Steven Wilson – Cover Version – 2014

cover

.

کاور ورژن نام آلبومی است از موزیسین بریتانیایی، استیون ویلسن، که به طور رسمی سی اُم جون سال جاری میلادی توسط لیبل کی اسکوپ منتشر شد. این مجموعه شامل 12 قطعه است که پیش تر بین سال های 2003 تا 2010 در قالب 6 سینگل دو قطعه ای منتشر شده بودند. هر سینگل شامل دو قطعه بود: یک قطعه اُریجینال از ویلسن و دومی قطعه ای کاور شده توسط ویلسن با تفاسیر جدید و فرمی کمی متفاوت از قطعه اُریجینال. تنها استثنا در این فرمت قطعه The Unquiet Grave است که قطعه ای انگلیسی قدیمی فولک است که ویلسن آن را خلق نکرده است. اما بیایید نگاهی بیاندازیم به قطعات این آلبوم.

.

Alanis+Morissette

.

قطعه اُریجینال Thank U متعلق به Alanis Morissette موزیسین آمریکایی است و در سال 1998 منتشر شده است. قطعه اصلی را می توان یک پاپ آلترنیتیو با صدای پُرانرژی خواننده زنش دانست. نسخه کاور شده ویلسن اما آکوستیک تر است و تمپوی پایین تری دارد و در آن استفاده هوشمندانه ای از کیبورد شده است. در مقایسه این دو قطعه باید گفت قطعه اصلی شاداب تر و قطعه کاور شده آرامش بخش تر است. قطعه اُریجینال ویلسن که به همراه نسخه کاور شده Thank U منتشر شده بود و در این آلبوم نیز وجود دارد Moment I Lost نام دارد. قطعه ای کوتاه با بالادهای آشنا و تیپیک ویلسن که با گیتار آکوستیک همراهی می شوند. این قطعه را می توانید بر روی اسپاتیفای از لینک زیر بشنوید.

.

Alanis Morissette – Thank U

.

ABBA+PNG

.

قطعه اُریجینال The Day Before You Came متعلق به گروه پاپ سوئدی ABBA است و در سال 1982 منتشر شده است. گروه پاپ محبوب ویلسن در دهه هفتاد که بارها در موقعیت های مختلف این علاقه را نشان داده است. قطعه اصلی را می توان یک دیسکو پاپ اروپایی دانست با عناصر مخصوص این ژانر در دهه هفتاد. افکت های خاص کیبورد و درامز دهه هفتادی. صدای خواننده زن آن را می توان برجسته ترین نکته آن دانست. نسخه کاور شده ویلسن باز هم آکوستیک است (برخلاف نسخه اصلی) و این بار نیز گیتار آکوستیک حضور پررنگی در سرتاسر قطعه دارد. تمپوی پایین تر این قطعه، جای شک باقی نمی گذارد که تفسیر ویلسن از قطعاتی که حتی ممکن است خیلی شاد باشند، مالیخولیایی و تاریک است. در مقایسه این دو قطعه باید گفت قطعه اصلی شاداب تر و قطعه کاور شده تاریک تر است. قطعه اُریجینال ویلسن که به همراه نسخه کاور شده The Day Before You Came منتشر شده بود و در این آلبوم نیز وجود دارد Please Come Home نام دارد. این بار نیز قطعه ای کوتاه و سه دقیقه ای اما رویایی. پیانو، گیتار آکوستیک، کیبورد و صدای ویلسن. این قطعه را می توانید بر روی اسپاتیفای از لینک زیر بشنوید.

.

ABBA – The Day Before You Came

.

The+Cure

.

قطعه اُریجینال A Forest متعلق به گروه پست پانک دهه هفتادی The Cure است و در سال 1980 منتشر شده است. ویلسن علاقه شدیدی به پست پانک اواخر دهه 60 به بعد دارد و این موضوع را در فیلم Insurgentes نیزعنوان کرده بود بنابراین شنیدن کاور قطعه ای از یک گروه پست پانک مربوط به آن دهه عجیب نیست. قطعه اصلی را می توان قطعه ای موج نو با المنت های گاتیک دانست. این قطعه دارک ویو متن شعر بسیار بسیار جالب و تاریکی دارد که کاملا با فضای موسیقی آن مطابقت دارد. نسخه کاور شده ویلسن به موسیقی الکترونیک تنه می زند و کمی یادآور قطعه Untitled خود ویلسن است. شاهکار ویلسن در خلق یک فضای به شدت تاریک و توهمی بار دیگر یادآور استعداد وی در خلق این گونه فضاها به خصوص در پروژه شخصی اش Bass Communion است. در مقایسه این دو قطعه باید گفت قطعه کاور شده به شدت بهتر، تاریک تر و درگیر کننده تر از قطعه اصلی است و شامل جزئیات زیادی می شود که نشان از وسواس و دقت ویلسن دارد. قطعه اُریجینال ویلسن که به همراه نسخه کاور شده A Forest منتشر شده بود و در این آلبوم نیز وجود دارد Four Trees Down نام دارد. این قطعه را می توانید بر روی اسپاتیفای از لینک زیر بشنوید.

