Gazpacho – March Of Ghosts – 2012

.

.

8.2

.

اگر گروه Gazpacho را نمی شناسید ایــــنــــجا را بخوانید سپس ادامه متن را دنبال کنید . هفتمین آلبوم گروه March Of Ghosts رسما فردا منتشر خواهد شد و مطمئنا بسیاری از دوستان تاکنون آنرا شنیده اند . پس از ذکر توضیحاتی کوتاه درباره کلیات آلبوم به نقد آلبوم می پردازم . اواخر سال 2011 خبری منتشر شد مبنی بر انتشار آلبومی جدید و فالو آپ آلبوم Missa Atropos که به مانند آن داستانی درون آلبوم نهفته است . آلبوم جدید مجموعه ای از داستان های کوتاه است ، شخصیت اصلی داستان شبی را با تمام ارواح این داستان می گذراند و آنها داستانشان را برای او تعریف می کنند . کاراکترهای داستان شامل جنایتکاران هائیتی ، خدمه کشتی Marie Celeste ، یک سرباز آمریکایی که از جنگ جهانی اول بازگشته و خود را در سال 2012 پیدا می کند و همچنین روح یک طنزپرداز انگلیسی که به اشتباه به خیانت متهم شد . اسم ترانه ها هم به همین کاراکترها و داستان هایشان برمی گردد . آلبومی با یازده ترک در سبک کراس اُورپراگ – آرت راک که همانطور که اینجا اشاره کردم المنت های موسیقی کلاسیک ، امبینت ، ملل ، فولک و حتی پست راک هم در آن دیده می شود! . بهتر است برویم سراغ نقد آلبوم .

.

.

Monument

ترک اول ترانه ای بی کلام ( اینسترومنتال ) است با زمانی کوتاه ، کمی بیشتر از دو دقیقه . فضای کلی این آهنگ فضایی کلاسیک است با تاریکی همه جانبه و مهیج . ویالن پس زمینه با نوای کیبورد همه کاره اند در این قطعه آغازین . در واقع می توان گفت یک مقدمه عالی برای شروع یک آلبوم عالی و برای داستان سرایی به زبان نت .

.

.

Hell Freezes Over I

ترانه دوم در حالی آغاز می شود که فکر می کنید با ترانه ای امبینت مواجه اید اما کمی بعد حس می کنید وارد فضایی پست راک شدید ! رقص گیتار بیس و سپس صدای خواننده تمام معادلات را بر هم میزنند و می فهمید انگار هم درون فضاهای مذکور هستید هم نیستید ! همان حس و فضایی که می بایست القا شود تا داستان ها به کمال سرائیده شوند . این آهنگ را آهنگ لایه ها نام می گذارم . آهنگ پر است از لایه های مختلف . لایه های از ابتدا کم کم شروع می شوند و تا انتها بر تعداد آنها اضافه می شود . چندین لایه گیتار الکتریک که در اوج زیبایی رو هم فید می شوند . اوج آهنگ آنجاست که ویالن و گیتار الکتریک و سپس ویالن و کیبورد روی هم فید می شوند . من بعد از شنیدن این ترانه میخکوب شدم و آهنگ را چندین بار پشت سر هم گوش دادم . آهنگ شنونده را بهت زده می کند . بدون اغراق این ترانه یک شاهکار است در جریان موسیقی امروز ما . ترانه ای کامل ، بدون نقص ، کلاسیک و در عین حال مدرن ، غمگین و در عین حال پر از انرژی .

.

.

Hell Freezes Over II

آهنگی باز لایه لایه اما به نظر نه به پیچیدگی آهنگ قبلی . ترانه ای از جنس ترانه های آشنای Gazpacho صدای آشنا و حتی لحن آشنای خواننده . اما سه چهارم پایانی آهنگ کاملا بدیع است . آنها به ترکیب کاملا بدیع و جدیدی از موسیقی رسیده اند و بسرعت امضای خود را پای کارهایشان انداخته اند . آنها بی شک اکنون صاحب سبک هستند . ویالن در انتهای این آهنگ فقط با روح و روان شما سر و کار دارد .

.

.

Black Lily

بلک لیلی متفاوت شروع می شود اما بسرعت تغییر ریتم می دهد و گوشهایتان احساس آشنایی می کنند . اولین ویدئوی این آلبوم از این آهنگ نهیه شده است و آنرا می توانید اینجا ببینید . فضای آهنگ سوئیچ مداوم آرت راک و هوی پراگ است که گهگاهی ویالن چاشنی کلاسیک و ارکستری به آن می افزاید . آهنگ همانطور که متفاوت شروع شد متفاوت نیز تمام می شود .

.

.

