The Best Albums of 2012 Part 3

DSC_0061

عکس از صفحه My Empty Head

 

 

یزدان محمدجانی: انتخاب بهترین آلبوم های موسیقی منتشر شده در یک سال کار آسانی نیست و این انتخاب سخت تر نیز می شود وقتی در سالی مثل 2012 اکثر موزیسین ها و گروه ها هوس انتشار آلبوم می کنند. تعداد آلبوم های منتشر شده در سال 2012 بسیار زیاد بود و مطمئنا نتوانسته ام همه آنها را گوش کنم و بی شک خیلی از خوب ها را از دست داده ام. لیست پیش رو آنهایی بودند که گوش کردم و دوست داشتم. کاملا سلیقه ای و شخصی. نکته هایی که در تهیه این لیست وجود دارند: آلبوم هر گروه با دیگر کارهای آن گروه مقایسه شده است، کار گروه های جوان مورد توجه بیشتری قرار گرفته است و اینکه آلبوم به صورت مجموعه ای کامل از آهنگ ها در نظر گرفته شده و ملاک و معیار انتخاب آلبوم ها معدود آهنگ های زیبای شان نبوده است. کلیت آلبوم، به همراه فاکتور هایی چون میکس و مستر و … در نظر گرفته شده است. ضمنا لیست از میان آلبوم های استودیویی فول لنگث تهیه شده است بنابراین از آلبوم های ای پی و … اثری در لیست دیده نمی شود. مشاهده بخش اول. مشاهده بخش دوم.

 

.

Jessie_Ware_Devotion

20.Jessie Ware – Devotion

خانم Jessie Ware خواننده و ترانه نویس 28 ساله‌ی انگلیسی، استعدادی جوان است که از خانواده ای یهودی از جنوب لندن برخاسته است. این خانم هنرمند فرزند John Ware ژورنالیست و گزارشگر شبکه BBC است و در خانواده ای بزرگ شده که با هنر بیگانه نبودند. اولین و تنها آلبوم Jessie آلبومی یک دست و پخته است و تلفیقی است از موسیق سول، پاپ، آر اندبی معاصر و تریپ هاپ که به شدت مورد توجه و استقبال منتقدین قرار گرفت. این آلبوم پس از انتشار چندین سینگل از سال 2011 تا 2012 در آگوست 2012 منتشر شد و نامزد جایزه مرکوری نیز شد. آلبوم شکوهی بریتانیایی دارد و ساختارش کمی پیچیده است. مکار، احساسی و قابل هضم است. صداقت این آلبوم آن را به یکی از بهترین آلبوم های پاپ امسال بدل می کند (به نظر من بهترین). صداهای ضربی در این آلبوم حس تنفس در زندگی را به شنونده القا می کنند. خانم انگلیسی با اولین آلبومش موسیقی پاپ را دچار چالشی جدید کرده است. زمانی برای احساس آرامش در شب کنار بگذارید و خستگی و تیرگی زور را با موسیقی و صدای Jessie Ware بزدائید.

 

A-Whisper-CD-300x300

19.A Whisper In The Noise – To Forget

West Thordson پایه گذار این پروژه موسیقی بی نظیر در سال 2002 بود. او پایه گذار پروژه ای شد خاص، بی همتا و تاریک. این گروه خاص است بخاطر اتمسفر تاریک ترانه هایش، ساز بندی بی همتا و اجراهای زنده بدیع و تاثیر گذارش.  موسیقی آنها زیباست و مالیخولیایی، غم انگیز است و گیرا. در اجراهای زنده آنها گیتار، کیبورد، ویالن سل، ویالن، فرنچ هورن، گیتار بیس و انواع پرکاشن خواهید دید  آنها از باب دیلن و راجر واترز بگیرید تا فیلیپ گلس و Arvo Pärt الهام گرفته اند. موسیقی از آن دسته موسیقی هایی است که سراسر احساس است، گاهی شما را به کنار دریاچه ای می برد که کنار آن در حال قدم زدن هستید، طبیعت را می نگرید. منبع الهام اصلی آنها طبیعت است. به نظرم با آلبومی منسجم روبرو هستیم که موسیقی آن فوق العاده صادقانه، درخشان، خالص و سینماتیک اس که البته قوی ترین آلبوم گروه تا به امروز هم نیست. بار دیگر با نوای تاریک A Whisper In The Noise عاشقی را تجربه کنید. این یک موسیقی بکر و عجیب از آمریکای شمالی است. اگر موسیقی با تمپوی پایین جز علایق تان است در شنیدن این آلبوم نباید شک کنید. (نقد این آلبوم را در بلاگ بخوانید)

