر پیش از این موسیقی خاص و عجیب این گروه را تجربه کرده باشید، آلبوم آخر شما را شگفت زده نخواهد کرد. قطعا این آلبوم حرف جدیدی در کارنامه گادسپید محسوب نمی شود اما فراموش نکنید که تک تک ثانیه ای هایی که این گروه خلق می کند ارزش ساعت ها و روزها تجربه شنیداری مجدد را دارند.

.

.

chelsea-wolfe-abyss-cover-art

7. Chelsea Wolfe – Abyss

.

پرتگاه، آخرین آلبوم استودیویی خانم Chelsea Wolfe، قطعا بهترین آلبوم او تا به امروز است. این آلبوم که کلیات تک تک عناصر موجود در کارنامه این موزیسین امریکایی را در بر می گیرد، اثری است جاه طلبانه و قدرتمند که شکافی عمیق را با زیبایی، تاریکی و خشونت پر می کند. حضور توامان عناصر دارک ویو، گاتیک راک، اینداستریال، نویز، دوم و اثیریل (روحانی) نشان از بی حد و مرز بودن ایده های این هنرمند جوان دارد و چفت و بست شدن این عناصر با هم نیز قطعا نمایان گر هوش و استعداد او. در سه کلمه آلبوم مالیخولیایی، تاریک و آخر الزمانی است. پرتگاه، در بالاترین نقطه کارنامه هنری Wolfe ایستاده است و بار دیگر ثابت می کند که او به درستی می داند چه زمانی خشم خود را رها کند و چه زمانی آن را مهار کند. نتایج این تسلط بر مدیریت خشم آلبومی درخشان و ماندگار است.

.

.

Bjork-Vulnicura1

6. Bjork – Vulnicura

.

خانم بیورک، نماد و طلایه دار موسیقی مدرن ایسلند است. کشوری که به نوعی یکی از قطب های موسیقی مدرن حال حاضر دنیاست. این آلبوم از هر سه جنبه کلی موسیقی، صدای خواننده و مفهوم کلی آلبومی شایان توجه است. از بعد موسیقی این آلبوم را می توان آرت پاپی موقر دانست با تزئینی بدیع از المان های گلیچ، امبینت و چمبر. نقش Arca (دی جی، مهندس میکس و تهیه کننده مشهور ونزوئلایی) در این زمینه بسیار پر رنگ و با اهمیت است و نگرشی مینیمال و موجز به موسیقی این آلبوم بخشیده است. صدای بیورک به عنوان خواننده نیز مشخصا متفاوت است و به گوش آشنا. شیوه خواندن وی نیز تکمیل کننده همان نگرش مینیمال موسیقی آلبوم است. مفهوم آلبوم نیز به جدایی می پردازد و بیش از هر چیزی التیام بخش است و بر وجود بیورک به عنوان یک «انسان» تاکید می کند. Vulnicura آلبومی است شجاع، زیبا و تاثیرگذار. تلاشی است برای یافتن نظم در بی نظمی.

.

.

carrie-and-lowell

5. Sufjan Stevens – Carrie & Lowell

.

هفتمین آلبوم استودیویی سوفیان استیونس یکی از موفق ترین آلبوم های سال 2015 به شمار می آید. بازگشت استیونس به ریشه های ایندی فولک خود بازگشتی باشکوه و مقتدرانه بود. این آلبوم توانست میانگین نمره 90 از 100 را از میان 40 نقد حرفه ای بدست آورد. شاهکار بودن این آلبوم از سادگی و شفاف بودن آن نشات می گیرد. هم چنان معتقدم بهترین آلبوم استیونس آلبوم Illinois است اما بدون کوچکترین شک و تردیدی باید بگویم شاهکاری که استیونس سال 2015 آن را منتشر کرد در بدبینانه ترین حالت دومین آلبوم برتر کارنامه وی محسوب می شود. منتقدان بسیاری این آلبوم را حتی بهترین اثر استیونس تا به امروز می دانند. این آلبوم در تمام مقیاس ها و براساس تمامی پارامترها آلبومی کم نقص است. صدای سوفیان، متن اشعار و مهم تر از همه خود موسیقی. این آلبوم پر از احساسات آشنا و قدیمی است، احساساتی رنگی چون خاطرات کودکی. تجربه این آلبوم به خصوص در جاده با باریکه ی ضعیف نور خورشید می تواند شما را به اوج لذت شنیداری برساند.

