Explosions In The Sky & David Wingo – Prince Avalanche: An Original Motion Picture Soundtrack

1375051651_cover

Explosions In The Sky

در دورانی که پست راک کاملا پوست انداخته است، در دورانی که جریان پست راک دوران اوج خود را پست سر گذاشته است و اصطلاح «پست راک» به گوش عده زیادی از علاقه مندان موسیقی آشناست، Explosions In The Sky یک نام شناخته شده است. گروهی با تقریبا یک میلیون شنونده بر روی سایت Last.fm مطمئنا یک گروه شناخته شده به شمار می رود. چیزی حدود یک و نیم دهه پیش%:..9!در آستین ایالت تگزاس آمریکای شمالی Munaf Rayani، Mark Smith و Michael James بنیان گروه پست راک انفجارها(یی) در آسمان را گذاردند، پشت ست درامز Chris Hrasky که به تازگی به آستین آمده بود نشست و این گونه یکی از مشهورترین گروه های پست راک دنیا فعالیت هنری خود را آغاز کرد. EitS یکی از قدیمی های جریان پست راک اولین آلبوم خود را سال بعد یعنی در سال 2000 منتشر کرد، How Strange, Innocence آلبومی با زمانی کمتر از 50 دقیقه با نقد تقریبا مثبت منتقدان روبرو شد و آنها امیدوار به آینده دومین آلبوم خود را درست یک سال بعد منتشر کردند، Those Who Tell the Truth Shall Die, Those Who Tell the Truth Shall Live Forever به وضوح با نقد مثبت منتقدان روبرو شد و منتقدان سرسخت نیز آلبوم را تحویل گرفتند. اما دو سال بعد یعنی در سال 2003 آنها موفق ترین آلبوم خود را منتشر کردند، The Earth Is Not a Cold Dead Place کمترین نمره را از پچفورک گرفت: 7.7 از 10 که همچنان موفق ترین آلبوم گروه تاکنون شناخته می شود. EitS سنت فاصله دو ساله بین آلبوم هایش را دو مرتبه دیگر تکرار کرد و نتیجه انتشار آلبوم های The Rescue در سال 2005 و All of a Sudden I Miss Everyone در سال 2007 بود که اولی یکی از بدترین و دومی یکی از بهترین آلبوم های EitS به شمار می روند. آخرین و ششمین آلبوم استودیویی EitS دو سال پیش و پس از چهار سال از انتشار آلبوم پنجم منتشر شد، Take Care, Take Care, Take Care اگرچه نتوانست موفقیت آلبوم های سوم و پنجم را تکرار کند اما همچنان برخورد مثبت منتقدان را به همراه داشت.

 

David+Wingo+OlaPodridaolapodrida

David Wingo

دیوید وینگو را با موسیقی متن فیلم می شناسند. این موزیسین و هنرمند آمریکایی موسیقی متن فیلم هایی چون All the Real Girls، Take Shelter و George Washington را ساخته است. گروه موسیقی او Ola Podrida نیز یکی از گروه های موسیقی تحسین شده است که در فضای ایندی فولک سیر می کند. علت اصلی همکاری دیوید وینگو و EitS در ساخت موسیقی متن فیلم Prince Avalanche هرچه بوده است هر دو طرف (وینگو و EitS) تجربیات خوبی در ساخت موسیقی متن فیلم دارند. وینگو موسیقی متن فیلم هایی چون All the Real Girls و George Washington ساخته کارگردان دیوید گوردون گرین را ساخته است و EitS در سال 2004 موسیقی متن فیلم Friday Night Lights را به کارگردانی پیتر برگ ساخته است.

 

