Tenhi – Saivo – 2011


مترجم : جاوید کیائی

با Tenhi آشنا نیستید؟ پس بخوانید : بیوگرافی کامل گروه Tenhi

پس از چهار سال بالاخره گروه فنلاندی Tenhi آلبوم جدیدی با نام Saivo منتشر کرد . نام آلبوم کلمه ای است فنلاندی که نام یکی از قلمروهای مردگان در افسانه های اسکاندیناوی است. در ترکیب جدید گروه بعد از جدا شدن llkka، تنهی بیش از هر زمانی بر وکال و همچنین بک ‌وکال تاکید می‌کند. برپایی همسرایی کار شده‌ی Tuuka، Jaako و llmari  با تن صدای پایین و تلفیق شگفت ‌آورش با صدای Tyko ، موسیقی پس‌ زمینه‌ی سحرآمیز که از دل گیتار آکوستیک، بیس‌ خفیف، پیانوی ملانکولیک، کنترباس حزن ‌بار، ویلن خیال‌ انگیز، پرکاشن آرامش‌بخش و فلوت درخشنده بر می‌آید… «Saivo» داستانی است درهم ‌آمیخته از گذشته‌ی تنهی. آواها هم در ساختار و هم در چهره‌ متفاوت شده‌اند، اما با دقتی در ابعاد بزرگتر بر جزئیات… حضور پررنگ فلوت برای ایجاد صدای نابهنجار، آشکارتر شدن و رنگ گرفتن ویلن نسبت به گذشته، فعال‌تر شدن گیتار و هم‌گامی خوبش با پرکاشن… و وکالی تماشایی! به چشم می‌خورند.

تنهی موسیقی‌ای نیست که هر زمان، هر مکان و به هر شکل بتوانید گوش کنید… شما به حس، اراده، شکیبایی و آب و هوای مناسب نیاز دارید… شاید در پاییزی حزن‌ آلود که با صحنه‌های سیاه-سفید محاصره شده و هر چیزی را به شکل غم‌زده با دردی ملموس و حسی خاکستری تبدیل می‌کند؛ با چاشنی درون‌گرایانه و احساس انزوا.

آلبوم با دوازده ترک و مجموعاً 70 دقیقه از قسمت‌های به ظاهر فشرده شما را به دنیایی دیگر می‌برد، به قلمرویی دیگر که مجذوب طبیعت شده و ردیفه‌ای است برای بازگشت به اصل؛ جایی که المان‌های فولک/نئوفولک با سنت شمال اروپا دست به دست هم داده‌اند و طرحی یکتا با بازتابی درونی و به یادماندنی نقش می‌زنند. معتقدم تنهی ِ جدید در میان همه‌ی آلبومهای‌شان هضم‌شدنی‌ترین کار بوده و پیام موسیقیایی مثبتی را با خود به دوش می‌کشد. اگرچه، «Saivo» آن هاله‌ی نئوفولک تاریک که آنها بیش از 15 سال برایمان اخت‌اش کرده بودند را ویران نمی‌کند، در مقابل: آنها این کار را متمایز کرده‌اند، با تاکید بر رسایی و جزئیات مینیمال اصیل…

کاور آلبوم پیام تصویری بی‌عیب و نقصی را برای تکمیل Saivo  ای خاکستری و خوش طعم به نمایش می‌گذارد. ایده‌ی منتشر کردن این آلبوم در ماه نوامبر بسیار عالی است. اجرای تنهی را هیچ جایی جز یک آمفی تئاتر راحت و شکیل نمی‌توان دید… یا در غاری با آکوستیک کامل… یا جایی در طبیعت ، میان جنگل و نهایتاً در حاشیه‌ی رودخانه‌ای با آب آرام، هم‌زمان با غروبی خیال‌انگیز… برای داستانی فراموش‌نشدنی.

لینک های مرتبط :

Tenhi – Saivon Kimallus / Siniset Runot

Tenhi «Saivo» teaser 2011

منبع

وبسایت رسمی گروه

Advertisements