.

.

max

4. Max Richter – From Sleep

.

جدیدترین اثر مکس ریشتر آلمانی را، از جهاتی بدیع ترین و نوآور ترین آلبوم سال می دانم. همکاری وی به عنوان یک موزیسین باهوش با یک عصب شناس مشهور منجر به خلق آلبومی جذاب شده است که پیوندی است بین هنر و علم. David Eagleman عصب شناس مشهور سال های متمادی بر روی خواب تحقیق و پژوهش انجام داده است. اتفاقی که برای مغز شما در هنگام خواب رخ می دهد موضوعی بسیار جذاب است که نوروساینتیست های زیادی را در اقصی نقاط دنیا به خود جذب کرده است. ریشتر با خلق ترکیبی عجیب سعی در تقویت و انعکاس چرخه های طبیعی خواب دارد. به قول خود ریشتر این آلبوم دعوتی است برای رویا دیدن. این آلبوم را نوعی آزمایش یا تجربه علمی می توان دانست چرا که هدف شنیدن این آلبوم از ابتدای تا انتهای خواب شبانه و دادن بازخورد بود. ریشتر پیش از این نیز دست به چنین کارهایی زده بود. مادرن کلسیکال، امبینت و دِرُن را در ظرفی ریخته و آن را کاملا پست مینیمال تزیین کنید. محصول نهایی را در هنگام خواب طبیعی شبانه خود مصرف کنید. بی شک روز بعد متوجه خواهید شد چه آلبوم بی نظیری را تجربه کرده اید.

.

.

39615-the-miraculous

3. Anna von Hausswolff – The Miraculous

.

بانوی 29 ساله سوئدی، Anna von Hausswolff، دانشجوی سابق رشته معماری در جدیدترین آلبوم استودیویی خود دنیایی از اصوات تجربی، روحانی و تاریک می سازد. شاید پیش از این نام او بخاطر پوشیدن تیشرت گروه بلک متال نروژی Burzum بر زبان ها افتاده بود (حاشیه خوراک همیشگی رسانه ها) اما با آلبوم جدید او چنان طوفانی به پا کرده است که به راحتی نمی توان آن را نادیده گرفت. برای تصور موسیقی Anna von Hausswolff کافی است در ذهن خود المان های اصلی و غالب موسیقی Swans، Jarboe، Einstürzende Neubauten و آلبوم های اولیه Dead Can Dance را کنار هم بگذارید. معجون نهایی بشدت خط خطی و قدرتمند است و شنونده را با خود به قلمروهای جدید و البته تاریکی می کشاند. بانوی جوان سوئدی با انتشار آلبوم آخر خود اثبات می کند که در حفظ تعادل بین خشونت و صمیمیت، سنگینی و مالیخولیا استاد است. قطعا این آلبوم نمایی غیر قابل انعطاف است که بشدت مورد استقبال شنونده قرار می گیرد.

.

.

sig050039-various-artists-circe-2x12-vinyl-z

2. Georg Hólm, Orri Páll Dýrason, Hilmar Örn Hilmarsson & Kjartan Hólm – Circe

.

ایسلند نامی مشخص و واضح در موسیقی مدرن دنیاست و قطعا سیگوروس گروهی است که آنسوی مرزهای مشخص و و قابل حدس موسیقی ایستاده است. حال فرض کنید دو تن از اعضای این گروه یعنی Georg Holm و Orri Páll Dýrason به همراه Kjartan Hólm (برادر Georg و گیتاریست کنسرت‌های سیگوروس) و Hilmar Örn Hilmarsson (آهنگساز ایسلندی) موسیقی متن یک فیلم مستند را ساخته اند. فارغ از اینکه بخواهم به خود مستند بپردازم باید بگویم این موسیقی متن چیزی است متفاوت با آنچه به عنوان موسیقی متن در ذهن دارید. المان های موسیقی سیگوروس در این آلبوم به چشم می خورند، به خصوص المان های آلبوم Von. اما این موسیقی متن قدم در مسیرهایی می گذارد که بعضا سیگوروس به آن ها وارد نشده بود. بنابراین می توان این آلبوم را دارای جزئیات زیاد، وسیع تر و کم عمق تر از موسیقی سیگوروس دانست. سازبندی کم نظیر آلبوم یکی از ویژگی های بارز آن است. در سفر هفتاد و یک دقیقه ای با این آلبوم قطعا با نموداری متناوب و سینوسی مواجه خواهید شد. تنش و آرامش پی در پی چیده می شوند. پست راک با سایه های امبینت وجه غالب موسیقی متن مستند The Show of Shows را تشکیل می دهند اما این تنها بستری است که با سازهای زهی و ارکسترال سر و شکل می گیرد و جنبه حماسی پیدا می کند. سینماتیک بود عنصر اصلی این موسیقی است بنابراین به راحتی می تواند بر روی تصویر بنشیند یا شنونده را وادار به تصویرسازی کند. بعد از شنیدن این آلبوم متقاعد شدم که می بایست این مستند را ببینم. موسیقی در اینجا آنقدر قوی است که شاید بتواند کاملا بر خود مستند غلبه کند.

