PMEZ’s The Best Albums of 2014 Part 1

Part1

عکس از یزدان محمدجانی

.

یزدان محمدجانی

انتخاب بهترین آلبوم های سال یک رسم است در بین دوست داران موسیقی. نه حکم است نه حقیقت. نمایانگر تفاوت سلایق است و به همین دلیل جذاب. پست بهترین های امسال با سال گذشته تفاوت دارد و کمی شبیه رویه سابق است. در 5 پست تعداد 20 آلبوم به عنوان بهترین آلبوم های سال 2014 از دید مجله موسیقی سایکدلیا معرفی می شوند. در انتهای هر پست تعداد 9 قطعه یا سینگل به عنوان بهترین قطعات سال 2014 معرفی می شوند. همانطور که شاید بدانید این آلبوم ها+آلبوم های انتخاب شده توسط خوانندگان و همراهان مجله یعنی خود شما در گروه فیسبوک و خود بلاگ+آلبوم های منتخب سایت های معتبر نقد موسیقی در قالب یک پکیج شامل 4 عدد DVD به قیمتی نازل به عنوان اولین یادگاری فیزیکی بلاگ به فروش می رسد. برای مشاهده جزئیات و نحوه خرید:

.

فروش مجموعه بهترین آلبوم های سال 2014

.

.

artworks-000075866131-53jgv0-t500x500

20

Doom:vs- Earthless

پروژه تک نفره یوهان اریکسن سوئدی (Draconian) یا به عبارتی کودک ذهنی وی، تاریک ترین، سنگین ترین و غمگین ترین جریان موسیقیایی اوست. خلاقانه و مولد. اگر علاقه مند دوم/دث متال هستید، اگر سالی چند بار خلا یک آلبوم دوم سنگین، سرد و غمگین را حس می کنید، اگر به هنر و تاریخ اسکاندیناوی علاقه مندید و اگر چاشنی وایکینگ های مدرن را در موسیقی می پسندید باید، تاکید می کنم باید آلبوم آخر Doom:VS را تجربه کنید. چرا که شما در شش ماه دوم سال ناخودآگاه نیازمند این نوع موسیقی خواهید بود. اریکسن پس از شش سال با آلبومی باز می گردد که شاید بهترین محصول هنری او تا به امروز نباشد اما از جهاتی کاملا بدیع است. حضور Thomas Akim Gronbeak Jensen (از اعضای گروه Saturnus) در این آلبوم دقیقا همان چیزی است که در ذهن جستجو می کنید. این بازگشت قطعا یک بازگشت باشکوه است و به شنونده 50 دقیقه غم، اندوه، سرما و وسواس هدیه می دهد آن هم در قالبی کاملا سنگین و شکوهمند. تاثیر مشهود و پر رنگ موسیقی Saturnus بر موسیقی Doom:VS یکی از بهترین تلفیق ها و همکاری های چند سال اخیر در این سبک به شمار می رود. دوم سنگین و ترکیبی این آلبوم کالایی جز اندوه عرضه نمی کند اما شنونده در نهایت احساس رضایت کامل از تجربه این کالای جدید می کند. شش قطعه طولانی این آلبوم با لید گیتارهای ملودیک معروف Saturnus در قالب یک دوم سنگین و هیجان انگیز منتظر شما هستند.

.

wVLaJgrliK

19

Asura – Radio Universe

آلتیما ریکوردز یکی از دوست داشتنی ترین ریکورد لیبل های موسیقی است. آن ها کارشان تولید موسیقی سای است. از سایبینت تا الکترونیک. از امبینت تا الکترونیکا. خروجی این ریکورد لیبل دوست داشتنی همیشه جذاب است و قابل تامل. چارلز فرول فرانسوی از سال 1996 مشغول انتشار تراوشات ذهنی خود در قالب موسیقی ملل، امبینت و سایکدلیک ترنس است. بنابراین می توان کارنامه هنری وی را نوعی تجربه گرایی نیز فرض کرد. او دنیای ذهن خود را می سازد، آن را می پروراند و در نهایت شنونده را در آن غرق می کند. سابینت، سای ترنس، الکترونیک و امبینت این آلبوم طوری شنونده را به دنبال خود می کشد که شنونده مجال نگریستن به پست سر را نیز نمی یابد. با سرعت وارد مسیری می شوید که آن را نمی شناسید، خود را دنیای ناشناخته ای گمگشته می یابید اما لذت می برید. دقیقا مانند زمانی که وارد شهری جدید شده اید و هیچ ترسی از گم شدن ندارید. سراسر لذت و علامت سوال. گاهی بهتر است به سراغ ناشناخته ها و غریبه ها رفت تا آن هایی که مدت هاست می شناسیم و برایمان کاملا بی اهمیت شده اند.

