The Best Albums of 2012 Part 4

DSC_0159

عکس از صفحه My Empty Head

.

.

یزدان محمدجانی: انتخاب بهترین آلبوم های موسیقی منتشر شده در یک سال کار آسانی نیست و این انتخاب سخت تر نیز می شود وقتی در سالی مثل 2012 اکثر موزیسین ها و گروه ها هوس انتشار آلبوم می کنند. تعداد آلبوم های منتشر شده در سال 2012 بسیار زیاد بود و مطمئنا نتوانسته ام همه آنها را گوش کنم و بی شک خیلی از خوب ها را از دست داده ام. لیست پیش رو آنهایی بودند که گوش کردم و دوست داشتم. کاملا سلیقه ای و شخصی. نکته هایی که در تهیه این لیست وجود دارند: آلبوم هر گروه با دیگر کارهای آن گروه مقایسه شده است، کار گروه های جوان مورد توجه بیشتری قرار گرفته است و اینکه آلبوم به صورت مجموعه ای کامل از آهنگ ها در نظر گرفته شده و ملاک و معیار انتخاب آلبوم ها معدود آهنگ های زیبای شان نبوده است. کلیت آلبوم، به همراه فاکتور هایی چون میکس و مستر و … در نظر گرفته شده است. ضمنا لیست از میان آلبوم های استودیویی فول لنگث تهیه شده است بنابراین از آلبوم های ای پی و … اثری در لیست دیده نمی شود. مشاهده بخش اول. مشاهده بخش دوم. مشاهده بخش سوم.

.

portico_quartet_self-titled_cover_art_hi-res

15.Portico Quartet – Portico Quartet

شرق لندن. شش سال قبل. تعدادی دوست مدرسه ای در خانه ای پروژه ای را کلید زدند که شش سال بعد در سال 2012 صدای تازگی می دهد. Portico Quartet جز، الکترونیک و امبینت را مخلوط کرده و به معجونی جادویی رسیده است. موسیقی مدرن و غیر کلیشه ای Portico Quartet برخلاف نمونه های مشابه اش بسیار اتمسفریک و تاریک است. لندن را فرض کنید در هوایی مه آلود که رو به تاریکی می رود، شما در تنهایی خود در حال قدم زدن هستید و نم را بر روی صورت خود حس می کنید. این خالص ترین حسی ای است که شنیدن موسیقی Portico Quartet به من انتقال می دهد. موسیقی آنها مینیمال است، پس به راحتی می توان عناصر موسیقی مدرن و پسا مدرن را در آن مشاهده کرد. این آلبوم مجموعه ای از 10 قطعه است که به نظرم یکی از آنها متوسط، شش تای آنها خیلی خوب، یکی از آنها عالی و دو تای آنها شاهکار اند. پس با آلبومی یکدست و تقریبا یک سطح مواجه ایم و البته در سطحی بالا. جنس موسیقی این گروه سر به هوا و جسور است و این جسارت شنونده را تحت تاثیر قرار می دهد. بیائید و عاشقانه جز مدرن و سیال گوش کنیم برای چند دقیقه همه چیز را فراموش کنیم.

.

1347347031_marillion-soundsthatcan27tbemade

14.Marillion – Sounds That Can’t Be Made

کهنه کاران پراگرسیو انگلستان نیز امسال دست به کار شدند. ماریلیون 17 اُمین آلبوم استودیویی خود را با فاصله زمانی 3 ساله نسبت به آلبوم استودیویی قبلی اش Less Is More منتشر کرد. هشت آهنگ و در مجموع زمانی نزدیک به 75 دقیقه. 3 ترک بالای ده دقیقه. آلبوم با ترک غزه (Gaza) شروع می شود. طولانی ترین قطعه آلبوم با زمانی بیشتر از 17 دقیقه. از بحث برانگیز ترین کارهای ماریلیون تا به امروز نه از لحاظ موسیقیایی بلکه از لحاظ متن شعر و مضمون. چرا که مستقیما اشاره به درگیری اسرائیلی ها و فلسطینی ها در نوار غزه دارد. Hogarth این قطعه را از آن مردم غزه بخصوص کودکانش می داند. این قطعه از لحاظ موسیقیایی کمی حماسی است، سنگین است و بعضا حال و هوایی شرقی دارد. قطعه ای کلاسیک، پر روز و همه فن حریف. از دیگر قطعه ها می توان به قطعه Montréal  اشاره کرد. ادای دینی 14 دقیقه ای به شهر مونترال در استان کبک کانادا. به نظر گروه در آن شهر خاطرات زیادی از تورهای خود دارد. این آلبوم نه بهترین کار در کارنامه مریلیون است نه بدترین کار. یکی از بهترین ها است در دوران Hogarth البته. (درباره این آلبوم در بلاگ بخوانید)