.

.

tame-impala_let-it-happen-560x560

1. Tame Impala – Currents

.

در بررسی و مرور آلبوم شاهکار Currents (اینجا) نوشته بودم:

«دو آلبوم نخست تیم ایمپالای استرالیایی Innerspeaker و Lonerism دو آلبوم درخشان این روزهای دنیای موسیقی جدی محسوب می شوند. دو آلبومی که از «انفصال» و «انزوا» از اجتماع گفتند. در آلبوم سوم و جدید پارکر به سراغ «جدایی» می رود. او به چرخه زندگی (اجتماع) بازگشته و در آن چرخه با «جدایی» مواجه شده است. بارزترین نمونه این «جدایی» نسخه رمانتیک آن است. تفسیر بسیاری از منتقدین از این آلبوم یک جدایی رمانتیک است اما نه از زاویه دید کسی که شکست عشقی را تجربه کرده و در موضع ضعف ایستاده است، بلکه از موضع کسی که رابطه را خاتمه داده است و در موضع قدرت قرار دارد. این انفصال و جدایی را می توان در سبک گروه نیز مشاهده کرد: جدایی از گیتار، شیفت محسوس به سمت سینث. این آلبوم چنان بالغ است که می توان آن را بهترین آلبوم تیم ایمپالا دانست در حالی که مسیر این آلبوم با دو آلبوم قبلی کاملا متفاوت است. مثل دو آلبوم پیشین، آلبوم سوم نیز تماما توسط مغز متفکر گروه، کوین پاکر، نوشته، ضبط، اجرا و تولید شد. میکس آلبوم نیز توسط پارکر انجام شد و برای اولین بار تمام سازها در هنگام ضبط توسط خود پارکر نواخته و ضبط شدند.

.

این آلبوم زمانی نوشته شد که پارکر پس از مصرف مجیک ماشروم، در یک سفر سایکدلیک به سر می برده است. بنابراین به راحتی می توان سایکدلیک بودن تمام عیار آن را درک کرد اما از زاویه ای کاملا عجیب و متفاوت. انگار این عجیب بودن ناشی از اندوه است تا مجیک ماشروم. «Let It Happen» نخستین قطعه این آلبوم به سرعت تغییرات در صدای تیم ایمپالا را نشان می دهد، حضور موسیقی رقصی طرفداران این گروه را شوکه می کند. بلافاصله از خود می پرسید «این تغییر خوب بود یا نه؟» و بلافاصله جواب می گیرید: «صد در صد خوب». لاین های درامز و افکت های خروجی آن بی نظیرند و نمونه بارز آن ها نیز قطعه اول است. لایه های متعدد سینث تحسین برانگیزند و وجه غالب این آلبوم محسوب می شوند. وکال نیز با افکت های خود حال و هوای دهه های قبل را به گونه ای کاملا جدید زنده می کند. تلاش استادانه و وسواسی پارکر برای خلق اثری کم نقص و کامل گرچه به قول خود او زجرآور بوده اما در نهایت او ایده های خود را در سفری سایکدلیک در حال گوش دادن به Bee Gees بوده تکمیل نمود و در پروسه ضبط آلبوم از آن ها رهایی پیدا کرد. نتیجه آلبومی کمال گرا و کم نقص است که می توان مفهوم کلی آن را «انتقال» نیز دانست. انتقال از دنیای ذهنی شماره یک به دنیای ذهنی شماره دو. دنیای مالیخولیایی اما زیبا. از نئو سایکدلیک به دیسکو سینث پاپ. این انتقال را می توان در عناوین قطعات و حتی نام آلبوم نیز درک کرد: Let It Happen، Yes, I’m Changing، Eventually، Past Life، New Person, Same Old Mistake، Love/Paranoia و Reality In Motion. عناصر آر اند بی، دیسکو و سینث پاپ در نهایت موجودی کاملا سایکدلیک به شنونده ارائه می دهند. تجربه فضانوردی پاکر در تنهایی رخ می دهد. بنابراین آلبوم از این دید می تواند قابل درک توسط تک تک مخاطبان خود باشد. تمام قطعات این آلبوم عضوی از یک مجموعه خالص از خیال و وهمند.

