بهترین های 2011 از نگاه مجله موسیقی سایکدلیا – بخش سوم

 

بهترین های 2011 از نگاه مجله موسیقی سایکدلیا – بخش اول

بهترین های 2011 از نگاه مجله موسیقی سایکدلیا – بخش دوم

 

 

9. Grails – Deep Politics

 

این آمریکائی ها افراد عجیب و غریبی هستند . موسیقی هیپ هاپشان گوش دنیا را کر کرده . متخصص در تولید زیبارویانی با نام مستعار هنرمند و موزیسین هستند . MTV شان ذائقه عمومی دنیا را به گند می کشد ولی پُست راک قَدَر و با شکوهی دارند . هر چه موسیقی پاپیولارشان هرزه است موسیقی غیر پاپیولارشان معرکه است . یکی از همین گروههای معرکه Grails است . آلبوم آخر آنها سیاست های ژرف بیش از هر چیزی به خودشان نزدیک می شود و آنها را وارد یک مرحله جدید می کند . راک ساوند این آلبوم را خیره کننده می خواند . آلبوم عجیبی است . ویالن در بعضی آهنگ ها تم شرقی خوشمزه ای به آهنگ ها می دهد . فضاسازی سنگین و مرموزی بر آلبوم حاکم است . فیلتر تعبیر جالبی از این آلبوم ارئه می دهد : «هسته مرکزی یک جشن صوتی» . پیچفرک این آلبوم را غنی ترین کار Grails تا به امروز دانسته . بعد از آهنگ Deep Politics فضای آلبوم تغییر می کند . بعضی از سایت های نقد عناصر سینماتیک آلبوم را قابل مقایسه با عناصر سینماتیک کارهای پینک فلوید دانسته اند ( کمی به نظرم اغراق کرده اند ) . فضاسازی عجیب و غریب و سنگین آلبوم تلفیقی از سایکدلیک راک ، اسپیس راک ، پُست راک و اندکی فولک است . وقتی آلبوم را تجربه می کنید و سایه سنگین فضاسازی را حس می کنید متوجه می شوید که توصیف موسیقی این آلبوم کمی سخت تر از معمول است . حتی گاهی اوقات کاملا شبیه به موسیقی متن فیلم می شود . منتها از نوع تاریکش . برای توصیف این آلبوم در یک کلام می توان از کلمه «تکان دهنده» استفاده کرد

 

 

8. M83 – Hurry Up, We’re Dreaming

 

وقتی موسیقی و فیزیک تلفیق می شوند زیباترین لحظات زندگی من رقم می خورند . حتی اگر گروهی مثل M83 نام خود را از نام کهکشانی مارپیچی در عالم بی انتهای کهکشان ها و خوشه ها وام گرفته باشد . همین تلفیق اندک فیزیک و موسیقی نیز برایم لذت بخش است . بجنبید ، می خواهیم بخوابیم ! . کاور آلبوم دو کودک را روی تختی در هنگامه شب نشان می دهد . چهره این دو کودک این جمله ها را فریاد می زند : بجنبید ، می خواهیم بخوابیم ! یکی از بهترین های دریم پاپ ، شوگیز های امسال همین آلبوم است . آلبومی که الکترونیک غالبی دارد ، دریم پاپ روانی دارد ، شوگیز اشکاری دارد و موج نوی پنهانی دارد . آلبوم داستان خارق العاده ای است از موجودات بیگانه ، ارواح و کودکان از زبان هنرمندی با استعداد . آلبومی کاملا در خور توجه . پیچفرک 9.1 از 10 به این آلبوم می دهد و آنرا بهترین کار M83 می خواند . گونزالز فرانسوی مخلوطی از نوستالژی ، مالیخولیا و شادی به شما ارائه می کند . لورا استدوراس آلبوم را خیره کننده می داند . این آلبوم همچو ساوند ترک انتهای دنیا یا ابتدای یک دنیای جدید است . در دنیای M83 احساسات قبل از منطق خود را نمایان می کنند .

 

 

7. Blueneck – Repetitions

 

گروههای بریتانیائی یک خاصیت عجیبی دارند . شما وقتی به یک گروه بریتانیایی گوش می دهید می توانید با درصد اطمینان بالایی حدس بزنید که آنها بریتانیایی هستند . نمی دانم آن خاصیت چیست و چه نام دارد اما من نام هنر ذاتی بر آن می گذارم . موسیقی Blueneck انبوه است و در عین حال شکننده ، سرد است و در عین حال آرامش بخش . موسیقی Blueneck پر است از تناقض . تناقضاتی لذت بخش و نه گیج کننده . موسیقی حماسی آنان اتمسفر عمیق سینماتیک آنان را ارائه می کند و شنونده را به اعماق احساسات خود می برد . فضای آلبوم بطور شگفت انگیزی غمگین است . صدای دانکن اتوود مملو از غم است ، غمی همراه با آرامش ! آنها حتی در خوانندگی نیز دو عنصر متضاد را با هم منتقل می کنند . باید دهان به تحسین گشود . پست راک با کلام Blueneck تاثیر زیادی از بزرگان سبک گرفته : Mogwai ، Sigur Ros ، Godspeed You! Black Emperor ، A Silver Mt. Zion و Explosions In The Sky . موسیقی آنها نو نیست اما آنها آنرا در بهترین حالت تحویل شنونده می دهند . از نکات بارز موسیقی غم انگیز Blueneck ترکیب جادوئی ویالن سل و پیانو است . با این آلبوم درک جدیدی از مالیخولیا داشته باشید . زنده تر و تاریک تر از گذشته !

 

 

Advertisements