.

10808857_738014872948927_351164132_n

18

Grouper – Ruins

رونز دهمین آلبوم استودیویی Grouper پروژه خوب موزیسین خوب امریکایی لیز هریس است. امبینت او ویژه است. مثل آن فست فود هایی که لیبل ویژه دارند. به عنوان ادویه و چاشنی سایکدلیک فولک، دریم پاپ و دران به آن اضافه می شود. پس اگر در جستجوی یک امبینت خاص با وکال زن هستید در تجربه شنیداری این آلبوم شک نکنید. رونز آلبومی است پر از احساس و پر از جزئیات. کاملا شبیه یک اثر تجسمی با کلی جزئیات. کوردهای پیانو در راستای صدای لیز شنونده را مجبور به سکوت می کنند. این سکوت با خود آرامشی عجیب به همراه دارد. نوعی اندرکنش است بین زمان و احساس. هر چه زمان بیشتری از آلبوم می گذرد احساسات بیشتر و غلیظ تری به شنونده منتقل می شود و توامان حس بد تمام شدن آلبوم و ناپدید شدن عنصر زمان-احساس به شنونده دست می دهد. پس شنیدن 8 قطعه امبینت بر پایه پیانو و صدای خواننده که مسیر جدیدی در کارنامه هنری Grouper محسوب می شود، خوش بختانه مسیری کاملا لذت بخش است. در این مسیر جدید و لذت بخش یک عنصر به شدت برجسته است و آن حس زنده بودن قطعات این آلبوم می باشد.

.

Empyrium-TheTurnOfTheTides

17

Empyrium – The Turn Of The Tides

تعبیر زیبایی از این آلبوم دیده بودم: تاکنون در ساحل دریا انتظار کشیده ای و به پیچش امواج گوش فرا داده ای؟ چیزی قابل پیش بینی در شناخت آن است که شما عادت کرده اید به صدای امواجی که به سمتتان می آیند گوش کنید. بارها و بارها و بارها. این دقیقا The Turn Of The Tides است. بازگشت Empyrium پس از 12 سال. آلمانی های دارک فول و نئو کلسیکال ویو داستان این بار نیز جهت جدیدی برگزیدند. به دارک فولک و نئوکلسیکال دارک ویو آلبوم قبل عناصر پست راک و دوم متال اضافه شدند. باز هم از قالب فرمول خارج شدند. قطعا با شاهکاری چون Where at Night the Wood Grouse Plays مواجه نیستید. با پست راک آغاز می شود و با دارک فولک ادامه می یابد و ریف های متال نیز در آن شنیده می شوند. فضای گاث این آلبوم قابل قیاس با گاث های قدرتمند چون پردایز لاست و مای دایینگ براید می باشد. ساخته شده از روح و احساس. حس طبیعت گرایی قدرتمندی در این آلبوم وجود دارد که شنونده ناتورالیست خود را کاملا راضی نگه می دارد. آنها هنوز به طبیعت ایمان دارند.

.

.

The Best Songs Of 2014

.

Asura – Lonely Star [Psybient]

Doom:vs – Earthless [Death Doom Metal]

Empyrium – In The Gutter Of This Spring [Dark Folk]

Grouper – Holding [Ambient]

IQ – The Road of Bones [Neo Prog]

The War on Drugs – Under the Pressure [Indie Folk]

Thom Yorke – Guess Again! [Electronic, Experimental]

Röyksopp & Robyn – Every Little Thing [Electronic]

Röyksopp & Robyn – Monument [Electronic]

.

.