I Am Waiting For You Last Summer – Edge Party – 2012

.

.

.

نویسنده میهمان آرمین هاشمی: چرا نمی توانیم روس ها را نادیده بگیریم؟ چرا نمی توانیم از آن ها متنفر باشیم حتی اگر فردا نیروگاه بوشهر برود هوا؟ زیرا خوب می دانند هر بار چطور با خلاقیت شان مخاطب را شگفت زده و متحیر کنند. حتی امروز هم این فرزندان تمدن پتر کبیر، این کارامازوف ها، این لیاخوف ها و شاراپووا های خوشگل، لحظه ای از سیراب کردن جان و روان تشنه انسان دست نمی کشند. گویا این جماعت روس، درگیر کردن ذهن مخاطب با اندیشه و هنرشان را برای خود وظیفه ای ملی میهنی می دانند. نمونه عینی اش نه آنا آخماتوا، داستایوفسکی یا شوستاکوویچ، بلکه همین سه جوان خوش ذوق گروه تازه کار اما مدعی I Am Waiting For You Last Summer.

.

آن ها امسال در پی تجربه موفق دو ای.پی. پارسال شان، دست به انتشار یک ال.پی. پر و پیمان با 10 قطعه، شامل 7 قطعه جدید و 3 قطعه ریمیکس زده اند. در نگاه نخست و کلی می توان شخصیت I Am Waiting For You Last Summer را در تک تک آهنگ ها یافت. الکترونیک گیرا، پست راک ملایم، فضای غم آلود و بعضا تاریک، روح تجربه گرایی و البته افزوده شدن وکال زن به یکی از ترک ها. شاید نسبت به کارهای پیشین، در آلبوم جدید حضور الکترونیک پررنگتر و بارزتر باشد، تا جایی که حتی در برخی نقاط کل آهنگ به ترنس گرایش پیدا می کند. اما در کل ژانر را می توان چیزی در مایه های همان «الکترونیک پست راک» منحصر به فرد خودشان دانست.

.


.

آغاز آلبوم با نویز امبینتی کوتاه است که پایانش پیش درآمدی می شود برای ترک بعدی، یعنی ریمیکس جدیدی از یکی از قطعات فوق العاده پارسال شان، «باد خوشیدی». قطعه «باد خورشیدی» نیازی به توضیح ندارد و حتما علاقه مندان این گروه سال گذشته حرارت عجیبش را حس کرده اند.

.

در ترک بعد یعنی «دور از اینجا»، با سازبندی مناسب و قرار گرفتن گیتار همسنگ با سایر سازها، محصول به دست آمده به زیبایی تداعی گر حس دوری از اکنون و اینجا است. این ترک بی شک از بهترین های امسال شان می باشد. به یک دقیقه پایانی اش توجه کنید. لئو، دی.جی. گروه، این یک دقیقه را تماما مال خود کرده و استعداد عجیبش در ریتم و محصور کردن شنونده را به رخ می کشد. البته نه همین یک بار، در طول آلبوم او بارها شما را به هیجان خواهد آورد.

.

«فصل رنگارنگ» قطعه ای قدیمی اما دلچسب است که نامش احتمالا اشاره ای باشد به اختلاط و پرش عجیب گام ها و آکورد های مختلف که در عین یکپارچگی کل آن را حفظ کرده و کاری یک دست ارائه می کنند. آن ها این هنرشان را در ترک «دیده نشده» به شکلی فوق العاده تر تکرار می کنند.

.

«اینتنشن» جولانگاه یوجی (گیتار) و لئو (دی.جی.) است که درامز را درون خود خفه می کنند. شدتی که رفته رفته شدیدتر شده و باز هم لئو پایان مهمانی را در دست می گیرد. در 90 ثانیه آخر انگار که پای منبر یک هلندی ترنس کار با استعداد نشسته ایم و در پاسخش فقط می توانیم هد بزنیم. در این مهمانی نوت ها، گیتار را پیدا کنید و لذت ببرید. شاید اینجا پست راک رنگ ببازد اما علاقه مندان الکترونیک را حتما راضی خواهد کرد.

.

در آهنگ «پناهگاه رویا» حضور درخشان گیتار باس اثری شنیدنی خلق می کند و در ادامه شنونده اجرای دوباره قطعه «افق واقعه» از ای.پی. دوم شان خواهیم بود. اما مواجه بعدی با آهنگ «دیده نشده» است که نامش به نظر طعنه گروه به شکل و ساختار عجیب و غریب اثرشان می باشد. واقعا دیده نشده کسی یا گروهی چنین معجون بی سر و ته اما شنیدنی ای از انواع ژانر را در پنج دقیقه گنجانده باشد. نوشتن unseen با سه حرف «e» تاکیدی بیشتر است بر تا به حال دیده نشده بودن چینین اثری که به سختی می توان آن را در قالب ژانری خاص جای داد. هر چه هست شباهت زیادی به پست راک ندارد و بیشتر به کاری تجربی می ماند.

.

«آزار دیده» حتما آزارتان خواهد داد همانطور که با آهنگ های پورتیزهد آزار می بینید. این ترک با وکال خواننده گروه نئو کلاسیکال روسی iamthemorning همراه است. در مورد این گروه و آلبوم جدیدشان در آینده نزدیک پستی در همینجا قرار خواهد گرفت اما همین قدر بدانید که iamthemorning شامل چند موسیقی دان با تحصیلات بالای آکادمیک است و iwfyls را در حدی یافته اند که وکالیست شان با آن ها همکاری کند. این مهم نشان از رشد فوق العاده iwfyls دارد.

.

پایان کار آلبوم قطعه الکترونیک، نویز و امبینت «پوچ» است که زیباییش را تنها در سکوت شب می توان درک کرد و لذت برد.

.


.

در کل ال.پی. جدید iwfyls را نمی توان یک کار یک دست و نرمال در سبک پست راک دانست و دلیل اصلی اش را هم باید در روحیه مرزشکن، ماجراجویانه و تجربه گرای اعضای جوانش جستجو کرد. این آلبوم خود نشان می دهد که شاید آن ها در آینده به پست راکی که ما می شناسیم وفادار نمانند و بیشتر در سبک متمایز و منحصر به فرد خودشان غرق شوند. اما با این وجود، با توجه به کنسرت ها و تورهایی که قرار است با دیگر گروه های مطرح روسی برگزار کنند و تجربه های جدیدی که فرا خواهند گرفت، آثار بعدی شان حتما شنیدنی تر خواهد بود.

.

.

مطالب مرتبط :

.

مصاحبه با گروه پست راک روسی I Am Waiting For You Last Summer نسخه فارسی

مصاحبه با گروه پست راک روسی I Am Waiting For You Last Summer نسخه انگلیسی

.

.