Prince_Avalanche_Official_Poster.jpeg

Prince Avalanche

پرداختن به موسیقی متن یک فیلم بدون تماشای آن فیلم کاری به نظر من بیهوده است. هر قطعه می بایست معنایی به یک سکانس دهد درحالیکه شنیدن صرف آلبوم موسیقی متن آن دریافت کامل حس مطلوب را ارضا نمی کند. قرار بر این است که فیلم، فارغ از هر ژانر و داستانی که دارد، با تصویر بیننده را تحت تاثیر قرار دهد یا حداقل داستان خود را برای بیننده تعریف کند و موسیقی متن فیلم انگار حلقه دیگری است که شدت و ضعف، پررنگی و کم رنگی، نور و تاریکی را با قدرت بیشتری به بیننده منتقل می کند. مکمل است. پایه نیست اما می تواند در طول زمان حتی پایه و اساس شود مثل موسیقی متن فیلم های معروفی چون Requiem for a Dream. اینجا دیگر موسیقی متن فیلم از خود فیلم جلو می زند. کمدی سیاه In Bruges را به یاد بیاورید تا معنای این جلو زدن را متوجه شوید. اما هدف یک موسیقی متن فیلم در ابتدا تاثیرگذاری بیشتر تصویر با کمک صداست. این دو در موازات هم حرکت می کنند بنابراین می بایست رقص قطعات را روی سکانس ها دید. احساس کرد و چنانچه لذت تصویر با کمک صدا دو چندان شد آنگاه موسیقی متن فیلم را بررسی کرد. من فیلم را ندیده ام. Prince Avalanche کمدی-درامی است ساخته David Gordon Green. دیوید گوردون گرین را شاید با فیلم Pineapple Express به یاد آورید. بیشتر فیلم های او حول ژانر کمدی دور میزنند. فیلم جدید دیوید گوردون گرین براساس فیلم ایسلندی Á annan veg (یا Either Way) ساخته شده است و بازیگر نقش اصلی آن Paul Rudd معروف است. این فیلم نود چهار دقیقه داستان دو کارگر است که تابستان 1988 را خارج از شهر می گذرانند.

 

 

دومین تجربه موسیقی متن فیلم

اولین تجربه EitS در ساخت موسیقی متن فیلم به 9 سال پیش و فیلم ورزشی Friday Night Lights برمی گردد. همکاری با یکی از باتجربه های موسیقی متن فیلم، دیوید وینگو، بار دیگر بستری را فراهم کرد تا EitS خود را در این زمینه محک بزند. این گروه خوب پست راک از آن دسته گروه هایی پست راکی است که موسیقی بی کلامشان بوی پست راک آمریکایی می دهد. درست است که آنها شهرت عجیب و غریبی در مقایسه با اکثر هم کیشان خود دارند اما تاثیرگذاری موسیقی شان در مقایسه با گروه هایی چون سیگوروس چندین درجه پایین تر است. آنها سفت و سخت به پست راک بی کلام چسبیده اند. همان چیزی که پس از اتمام جریا%:/.,!پست راک (که در اواخر دهه نود شروع شد) ژانر پست راک نامیده شد. پست راک EitS یکی از خالص ترین پست راک هایی است که شنیده اید. تلفیق با امبینت و الکترونیک در EitS به حداقل می رسد. صدای آنها خیلی شبیه God Is An Astronaut است تا مونو. خیلی شبیه This Will Destroy You است تا سیگوروس. اما حالا که وارد حیطه موسیقی متن فیلم شده اند کاملا از فرم معمولشان خارج شده اند. فرم جدید کاملا رویایی، لطیف، رنگی، شاد و کمی تلخ است. خبری از ریف های سرعتی، خشک و بی روح نیست. پر است از زندگی و احساس اما قطعات کوتاه هستند و نقطه اوج ندارند. آنجنان که باید بالغ نیستند. فرم معمولشان آن را به شهرت جهانی رسانده. فرمی که من آن را پر از تکرار و بدون امضا می بینم. فرم معمولشان پست راک خالصی است که وقتی آن را می شنوید نمی گویید این جنس موسیقی مخصوص EitS است! جنسی که نمونه مشابه آن بسیار زیاد است. گروه های هم دوره ای EitS مثل God Is An Astronaut جنسی کاملا مشابه دارند. موسیقی زیبایی که امضا ندارد و آلبوم به آلبوم تکرار شده است (علیرغم زیبایی اش). می توانم خوشحال باشم که EitS وقتی قدم در حوزه موسیقی متن فیلم می گذارد چهره ای جدید از خود به شنونده نشان می دهد. امضای مخصوص پای کارهای خود می اندازد اما همچنان در این حوزه نیز نقصی دیده می شود که شاید دلیل آن بی تجربگی گروه در این حوزه باشد و شاید اقتضای فضا، داستان و ژانر فیلم. شاید فیلم به گونه ای است که قطعات آنچنان که باید رشد نمی کنند و نابالغ رها می شوند. هر چند که زیبایی و امضا در همین قطعات نابالغ به وضوح دیده می شود.

 

خلاصه کلام: Explosions In The Sky را در حوزه موسیقی متن فیلم بسیار خلاق، خاص و با شخصیت می بینم. از اینکه آنها در این حوزه نیز فعالیت می کنند خوشحالم و فعالیتشان در این حوزه را بیشتر می پسندم و امیدوارم به زودی کارهایی به مراتب پخته تر در این زمینه از این گروه مشهور آمریکایی بشنوم. شنیدن این آلبوم را به همه شما پیشنهاد می کنم.

.

Advertisements