Gold Star

فولک ! فولک برجسته ابتدای این آهنگ پس از مدت زمان کوتاهی جای خود را ریتم های پاپ راک می دهد . این آهنگ را باید نمایشگاه با شکوهی از سازهای زهی و بادی دانست . هر آنچه یک فولک دوست داشتنی احتیاج دارد در این آهنگ وجود دارد . آهنگ در یک کلام با فولک اسکاتلندی شروع می شود وارد پاپ راک می شود در پراگرسیو قدم میزند و با المنت های امبینت از صحنه خارج می شود .

.

.

Hell Freezes Over III

به مراتب کوتاه تر ، ملوتر ، رویاگونه تر و سافت تر از دو تای قبلی . ویالن در این آهنگ وهمی سفید می آفریند .

.

.

Mary Celeste

این آهنگ فرمان را به سمت ملودی های سنگین تر کج می کند . پیانوی کم نظیری در این آهنگ جریان می یابد و فضای آهنگ را تاریک می کند و در ادامه با ویالن همراهی می شود . ترکیب خلاقانه ای که گروه Grails هم به زیبایی آنرا به کار میگیرد . آهنگ در انتها کاملا فولک خواهد شد . فولکی که کاملا با صدای گیتار الکتریک قاطی شده ! خودتان حدس بزنید چه معجون عجیب و غریبی است انتهای این آهنگ . این آهنگ بی شک از بهترین های این آلبوم است .

.

.

What Did I Do?

ریتم به مراتب کندتری از آهنگ های قبلی دارد و با تمپوی پائین شروع می شود . فضا حتی کمی به سمت موسیقی Ethereal می رود .

.

.

Golem

این آهنگ نیز به نظرم از پر لایه ترین ترانه های آلبوم است . اگر لایه ها را از هم تفکیک کنید پای سازهای زیادی در میان می آید . آهنگی که سنگین پیش می رود ناگهان نبدیل به یک فولک شرقی می شود و باز ناگهان تبدیل به یک پراگرسیو محشر می شود با یک سولوی سیال و لذت بخش . به مانند Mary Celeste انتهای این آهنگ نیز ترکیب فولک و پراگرسیو است . این ترانه نیز از بهترین های آلبوم به شمار می رود .

.

.

The Dumb

ویژگی این آهنگ استایل خوانندگی Jan-Henrik Ohme است . صدای او غالب است بر موسیقی جز میانه آهنگ که پیانو و گیتار غالب می شوند .

.

.

Hell Freezes Over IV

شاید بیشترین ارتباط را با پارت اول همین پارت چهارم دارد. سنگین ترین قسمت آلبوم شاید همین آهنگ پایانی باشد . اتمسفریک است و همچنان زیبا . گاهی یاد آناتما می افتم . این آهنگ مملو است از ارجاع . سریعترین فیدینگ ها را بین سازها اینجا شاهدیم . به نظر بهترین پایان برای آلبومی اینچنین خوب همین آهنگ است و بس !

.

.

نتیجه

آلبوم در نگاه کلی آلبومی بسیار زیبا و چندلایه است . المنت های پراگرسیو ، آرت راک ، فولک شرقی و گاهی اسکاتلندی ، امبینت ، کلاسیک و پُست راک و حتی کمی جَز آلبوم را به معجونی کم نظیر تبدیل کرده است . پیشنهاد من این است که هنگام گوش دادن آهنگ ها حواستان به لیریک ها باشد . آلبوم نمونه ای بسیار عالی از فید سازهای مختلف و گاه بی ربط به هم در همدیگر است . به قدری این کار هنرمندانه و ظریف انجام شده است که تحسین هر علاقه مند موسیقی را بر می انگیزد . برخلاف اکثر آلبوم های دنباله دار که آلبوم دوم از اولی ضعیف تر از آب در میاد این آلبوم که بعنوان فالو آپ آلبوم Missa Atropos مطرح شده است چندین سطح از آلبوم قبلی بالاتر است . این آلبوم نقطه عطفی است در کارنامه Gazpacho چرا که تا بحال این اندازه پخته کار نکرده بودند و شاهکاریست در زمینه فضاسازی . فضاسازی در این آلبوم حرف اول و آخر را میزد . اتمسفر آلبوم به مانند سبک آن زیاد قابل توصیف نیست . گزپاچو با این آلبوم سبکی به نام خود ثبت کرده است و انتظارات را بشدت از خود بالا برده است . نمره من به این آلبوم 8.2 از 10 خواهد بود . راستی هنوز این سوال ( که پس از اولین دور شنیدن این آلبوم در ذهنم ایجاد شد ) در ذهنم میچرخد که چرا این آلبوم اینقدر خوب است ؟ راستی نمره شما به آلبوم چگونه است ؟ در قسمت نظرات ما را از احساس خود درباره این آلبوم آگاه سازید .

.

اسفند 1390 – یزدان محمدجانی

.

.

Advertisements