.

The Cure – A Forest

.

Momus

.

قطعه اُریجینال The Guitar Lesson متعلق به موزیسین اسکاتلندی Nicholas Currie که تحت عنوان Momus فعالیت می کرد و در سال 1995 منتشر شده است. Nicholas Currie که فعالیت موسیقی خود را در دهه هشتاد شروع کرد بعدها در مجله موسیقی Wierd مشغول به فعالیت به عنوان ژورنالیست شد. موسیقی او را می توان بر پایه الکترونیک، تجربی، آوانگارد و پست مدرن دانست. نسخه کاور شده ویلسن تغییر مشهودی در نوع خواندن را نسبت به نسخه اصلی نشان می دهد و برخلاف نسخه اصلی که برپایه الکترونیک است، تکیه بر گیتار آکوستیک می زند. در مقایسه این دو قطعه باید گفت قطعه کاور شده حس مولف بودن قطعه اصلی را نمی دهد، قطعه اصلی به مراتب بدیع، جذاب و خاص است. قطعه ای که به همراه نسخه کاور شده The Guitar Lesson منتشر شده بود و در این آلبوم نیز وجود دارد The Unquiet Grave نام دارد که ویلسن در پیش زمینه این قطعه سمپل هایی مشابه سمپل های کارهای پورکیپاین تری استفاده کرده است. این قطعه را می توانید بر روی اسپاتیفای از لینک زیر بشنوید.

.

Momus – The Guitar Lesson

.

Prince

.

قطعه اُریجینال Sign O› the Times متعلق به موزیسین دهه هفتادی سبک آر اند بی و فانک Prince است و در سال 1987 منتشر شده است. این قطعه مربوط به آلبوم به شدت تحسین شده ای است با همین نام که تقریبا از تمامی سایت های نقد موسیقی نمره کامل را دریافت کرده است. نسخه کاور شده ویلسن نویزی تر است و پارت های خلاقانه ای از کیبورد را در خود جای داده است. در مقایسه این دو قطعه باید گفت هر دو قطعه به شدت تر و تمیز و درجه یک هستند اما در دو فضای تقریبا متفاوت. یکی در فضای آر اند بی و فانک مخصوص سیاهپوستان آمریکایی دهه 80 و دیگری در فضای الکترونیکی و نویزی ویلسن. بی شک این قطعه یکی از بهترین کاورهای ویلسن در این آلبوم است. قطعه اُریجینال ویلسن که به همراه نسخه کاور شده Sign O› the Times منتشر شده بود و در این آلبوم نیز وجود دارد Well You’re Wrong نام دارد. این قطعه را می توانید بر روی اسپاتیفای از لینک زیر بشنوید.

.

Prince – Sign O› the Times

.

Donovan+2

.

قطعه اُریجینال Lord of the Reedy River متعلق به موزیسین دهه شصت سبک سایکدلیک فولک Donovan است و در سال 1971 منتشر شده است. این قطعه فضایی سایکدلیک دارد که شاید در مقایسه بتوان گفت نمونه آن را در آثار Nick Drake شنیده ایم. قطعات سایکدلیک Donovan علیرغم فرم به ظاهر آرامشان محتوایی به شدت افسرده دارند. نسخه کاور شده ویلسن طولانی تر است و کاملا ویلسنی است و برای آنان که فضای سایکدلیک فولک خاص دهه 60 را می پسندند شاید کاور مناسبی نباشد. در مقایسه این دو قطعه باید گفت نسخه اصلی یک سر و گردن از نسخه کاور شده ویلسن بهتر و خلاق تر است. قطعه اُریجینال ویلسن که به همراه نسخه کاور شده Lord of the Reedy River منتشر شده بود و در این آلبوم نیز وجود دارد An End to End نام دارد. این قطعه را می توانید بر روی اسپاتیفای از لینک زیر بشنوید.

.

Donovan – Lord of the Reedy River

.

Advertisements