 B008V0OKGG.01.LZZZZZZZ

13.Jonny Greenwood – The Master

جانی گرینوود دیوانه یکی از هیجان انگیز ترین موسیقی های متن فیلم امسال را ساخته است. فضاسازی خلاقانه و استادانه گرینوود فیلم پل تامس اندرسون را به یکی از بهترین فیلم های سال بدل کرد و به آن قدرت بیشتری بخشید. فضای چالش برانگیزی که فقط و فقط یک کلمه را در ذهن حک و تداعی می کند: «نبوغ». ترک های بی کلام و با کلام همگی روان و میخکوب کننده اند. تاثیر گذار و زیبا هستند. پیشنهاد اکید این است که ابتدا فیلم را ببینید سپس موسیقی متن را بارها گوش کنید و در ذهن و با چشمانی بسته فیلم را مرور کنید. یکی از دیوانه های ریدیوهد در زمینه موسیفی متن فیلم جنبه دیگری از استعداد و نبوغش را به نمایش می گذارد و وادارمان می کند به آینده بشر امیدوار باشیم!.

 om

12.Om – Advaitic Songs

اجازه دهید گروهی کاملا متفاوت را به شما معرفی کنم. Om گروهی است در حال حاضر دو نفره: درامر گروه تحسین شده Grails و موزیسین آمریکایی Al Cisneros. موسیقی Om ترکیبی عجیب و غریبی است از سایکدلیک راک، استونر راک، دوم متال، امبینت و موسیقی فولک شرقی (به خصوص موسیقی ترکی، هندی و عربی). شما المنت های موسیقی هندی را می شنوید، شما با کلمات عربی مواجه می شوید، شما با استونر سیاه، کثیف و سنگین روبرو می شوید. شما با المنت های سیاه و فاخر دوم متال برخورد خواهید کرد. ویالن سل یک تنه کنترل حواس شما را به عهده می گیرد و در تمامی این لحظات شما حیرت زده می شوید. مطمئنا این گونه تحیر از مقدس ترین نوع تحیر است! شما در سراسر آلبوم و در هر ترک شگفت زده و  غافلگیر می شوید. درامز خسته (درامزی که در دوم متال می شنویم) Om را درامر Grails می نوازد و همین کافی است تا از ابتدا تا انتهای آلبوم سر جای خود میخکوب شوید و با دقت به صداهای عجیب و غریبی که می شنوید، توجه کنید. با ریتمی انفجاری و متن شعری عجیب و مذهبی، Om حقیقت را از زبان خویش بازگو می کند در حالی که شنونده با حجم عظیمی از سوال و ابهام روبرو می شود. این آلبوم تجربه غریبی است و برای من کاملا به مثابه یک فیلم مستند!.

 Grizzly-Bear-Shields1

11.Grizzly Bear – Shields

بروکلین، نیویورک مهد جوانان موزیسین عشق ایندی راک است. گروه های زیادی از بروکلین برخاسته اند و اکثرشان نیز جز گروه های موفق و خلاق در این سبک به شمار می آیند. چهارمین آلبوم Grizzly Bear نه تنها مسیر کاملا موفق گذشته را ادامه داده بلکه به آن معنای جدیدی نیز بخشیده است. تلفیق ایندی راک، سایکدلیک فولک، ایندی فولک و باروک پاپ معجون بی نظیری است که Grizzly Bear به شما هدیه می دهد و در هنرمندانه ترین سطح ممکن. وقتی به این آلبوم گوش می کنید متوجه یک نکته می شوید: همه چیز سر جای خود قرار گرفته است. این احساس در دهه های اخیر کمتر تجربه شده است. آلبوم آخر در واقع بهترین آلبوم آنها تا امروز بوده است و سیر صعودی کاملا در کارنامه هنری آنها قابل مشاهده است. موسیقی پخته و رو به کمال آنها نوید آینده ای ایده آل را می دهد.

.

.