مصاحبه با گروه نروژی ایربگ

.

.

مصاحبه با گروه Airbag

تاریخ مصاحبه: 27 مارس 2012

مصاحبه کننده: سیاوش گلابی

مترجم: نیما اشرفی

نسخه انگلیسی – English Version

.

.

سیاوش: به عنوان اوّلین سوال، لطفاً بفرمایید Airbag چطور کار خودش رو آغاز کرد؟

بیورن ریس: Airbag تقریباً سال 2004-2005 شکل گرفت. قبلش توی پروژه‌های مختلف با همدیگه کار می‌کردیم اما حدود سال 2004 تغییراتی توی گروه دادیم و شروع کردیم به ساخت آهنگ‌های خودمون. اوّلین آلبوم کوتاهمون (EP)، به نام Sounds That I Hear، رو سال 2006 منتشر کردیم.

.

سیاوش: چرا اسم Airbag را انتخاب کردید؟

بیورن ریس: ما برای گروهمون نیاز به یک اسم داشتیم و فکر کنم این اسم به ذهن Asle رسید که از آلبوم OK Computer ریدیوهد برداشت شده بود.

.

سیاوش: اوّلین آلبوم بلند شما «Identity» سال 2009 منتشر شد. لطفاً کمی درباره‌ی این آلبوم برایمان توضیح بدهید.

بیورن ریس: این آلبوم مجموعه‌ای از آهنگ‌های منتخب از دو آلبوم کوتاه‌مان به نام‌های Sounds That I Hear (2006) و Safetree (2008) است. سال 2009، شرکت Karisma Records سراغ ما اومد و قصد داشت این آلبوم‌های کوتاه رو روی یک دیسک منتشر بکنه. ما تمام کارها رو دوباره میکس و مَستر کردیم و اکثر اون‌ها رو توی این آلبوم آوردیم. علی رغم اینکه این آهنگ‌ها از دو جلسه‌ی ضبط متفاوت برداشته شده‌اند، اما فکر می‌کنم تونستیم یک آلبوم منسجم ارایه بدیم. قرار بود وقتی روی ساخت آهنگ‌های جدید کار می‌کنیم، این آلبوم برای برآورد بازار منتشر بشه (soft release)، اما استقبال از این آلبوم ما رو بهت زده کرد! آن قدر این موفقیت بزرگ بود که هنوز هم شنوندگان تازه‌ای داره این آلبوم!

.

سیاوش: پیشرفت Airbag در سه سال اخیر را چطور ارزیابی می‌کنید؟

بیورن ریس: گمان می‌کنم در طی این سه سال، هم گروه و هم تک تک مون به بلوغ رسیدیم. ساخت آلبوم All Rights Removed برایمان تا حدی آسون بود، چون کاملاً روی کارمون متمرکز شده بودیم و با هم خیلی هماهنگ بودیم. فرآیند تولید این آلبوم خیلی لذت بخش و امیدوار کننده بود.

.

سیاوش: آیا Airbag به نوعی متفاوت از گروه‌های دیگه هستش؟ اگر همینطوره، چه چیزی شما را متفاوت می‌کنه؟

بیورن ریس: جواب دادن به این سوال برای ما مشکله، اما فکر می‌کنم مخاطبان زیادی به گروه ما علاقه نشون می‌دهند، صرفاً به این خاطر که ما یک گروه پراگرسیو راک یا کلاسیک راک معمولی نیستیم. به گمانم Airbag یک جایی بین بسیاری از ژانرها قرار می‌گیره چون ما به طرق مختلف الهام می‌پذیریم. ما اصولاً آهنگ‌هایی رو می‌سازیم که از طبیعت‌مون نشات می‌گیرند و گویا مردم هم این رو می‌پسندند.

.

سیاوش: حالا بریم سراغ آخرین آلبوم‌تون، یعنی All Rights Removed. اوّلین چیزی که در مورد این آلبوم نظر من رو به خودش جلب کرد، طرح روی جلد هوشمندانه‌ی آن بود. مرد غمگینِ کیف به دستی که سر کوسه‌مانند داره از بالای پل می‌پرد. با این طرح قصد داشتید چه چیزی بیان کنید؟ کوسه اشاره به چه کسانی داره؟

بیورن ریس: کوسه استعاره‌ای از سیستم مالی سرکش هستش. افرادی که برای رسیدن به پول و قدرت، با سنگدلی از دیگران سوءاستفاده می‌کنند، خودشون قربانی سوءاستفاده‌ی افراد مقتدرتر و حتی خشن‌تر می‌شوند.

.

سیاوش: در مصاحبه‌های قبلی‌تون اشاره کردید که آلبوم All Rights Removed درباره‌ی نیروهای مخرب درون جامعه است. ممکنه بیشتر در این مورد توضیح بدید؟

بیورن ریس: این آلبوم درباره‌ی تمام چیزهایی است که در طول زندگی، حقوق اولّیه انسانی، غرور و عزت نفس را از شما می‌گیرند. آهنگ All Rights Removed درباره‌ی بازی‌های مالی و افرادی است که از دیگران برای رسیدن به قدرت سوءاستفاده می‌کنند، اما این موضوع می‌تواند درباره‌ی نظام آموزش و پرورش، دین، جنگ، فقر و کمبود تعلق اجتماعی هم کاملاً صدق کند. در واقع این آهنگ درباره‌ی تمام این چیزهای کوچکی است که افراد معدودی به آن‌ها فکر می‌کنند یا حتی آن‌ها را مخرب می‌دانند.

