Sóley – We Sink – 2011

.

.

.

پریدن از ارتفاعی بلند در میان پرهای قو

 .

نویسنده میهمان علیرضا نصیری ها: پاپ، ایندی پاپ، پاپ راک، راک و هر ژانر دیگر، اصلا چه فرقی دارد مهم این است که این خواننده و موسیقی ایسلندی است. کشوری عجیب و غریب با آدم های عجیب و غریب تر، آب و هوای خاص و روزها و شب های خاص تر و موسیقی حیرت انگیز، همین بس که آنها Bjork را دارند. کشوری که بنیان خانواده اصلی ترین ویژگی مردمانش است تا بتوانند روزها و شبهای طولانیش را در کنار هم به انتها برسانند و سردی بسیار بسیار طاقت فرسایش را با موسیقی در کنار هم تحمل کرده و از سر بگذرانند. سادگی، مهم ترین دلیلی شد که چند سطری راجع به این خواننده و موسیقی اش بنویسم. سادگی با ظرافتی که درون خود پیچیدگی عمیقی دارد و حسی ما بین ترس و هیجان را با خود یدک می کشد. موسیقی و خواننده ای که لازم و ملزوم یکدیگرند و مانند روح و جسم بهم پیوسته و در هم تنیده اند. گوش دادن به این موسیقی مانند پریدن از ارتفاعی بلند در میان استخری از پرهای قو است. پرهایی که زیرشان آبی سرد و آرامش بخش انتظار خستگی بدن آدم را می کشد. همانقدر که هیجان پریدن از دایو بدن را سرد می کند، حس پریدن روی پرهای قو آدم را گزگز می دهد که آیا بپرم یا نپرم؟

 .

 .

گوش کردن این موسیقی حس پریدن را در ذهن ایجاد می کند، فضای تاریک و سرد این آلبوم همان هیجان رفتن روی دایو است و متن و کلمات عجیب ولی در عین حال ساده، وکال منحصر بفرد ذهن را به عشق خوابیدن در میان پرهای قو -بدست آوردن آرامش- رها می کند. تکنیک این موسیقی همان کشش رفتن از تراک اول به تراک سیزده هست، همین. چیزی که در نهایت به خودتان می گویید چطور شد این آلبوم را تا انتها گوش کردم، من که هیچ زمانی دنبال چنین موسیقی (پاپ)نبودم. بله مثل من (که هیچ گاه طرفدار موسیقی پاپ نبوده و نخواهم شد) اما سادگی ظرافت بار آن ترغیب به گوش دادنم می کند تا از حس پریدن احساس شعف کنید و همیشه در پس ذهنتان صدایی عجیب و غریب شبیه به دخترکان هفت و هشت ساله ماندگار شود.SOLEY اگر چه یک خواننده خیلی حرفه ای نیست ولی مثل خودش و به دلخواه خودش می خواند وشبیه هیچ کسی نبودن رو به خوبی اجرا می کند. مثلا پس از گوش دادن به پنج تراک ابتدایی، ترک ششم با آن اسم عجیب (نسبت به اسامی قبل و بعدش) به شما هشدار گوش دادن به آهنگی متفاوت را وی دهد که این اسم And Leave  نشانگر پیوسته بودن مجموعه آهنگای قبلی است، چرا که اگر این مجموعه از هم جدا می شد حس پریدن در هر لحظه ارزش خودش را از دست می داد.

 .

.

ملودی های بسیار ساده و لطیف، تنیده شده در تعلیقی عجیب -که نشانه ذهن متلاطم این خواننده است شناور در مسیری بدون انتها- و نیز قطع شدن ملودی مثل فاصله بین نفس عمیق کشیدن پرواز در خلا را تداعی می کند، ملودی هایی که معمولا بر اساس انتظاراتمان پیش نمی رود و بر اساس سلیقه خود اوست که پیش میرود و چه خوب که این چنین پیش می رود. این موسیقی ایسلندی است، فضای سرد و تاریک و تنها را برای گوش دادن می طلبد تا حس پریدن و خالی شدن ذهن را منتقل کند. حسی شبیه معلق شدن، نفس عمیق کشیدن، دلهره شیرین داشتن، انتظار، وارونگی و تعجب…. این موسیقی نرم و دل فریب رو گوش کنید و به زعم خودتان حسی ازین حس ها را به ذهن خود ببرید. فقط برای تکمیل شدن احساستون، حتما موزیک ویدئو هایSOLEY  را دنبال کنید.

.

.

Advertisements