PMEZ’s The Best Albums of 2014 Part 3

textgram_1421254347

عکس از یزدان محمدجانی

.

یزدان محمدجانی

انتخاب بهترین آلبوم های سال یک رسم است در بین دوست داران موسیقی. نه حکم است نه حقیقت. نمایانگر تفاوت سلایق است و به همین دلیل جذاب. پست بهترین های امسال با سال گذشته تفاوت دارد و کمی شبیه رویه سابق است. در 5 پست تعداد 20 آلبوم به عنوان بهترین آلبوم های سال 2014 از دید مجله موسیقی سایکدلیا معرفی می شوند. در انتهای هر پست تعداد 9 قطعه یا سینگل به عنوان بهترین قطعات سال 2014 معرفی می شوند. مشاهده بخش نخست: شماره های 17 تا 20. مشاهده بخش دوم: شماره های 13 تا 16. همانطور که شاید بدانید این آلبوم ها+آلبوم های انتخاب شده توسط خوانندگان و همراهان مجله یعنی خود شما در گروه فیسبوک و خود بلاگ+آلبوم های منتخب سایت های معتبر نقد موسیقی در قالب یک پکیج شامل 4 عدد DVD به قیمتی نازل به عنوان اولین یادگاری فیزیکی بلاگ به فروش می رسد. برای مشاهده جزئیات و نحوه خرید:

.

فروش مجموعه بهترین آلبوم های سال 2014

.

.

Untitled-11

12

Keaton Henson – Romantic Works

کیتن هنسن 26 ساله، با سومین آلبوم استودیویی خود یک تغییر مسیر اساسی را در رزومه هنری خود ثبت کرده است. این موزیسین لندنی پیش از این دو آلبوم در سال های 2011 و 2013 منتشر کرده بود که سبک آن دو آلبوم را می توان ایندی فولکی با ضرب پایین دانست. ایندی فولک هنسن برخلاف نمونه های مشابه اش تلخ بود. وی در آلبوم سوم پا به محدوده ای کاملا متفاوت می گذارد که تحت تاثیر موزیسین هایی چون Arvo Pärt، Philip Glass، Henryk Górecki و Edward Elgar می باشد. این آلبوم نتیجه همکاری خلاقانه هنسن با نوازنده ویالن سل، Ren Ford، است. بنابراین موسیقی این آلبوم مادرن کلسیکال است اما به مانند اکثر کارهای این سبک پیانو بار اصلی فضای کلاسیک معاصرش را بر دوش می کشد و عناصر دیگری نیز به این تنه اصلی، شاخ و برگ اضافه می کنند. او با استفاده از تکنیک فیلد ریکوردینگ (ضبط صدای محیط اطراف به خصوص صداهای طبیعی)، نزدیک شدن به موسیقی امبینت و مادرن کلسیکال پیش زمینه به سبک بدیعی دست پیدا کرده است. پیانوی دلچسب و خوش طعمی که گه گاه با سازهای دیگر درگیر می شود (و به همین دلیل به موسیقی چمبر نزدیک می شود)، همیشه توسط یک امبینس آرامش بخش هم راهی می شود. نمونه این نوع موسیقی به وفور یافت می شود و باید گفت این آلبوم نمونه بسیار عالی و شاهکاری از این جنس موسیقی نیست ولی هم چنان یک آلبوم آرامش بخش، دوست داشتنی، کمی تلخ و عاشقانه است. بنابراین اگر در دورانی به سر می برید که روحیه و وضعیت روحی شما بی ثبات نیست، شنیدن این آلبوم کاملا پیشنهاد می شود.

.

Untitled-rthrt

11

Jozef van Wissem/SQÜRL – Only Lovers Left Alive

آخرین فیلم جارموش امریکایی Only Lovers Left Alive، یک فیلم ومپایری محصول بریتانیا و آلمان بود. جیم جارموش 61 ساله، به عنوان یک مولف سلیقه موسیقیایی بسیار عجیب و بی عیب و نقصی دارد. بنابراین عجیب نیست اگر موسیقی متن فیلم هایش عالی شوند. چرا که او هنگام نوشتن فیلم نامه موسیقی متن را نیز در ذهن می سازد. او برای موسیقی متن داستان پست مدرنی از ومپایر هایی که تلاش می کنند برای زندگی جاویدانشان هدف بیابند، بند موسیقی خود یعنی SQÜRL را استفاده کرد. ریف های تیره دوم، که به عنوان موسیقی ادام در فیلم می شنوید، پس از تماشای فیلم در ذهنتان می چرخند. همکاری جارموش با Jozef van Wissem باعث شد ریف های اتمسفریک استونری و تکه های مینیمال ارکسترال به کار اضافه شوند. Van Wissem می گوید: «می دونم شیوه فیلمسازی جیم جارموش شبیه کار یه موزیسینه. اون وقتی فیلمنامه رو می نویسه موسیقی رو تو ذهنش داره و بیشتر با عناصر صوتی تاثیر میذاره رو مخاطبش تا هر چیز دیگه ای. این فیلم ضد جوامع معاصره. ضد تکنولوزی، کامپیوترها و هر کثافت دیگه ای که بهش احتیاج نداری.» حضور عناصر نویز راک، پست راک، سایکدلیک فولک، سایکدلیک راک و دارک فولک در یک فیلم مطمئنا یک آلبوم موسیقی متن عجیب و قوی را در پی دارد صرف نظر از قیاس و تخمین قدرت خود فیلم. حضور موسیقی عربی باز هم نشان دهنده علاقه هنرمندان مستقل به هنر مشرق زمین است. در ساخت این مجموعه هنرمندانی چون Zola Jesus و خواننده لبنانی Yasmine Hamdan نیز همکاری داشته اند. به نظر دیدن این فیلم و تجریه موسیقی متنش کاملا بی ضرر باشد.

