گزارشی از کنسرت اخیر گروه پراگرسیو ایرانی ماورا

.

.

.

یزدان محمدجانی: روز دوشنبه 29 خرداد 1391 ساعت 8:30 خود را به محل اجرای کنسرت ماورا رساندیم. محل اجرا زیرزمین آموزشگاهی در غرب تهران بود و زمان اجرا 9 شب بود. این اجرای زیرزمینی را از سه جنبه می توان بررسی کرد : 1. پرفورمنس تک تک اعضا 2. حواشی اجرا 3. سبک موسیقیایی گروه.

 .

.

پرفورمنس تک تک اعضا

.

ماورا گروهی است که یک دهه از عمر فعالیت آن می گذرد، گروهی پراگرسیو راک/متال که توسط فرهود قدیری نوازنده کیبورد بنیان نهاده شده است. کار فرهود قدیری در کیبورد به جرات و بدون اغراق عالی بود. فضاسازی های او گاهی مرا یاد پینک فلوید، ریورساید و حتی در یکی دو مورد یاد گروه های سایکدلیکی چون Ozric Tentacles انداخت. آرش رادان لید گیتاریست گروه، نوازنده ی شناخته شده که اجرای تقریبا بی نقصی داشت. آرامش کلی او که نمود آن در چهره اش دیده میشد حس خوبی را حداقل به من منتقل کرد. اشکان حامدی خواننده و گیتاریست ماورا صدای باز، قوی و تمیزی دارد اما جنس صدای او علیرغم تمام ویژگی هایش مناسب پراگرسیو نیست. او گاهی در گام های بالا خارج خواند اما حس و هیجان خوبی را به تماشاگر منتقل میکرد. مدیریت خوبی روی صحنه داشت و تماشاگر را به وجد می آورد (استایل ظاهری اش مرا یاد ماریوژ دودا می انداخت، البته خیلی خیلی کم!). با اینکه کلمات انگلیسی را درست تلفظ میکرد اما لحن خواندنش به گونه ای بود که اشعار برای شنونده مفهوم نبودند. درامر ماورا خشایار روانگر جوان ترین عضو گروه است که تازه وارد سومین دهه زندگی خود شده است. مود کلی این درامر با مود بقیه اعضای گروه و جنس موسیقی گروه به کل فرق داشت. چهره بشاش و شاد او و نگاه ممتدش به تماشاگران با چهره و جنس نگاه بقیه اعضای گروه (که معمولا به سازشان معطوف بود) فرق داشت. درامز در این اجرا مشکلی نداشت و نمره قبولی گرفت تنها مشکلی که وجود داشت این بود که درامر با تقریب خوبی تقریبا هر 5 ثانیه یک بار درامزستیک را لابلای انگشتانش می چرخاند و بیننده را یاد مجالس عیش و طرب می انداخت!. بیسیست سینا خدایی فر از بهترین های آن شب بود. کار او، آرش رادان و فرهود قدیری به وضوح در اجرای آن شب از بقیه اعضای گروه بهتر بود. در نهایت انیس اویسی دومین نوازنده کیبورد و تنها عضو خانم گروه. اجرای انیس هم به جز چند مورد هیچ مشکلی نداشت.

 .

.

حواشی اجرا

.

برنامه همانطور که پیش بینی میشد سر ساعت شروع نشد و با تاخیری حدودا 30 دقیقه ای اعضای گروه شروع به اجرای برنامه کردند. مشکل صدا به وضوح دیده میشد تا همچنان گروه های موسیقی ایرانی از مشکل صدا رنج ببرند. محل اجرا زیر زمین یک آموزشگاه موسیقی در غرب تهران بود و چیزی حدود 110 نفر به تماشای برنامه نشستند. فضا مشخضا کوچک بود و زیرزمینی بودن این اجرا آنرا توجیه میکرد. این محدود بودن فضا برای اعضای گروه پررنگ تر بود. سیم گیتار آرش رادان در میانه آهنگ Leaden Sky پاره شد و پس از وقفه ای چند دقیقه ای آهنگ دوباره اجرا شد و با تشویق شدید تماشاگران مواجه شد. تماشاگران فضای خوبی را برای اعضای گروه ایجاد کرده بودند و تشویق های گرمی از خود نشان دادند. ماورا ترانه هایی از سه آلبوم خود اجرا کرد که لیست ترانه های اجرا شده به شرح زیر است :

 .

صدایی از ماورا

Period of innocence

Endless illusion

Forgotten inside

افلاک

Something is lost

بر بام بلند آسمان

سراب

Leaden sky

Remote place

Season of salvation

 Old pain

 .

.

سبک موسیقیایی گروه

.

آهنگ های ماورا دو دسته اند: آهنگ های با اشعار فارسی و انگلیسی. ترانه های فارسی همچنان با راک مشکل دارند و اجرای آن به همان شیوه کلاسیک این مشکل را برجسته می کند اما در اجرای آن شب به نظر اکثر تماشاگران ترانه های فارسی آنان خیلی بهتر از ترانه های انگلیسی شان بود. سبک گروه تلفیقی از پراگ راک و پراگ متال است. جنس صدای خواننده به هیچ وجه مخصوص این سبک نیست. در اکثر آهنگ ها تمپو ناگهان کم میشد و آهنگ عمق خوبی پیدا میکرد و معمولا با لاین های کیبورد فرهود یا سولوهای گیتار آرش همراه میشد که مو به تنم سیخ میکرد! بعضی آهنگ های گروه رسما بلاتکلیف هستند. پارت های وکال در اکثر آهنگ بسیار زیاد است در حالیکه با قدرتی که در نوازندگی اعضای گروه (بخصوص فرهود و آرش) دیده می شود می توان پارت های اینسترومنتال را افزایش داد تا بر عمق کار افزوده شود. پراگرسیو راک و پراگرسیو متال ماورا دو شق کاملا متفاوتند و خیلی از اوقات به هم ربطی ندارند. پیدا کردن ارتباط خوب بین این دو شق مطمئنا سطح کاری آنها را بعنوان یک گروه پراگرسیو ایرانی چندین پله ارتقا می دهد. کاری که البته دشوار است. در مجموع اعتقاد دارم ماورا با حرکت بیشتر به سمت پراگرسیو راک و با تکیه بر گیتار آرش رادان و فضاسازی های کیبورد فرهود قدیری می تواند جدی ترین گروه پراگرسیو ایرانی باشد.

.

.

وبسایت ماورا

فیسبوک ماورا

.

.

Advertisements