.

این سفر صوتی و تصویری با وجود داشتن جزئیات زیاد و لاین های پیچیده و انبوه، هیچ گاه شنونده را درگیر جزئیات نمی کند و شنونده نمی داند به کدام سو می رود ولی پس از اتمام آلبوم مطمئنا خود را در فضایی متفاوت می یابد و در طی تجربه این آلبوم نیز پارکر با مهارت، استعداد و نبوغ خود «انتقال» را به خلاقانه ترین شکل نمایش می دهد. از دید فنی نیز پیشرفت بسیار محسوسی در میکس، آهنگسازی، وکال و تولید دیده می شود. می توان در اکثر موارد سطح کار را نزدیک به کمال دید. پارکر پس از شنیدن Bee Gees حجم زیادی از احساس را تجربه کرده و به موقرترین شکل ممکن آن را به شنونده اهدا می کند حتی بدون این که بخواهد خود را نشان دهد. مطمئنا این آلبوم بیشترین لذت را پس از بارها و بارها تجربه شنیداری به شنونده منتقل می کند که برای شنونده عجیب یا خوشحال کننده است. مفاهیم «جدایی» و «انتقال» به خوبی در کاور آرت آلبوم نیز مشخصند. کافیست حقیقت جدید تیم ایمپالا را باور کنید، آن گاه با حجم زیادی از عشق مواجه خواهید شد.»

.

در نهایت این آلبوم بهترین آلبوم سال از دید مجله موسیقی سایکدلیاست و به راحتی می تواند بار «خوب نبودن» نسبی سال 2015 را به دوش بکشد و ورق را برگرداند. این حجم از خلاقیت و نوآوری غیر منتظره و بشدت خوشحال کننده است. نبوغ پارکر با هر بار شنیدن این آلبوم بهتر و آسان تر درک می شوند و نهایت به تدریج لذت بیشتری از تجربه این آلبوم حاصل می شود.

.

.

The Best Songs of 2015

.

Above & Beyond – We’re All We Need [feat. Zoe Johnston]
Aes Dana – Alkaline (feat. MikTek)
Anekdoten – Our Days Are Numbered
Anoice – Memories Of You
Anna von Hausswolff – Come Wander with Me / Deliverance
A Swarm of the Sun – Infants
Bjork – Stonemilker
Caspian — Sad Heart of Mine
Chelsea Wolfe – Iron Moon
Circe – The Crown Of Creation
Colin Stetson & Sarah Neufeld – Never Were The Way She Was
Esmerine – My Mamma Pinned A Rose On Me
Gazpacho – Know Your Time
Godspeed You! Black Emperor – Piss Crowns Are Trebled
HVOB – Ghost
IAMX – Wildest Wind
Jamie xx – Stranger in a Room [ft. Oliver Sim]
John Carpenter – Vortex
Kauan – Akva
Max Cooper and Tom Hodge – Remnants (Original Mix)
Max Richter – Dream 13
Mono – Death in Reverse
Nicolas Jaar – Swim
Olafur Arnalds and Nils Frahm – Four
Other Lives – Reconfiguration
Rival Consoles – Ghosting
Slow Meadow – Linen Garden Part 2 (Featuring Hammock)
Steven Wilson – Perfect Life
Sufjan Stevens – Should Have Known Better
Tame  Impala – Let It Happen

.

آهنگ های بالا به مرور بر روی کانال تلگرام بلاگ آپلود می شوند.

.

.

TelegramChannelFinal

.

https://telegram.me/psymez

.