.

booksforsale

10

Mogwai – Rave Tapes

در بررسی آلبوم اخیر موگوای (اینـــجا) نوشته بودم:

موگوای هشتمین آلبوم خود را بیستم ژانویه سال 2014 منتشر کرد. حدودا شش، هفت ماه پیش از انتشار این آلبوم آنها در اینستاگرام عکسی را منتشر کردند که خبر از شروع ضبط آلبومی جدید می داد. کم کم سینگل اول آلبوم منتشر شد و لیست قطعات آلبوم نیز مشخص شد. گروه در اجرایی زنده شش قطعه از قطعات آلبوم جدید را به تماشاگران هدیه دادند. چندی بعد اولین موزیک ویدئوی رسمی آلبوم جدید منتشر شد. موگوای پس از آلبومHardcore Will Never Die, But You Will ، نقد این آلبوم، مسیری شخصی تر را برگزید که این شیفت به مذاق خیلی از طرفداران خوش نیامد. تا اینکه در سال 2014 آنها با آلبوم Rave Tapes بازگشتند. موسیقی مبهم، خشک، شلوغ، الکترونیک و حتی مادرن کلسیکال مخفی موگوای اگر بهترین آلبوم موگوای و یک اثر تاریخی نباشد یکی از بهترین آلبوم های آنان است و شاید به زعم بسیاری از هواداران بهترین آلبوم. تغییر مشهود داینامیک موسیقی موگوای احساسی نادرست در ابتدا و احساسی سرشار از اعتماد به نفس را در ادامه به شنونده القا می کند. خشن تر و آرامتر از همیشه اما پخته و شیک. آنها به شما دقیقا آن چه را می دهند که می خواستید. تلفیق الکترونیک و پست راک معجونی جادویی است. جادوی موگوای در رنگ آمیزی احساسات. تلفیق موسیقی کثیف و امبینت نیرویی برای فریاد زدن به شما می دهد. جنسی آشنا با حسی آشنا اما نه آنچنان هیجان انگیز. محدوده ای آشنا که دکوراسیونی جدید را به نمایش می گذارد. بسطی آرام و موقر در قلمرو موسیقی موگوای.

.

Cover

9

Pendragon – Men Who Climb Mountains

دهمین آلبوم استودیویی گروه پراگرسیو راک قدیمی بریتانیایی پندراگن از چند جهت قابل توجه است. یکم اینکه در این آلبوم ایده ای وجود دارد که تعریفی مشخص است در تاریخ هنر و آن زمانی است که دو اثر هنری مختلف از یک هنرمند از لحاظ مفهومی، ترکیبی و موضوعی با هم در ارتباط باشند. در این آلبوم 9 قطعه ای، هشت قطعه به صورت 4 جفت آهنگ چیده شده اند و این جفت آهنگ ها از لحاظ ساختاری (ملودی) و مفهومی (متن شعر) به یکدیگر متصلند. این ایده به در آلبوم قبلی نیز استفاده شده بود ولی در آن آلبوم تنها یک جفت آهنگ لینک شده وجود داشت. دوم اینکه موسیقی پندراگن از نئوپراگرسیوی که با آن فعالیت هنری خود را آغاز کردند به سمت پراگرسیو راک گیتار محور حرکت کرده است. بنابراین ساختار آلبوم در جزئیات تغییرات مشهودی نسبت به آثار قبلی دارد. کیبورد کلایو نولن بسیار شبیه فضاسازی های کیبورد ریچارد بابیری (پورکیپاین تری) است. درک کامل ملودی های این آلبوم مستلزم شنیده شدن های پیاپی آن ها است. در این صورت این آلبوم آرام آرام در وجودتان رشد می کند. موضوع آلبوم که نمایش دهنده کنتراست تضاد زندگی مدرن و روحیه ماجراجویانه است کمی نخ نماست اما ایده ساختار کلی آلبوم، حرکت از نئوپراگرسیو به سمت پراگرسیو راک کلاسیک و لاین های پیچیده گیتار الکتریک، گیتار بیس و درامز (با حضور درامر جدید) آلبومی ماندگار را به هر طرفدار موسیقی پراگرسیو هدیه می دهد.

.

.

The Best Songs Of 2014

.

Alcest – Délivrance [Shoegaze, Dream Pop]

Alternative 4 – The Tragedy Shield [Melancholic Altrenative rock]

Anathema – Ariel [Alternative Progressive Rock]

Christina Vantzou – Vancouver Island Quartet [Modern classical]

E-Mantra – The Entity [Goa Trance]

Erik Truffaz & Murcof – Warhole [ Electronic, Jazz]

Fennesz – Liminality [Glitch, Ambient, Noise]

Mogwai – Deesh [Post-Rock]

Soen – The Words [Progressive Rock/Metal]

.

.