Saxon – Sacrifice – 2013

url

 

 

نویسنده میهمان هامون جعفرنژاد: این روزها آنقدر طرفداران موسیقی پاپ تجاری آن هم از نوع مبتذل و احمقانه ­اش، دور­ و برمان زیاد شده که گاهی آدم حس می­کند هوی متال و زیر شاخه­ های نزدیکش از جمله Power و Speed مرده ­اند. ولی هر از چند گاهی، یکی از بندهای قدیمی یا جدید، آلبومی منتشر می­کند که آدم جانی دوباره می­ گیرد و می­فهمد Heavy Metal هنوز زنده است. این آلبوم یکی از همان آلبومها است. از زمانی که New Wave Of  British Heavy Metal با بندهایی مثل Iron Maiden، Judas Priest و Motorhead جا پایش را در تاریخ موسیقی محکم کرد، Saxon کار خود را آغاز نمود و با آلبوم ­های Wheels of steel و Power & the Glory خود را به عنوان یکی از پرچم­داران NWOBHM در خاطره­ ها ثبت کرد.پس از گذشت حدود 20 سال و با تغییر مکرر اعضای گروه، Saxon کم کم تب و تاب خود را از دست داد و می­%:.8’D9ت که از خاطره­ ها پاک شود، ولی در اوایل سال 2013، بیستمین آلبوم خود را منتشر کرد و نشان داد هنوز حرف­هایی برای گفتن دارد.

 

saxon_live_004_SWC5315_72dpi

 

آلبوم 10 قطعه را در خود جای داده که از لحاظ فضا و محتوا می­توان گفت در محیط ­های مشابه و در عین حال کاملاً متفاوت سیر می­کنند. یعنی با وجود اینکه عملاً آلبومی Heavy Metal در پیش رو داریم، محتوا و اشعار قطعات، هرکدام فضایی متفاوت داشته که به زیبایی نگاشته شده ­اند. پس از گذر از قطعه اول که Prologue آلبوم است، قطعه بعدی، به نام Sacrifice آغاز می­شود و در همان 30 ثانیه اول تک تک اعضای بند خودنمایی می­ کنند. از درامر گرفته تا خواننده، به ما می­ فهمانند آلبوم از میان خاکستر سالها تجربه سربرآورده است. قطعه تا انتها مسیر درستی را طی می­کند و شما را پرتاب می­کند به سمت بقیه آلبوم!. Made in Belfast، اینتروی فوق­ العاده ­ای دارد که به یاد ماندنی است اما متأسفانه تا انتهای قطعه می­توانیم حس کنیم که ریتم بلاتکلیف می­شود. قطعه چهارم، Warriors of the Road را توصیه می­کنم هنگام رانندگی گوش نکنید چون شخصا به دفعات نزدیک بود تصادف کنم! و یک جورایی مرا یاد Fuel از متالیکا می­اندازد. Guardians of the tomb هم به نوبه­ خود در ابتدای آهنگ نیمچه پاساژی طوفانی دارد که فضا را کمی از Heavy Metal دور کرده و ملودیک ­تر می­کند. Stand up and fight مدل اینتروی مورد علاقه مرا دارد. اینترویی به مدل Zakk Wylde ، یک پاساژ سنگین که از همان اول آهنگ شما را بالا و بالاتر می­برد ولی با وجود شعر دهه ­ 80­ ای­ اش متأسفانه کمی در میانه کار بلاتکلیف و تکراری می­شود. Night of the wolf به نظرم یک ورژن شسته رفته و ملودیک Of wolf and man است. با همان مفهوم ولی با شعری فوق­ العاده قوی­تر، سولویی بی­ نظیر و ریتمی بی ­نظیرتر. Wheels of terror سر جمع مرا یاد کارهای Manowar انداخت به خصوص از لحاظ اشعار و محتوی. صحبت از جنگ، شکوه و جلال پیروزی، خرد کردن دشمنان و برتری در نبرد است که ما را می­برد به دهه ­های قبل.

 

 

به طور کلی آلبوم مسیر خوب و درستی را طی می­کند و مسلماً برای طرفداران این سبک قابل قبول و لذت بخش است. ولی در عین حال برخی قطعات بلاتکلیفند و چندان جذبتان نمی­کنند یا ممکن است حتی پس از گذشت نیمی از زمان قطعه حوصلتان را سر ببرد. از طرف دیگر Biff Byford از صدای خوبی برخوردار است که با حال و هوای آلبوم و سبکش هم­خوانی دارد اما به خوبی می­توان حس کرد که بعضاً صدایش کم می ­آورد (این موقع­هاست که دلم حسابی برای Dio تنگ می­شود!) و صدایش اصلاً با Eric Adams (Manowar)، Mark trnillo (Accept) و Bruce Dickinson (Iron Maiden) قابل مقایسه نیست و بزرگ­ترین نقطه­ ضعف آلبوم است. البته باید اشاره کنم Standing in a queue در کمال تعجب مرا با فضایی مواجه کرد که کاملاً رنگ و بوی AC/DC داشت و Byford نشان داد صدایش ممکن است برای Heavy Metal کم بیاورد ولی برای Hard Rock واقعاً محشر است. آلبوم آرت هم چنگی به دل نمی­زند و یک جورهایی به Guardians of the tomb مربوط می­شود (مرا یاد Tomb Raidor انداخت!) و نمی­توان آن را جزو آلبوم آرت های حتی متوسط هم حساب آورد. در کل Sacrifice را می­توان جزو یکی از خوش فرم­ترین آلبوم­های Heavy Metal، حداقل در یک دهه­ اخیر به حساب آورد. با وجود ایرادات و ضعفی که Byford هر از گاهی از خود نشان می­دهد. ساختار کلی آلبوم مناسب، دل­نشین، طوفانی و در عین حال ملودیک است.در Heavy Metal و زیر شاخه های مشابهش، برخلاف برخی دیگر از زیر شاخه ها، اینترو و عموماً بخش ابتدایی قطعه، سهمی بسزا در جذب مخاطب داشته که به جرأت می­توان گفت این آلبوم ازین باب چیزی کم ندارد. سر آخر اشاره به این نکته هم خالی از لطف نیست که پس از گذشت حدوداً 2 دهه از آخرین موفقیت :/.(ابل توجه Saxon، به نظر می­رسد این بند قدیمی، صدای خود را دوباره پیدا کرده و در آینده می­توان آلبوم­هایی شنیدنی از این بند انتظار داشت.

 

 

Advertisements