.

سیاوش: این آلبوم با آهنگ All Rights Removed شروع می‌شود که هر شنونده‌ای را مشتاق گوش دادن به بقیه‌ی آلبوم می‌کند. به نظر می‌رسد ترانه نقش مهمی رو در اینجا ایفا می‌کند. دوست داشتم بدونم در این آهنگ، منظور شما از «آن‌ها» در جمله‌ی «و اکنون آن‌ها می‌آیند تا روح و غرور تو را به یغما ببرند» دقیقاً چه کسانی هستند؟

بیورن ریس: می‌تونه هر کسی باشه. فرقی نمی‌کنه که شما یک خرده پا در بازی‌های مالی باشید یا اینکه یک کودک ده ساله در برابر معلم بی‌سوادتان، همیشه کسی بزرگ‌تر و قوی‌تر از شما وجود داره که بخواد از شما به عنوان نردبان ترقی استفاده کنه.

.

سیاوش: آیا ایده‌ی خاصی پشت آهنگ Light Them All Up هست؟ شنیده‌ام این آهنگ از ویدیویی که ویکی‌لیکس (درباره‌ی حمله‌ی نظامی آمریکا به عراق) منتشر کرده الهام گرفته شده.

بیورن ریس: این آهنگ اوّل قرار بود بخش پایانی آهنگ Never Coming Home باشه. تم ویولن این آهنگ بسیار احساسی است و Asle از صدای ویدیوی حمله‌ی هلیکوپتر آمریکایی استفاده کرده بود. بعد از شنیدن این آهنگ، اشک همه‌‌مون سرازیر شد و تصمیم گرفتیم که این آهنگ رو به صورت مستقل ضبط کنیم. این آهنگ یه جورایی هم جمع بندی خوبی از کل آلبوم بود و هم پیش‌درآمد خوبی برای آهنگ Homesick.

.

سیاوش: این آلبوم به آهنگ Homesick ختم می‌شود، یعنی 17 دقیقه‌ی مبهوت کنند از احساسات عمیق و ملودی‌های دلربا به همراه ترانه‌ای تاثیر گذار. لطفاً کمی بیشتر در باره‌ی این پایان بندی برامون توضیح بدید. آهنگ Homesick درباره‌ی چیه؟

بیورن ریس: Homesick آهنگ جدیدی نیست. من این آهنگ پاپ کوتاه رو گوشه‌ی ذهنم داشتم تا یه روزی روش کار کنیم، اما یه مقدار زیادی کوتاه بود. به  همین خاطر گفتیم بد نیست چند تا قطعه‌ی بی کلامی رو که توی تمرین‌هامون باهاشون ور می‌رفتیم، بهش اضافه کنیم. توی اجراهامون این آهنگ، تبدیل به آهنگ محبوب طرفدارامون شد و اونجا بود که فهمیدیم چه چیز گران قیمتی برای آلبوم‌ جدیدمون داریم. اکثر ترانه‌اش رو Asle نوشت. این آهنگ در واقع جلوه‌ای از خطراتی است که در زمانه‌ی ما وجود دارد و به نظر می‌رسه رشد آن از کنترل خارج شده. شاید پیامی باشد به انسان‌ها که از خواب غفلت بیدار بشوند، اما به نظر من (البته مطمئن نیستم Asle با من هم‌عقیده باشه) یک روزنه‌ی امیدی هم توی این ترانه وجود داره.

.

سیاوش: بعضی از افراد می‌گویند که گروه Airbag آنقدر به پینک فلوید نزدیک شده است که انگار تکرار آن‌هاست. خوتان چه نظری دارید؟

بیورن ریس: من اصلاً اهمیتی نمی‌دم. ما موسیقی‌ای رو می‌سازیم که دوست داریم بشنویم و کسی رو مجبور نمی‌کنیم که آهنگ‌های ما رو دوست داشته باشه. البته اینکه این همه آدم کار ما رو می‌پسندند برای ما خیلی رضایت بخش هستش.

.

سیاوش: خودتان کدام آهنگ آلبوم All Rights Removed را بیشتر از همه دوست دارید؟

بیورن ریس: شخصاً فکر می‌کنم آهنگ Never Coming Home یکی از بهترین آهنگ‌هامون هستش.

.

سیاوش: برای آینده چه برنامه‌ای دارید؟

بیورن ریس: توی بهار و تابستون، سراسر اروپا تور برگزار می‌کنیم. ساخت آلبوم جدید رو هم شروع کردیم و امیدوارم توی پاییز ضبط آهنگ‌ها رو شروع کنیم.

.

سیاوش: در نهایت، من نتونستم هیچ اشکالی توی آلبوم‌تون ببینم، به جز مدت زمانش. ای کاش این آلبوم، 100 دقیقه‌ای می‌شد. ممنون از اینکه وقت‌تون رو در اختیار ما گذاشتید. چیزی مونده که بخواهید به خوانندگان این مصاحبه بگید؟

بیورن ریس: فقط می‌خواستم از همه‌شون به خاطر حمایت‌شون تشکر کنم. این برای ما خیلی ارزشمند و دلگرم کننده هستش. ممنون از شما.

.

.

 وب سایت رسمی ایربگ – Airbag Official Homepage

صفحه رسمی فیسبوک ایربگ – Official Facebook Page

بهترین های 2011 از نگاه مجله موسیقی سایکدلیا

مجله موسیقی سایکدلیا در سایت رسمی ایربگ

.

.

Advertisements