 f6500c2089dc37368c4510974fc4c00a

18.Katatonia – Dead End Kings

کاتاتونیا. شاید تعجب کنید که چرا آلبوم آخرشان در لیست من جای بهتری ندارد. به گواه سایت لست اف ام در 12 ماه اخیر به کاتاتونیا بیشتر از هر گروه دیگری گوش سپرده ام. دلبستگی و ارادتم به این گروه و فضای کاملا بی نظیر و بکرشان را با صداقت ابراز می کنم اما همان گونه که در دو پست اخیر اشاره نموده ام سعی کرده ام ملاک هایم برای انتخاب آلبوم های برتر (نوآوری، نوازندگی، فضاسازی، :/8;روداکشن و…) را در قالب آلبوم ببینم نه سینگل و این کار سختی بود! چرا که احساس و شاید اندک تعصبم روی برخی گروه ها را کاملا نادیده گرفتم. این آلبوم مطمئنا بهترین اثر گروه تا به امروز نیست اما فضای خلق شده توسط نابغه های سوئدی هم چنان مسیر خوب و فاخر گذشته نزدیک شان را دنبال می کند. سرما و تاریکی. دو المنتی که کاتاتونیا متخصص در انتقال آن از طریق موسیقی است. بی شک اگر همه قطعات این آلبوم در حد قطعاتی چون The Parting، The Racing Heart، Dead Letters و به ویژه Ambitions بودند این آلبوم در بین 5 آلبوم برتر لیست من جای داشت. (نقد این آلبوم را در بلاگ بخوانید)

 cover_4254132472012_r

17.Sula Bassana – Dark Days

Dave Schmidt یا همان Sula Bassana موزیسین 45 ساله آلمانی، هنرمندی با استعداد است که تقریبا در نوازندگی همه نوع سازی دستی بر آتش دارد. او نیز مانند اکثر موزیسین های آلمانی متاثر از Krautrock است. تاکنون Dave پروژه های متعددی را راه اندازی نموده و در بسیاری از پروژه ها به عنوان نوازنده شرکت نموده است. موسیقی Sula Bassana سفری است سایکدلیک! سایکدلیک پینک فلوید را تصور کنید که کمی به سمت Stoner رفته و نقش کیبورد پر رنگ تر شده است. دیو نیز به مانند اکثر موزیسین های آلمانی در نوازندگی ادوات الکترونیک تبحر دارد و به کمک آنها فضاسازی های مخوفی انجام می دهد. کوتاه ترین قطعه آلبوم 6 دقیقه و طولانی ترنی آن بیش تر از 20 دقیقه است. طولانی ترین قطعه آلبوم Surealistic Journey قطعه سایکدلیکی افسار گسیخته و وحشی است که نامی برازنده دارد. سفری است سورئال و توهمی! قطعه آخر Dark Days گنگ و خراب شروع می شود و تکمیل کننده سفر سایکدلیک شماست! در مجموع با آلبومی سیاه، مالیخولیایی و سنگین از موزیسینی با استعداد روبرو هستید. کمی احتیاط کنید!

 1340734804_dead-can-dance-anstasis

16.Dead Can Dance – Anastasis

یکی از اتفاقات عجیب دنیای موسیقی در سال گذشته انتشار آلبوم گروه جاودانه Dead Can Dance پس از 16 سال بود. نوشته بودم: » Dead Can Dance گروهی که از دو اعجوبه دنیای موسیقی تشکیل شده: لیزا جرارد استرالیایی و برندن پری بریتانیایی. لیزا جرارد همان خانمی است که در کنسرت Rheingold – Live at the Loreley کلاوس شولز خواند. همان خانمی که صدایش ملاک و معیاریست در موسیقی موج نو. همان خانمی است که صدای جادویی اش را در فیلم گلادیاتور شنیدیم و برای این فیلم به همراه هانس زیمر برنده جایزه گلدن گلوب شد. همان خانمی که به خاطر داشتن صدای کنترالتو شهرت دارد. پس از انحلال گروه در سال 1998 این دو موزیسین به دنبال پروژه های انفرادی شان رفتند تا چند سال پیش که دوباره دور هم جمع شدند. دوباره دو نابغه نبوغ منحصر به فردشان را کنار هم گذاشتند تا این گروه خاص بار دیگر به راه خود ادامه دهد. سبک خاص و تلفیقی گروه نمادی از تلفیق استعدادها و آمال دو عضو آن است. موسیقی آنان در ابتدا بازگشت به گذشته محسوب می شد در حالیکه امروز آن را پیشرو موسیقی نوین می دانند. در موسیقی Dead Can Dance همه نوع حسی را می توان یافت. از  غم و حسرت گرفته تا نور و امید.» Anastasis بازگشتی است باشکوه و موجب تعالی موسیقی مدرن. آلبومی کم نظیری که تا مدت ها طرفداران DCD را درگیر خود نگاه می دارد و شروع خوبی است برای آنها که می خواهند با DCD آشنا شوند. (نقد این آلبوم را در بلاگ بخوانید)

 

 

Advertisements