Nosound – The Northern Religion Of Things – 2011

.

.

بیوگرافی نوساوند

مطابق با نظرات منتقدین و طرفداران ، گروه Nosound یکی از موفق ترین گروه های سبکِ آلترنیتیو / آرت راک در اروپا است که بطور خلاقانه ای تأثیر موسیقی  سایکدلیک دهه 70 ، موسیقی  امبینت دهه هشتاد و نود میلادی و آلترنیتیو، پراگرسیو و پست راک معاصر را باهم ترکیب کرده است . Nosound در ابتدا پروژه ای انفرادی «جیانکارلو ارا» بود و در اواخر سال 2002 متولد شد ، که به مرور تبدیل به یک گروه پنج نفره  متمرکز شد . جیانکارلو موسیقی را امری «خاطره انگیز با نوشتن ترانه های شخصی» توصیف می کند . دامنه تأثیر پذیری گروه از Pink Floyd  تا Braian Eno ، از Porcupine Tree تا Sigur Ros ، Arvo Pärt تا Genesis و No-man و بطور کلی سبک راک و الکترونیک / امبینت می باشد . دموهای ابتدایی گروه بوسیله «جیانکارلو ارا» نوشته و در اولین آلبوم رسمی با نام Sol29 در سال 2005 منتشر شد و به سرعت توجه سراسر اروپا را به خود جلب کرد . این جلب نظر ، درخواست هایی را برای اجراهای زنده بوجود آورد و پس از عضوگیری برای بقیه اعضای گروه ، Nosound تورِ کوچکی را آغاز کرد . DVD اجرای زنده The World Is Outside در همین تور ضبط شد که در ادامه و در سال 2007 بصورت محدود (100 کپی) در آلبوم زنده گروه با نام Slow, It Goes و آلبوم EP مخصوص گروه با نام Clouds منتشر شد .

.

سه سال بعد از انتشار اولین آلبوم گروه (Sol29) ، همانطور که پیش بینی میشد Nosound در سال 2008 با دومین آلبوم خود با نام Lightdark بازگشت ، که البته در ابتدا محدود و تحت لیبلِ Burning Shed منتشر شد . آلبوم Lightdark در طول سالهای 2006 تا 2007 در ایتالیا ، انگلستان و آمریکا تهیه شد و خط مشی گروه را از آلبوم آغازین توسعه داد و هویت قوی تری از گروه به نمایش گذاشت همچنین تقابل بیشتری را مابین مشخصات اتمسفریک  و دیواره های صدایی که به وسیله گروه خلق شده بود به نمایش گذاشت . این آلبوم شامل همنوازی هایی با «تیم بونس» (No-Man) و «ماریان دی کاستلین» نوازنده ویولن سل بود. نسخه ای ریمستر شده از آلبوم Sol29 همراه با ترک هایی که در حین تهیه آلبوم اصلی ضبط ولی منتشر نشده بود ، بصورت نسخه ای ترکیبی همراه با آلبوم Lightdark منتشر شد . در سال 2008 گروه با لیبل پُست-پراگرسیو Kscope قرارداد بست. نسخه جدید 2CD از آلبوم Lightdark با لیبل Kscope در 15 سپتامبر 2008 منتشر شد . CD دوم شامل 4 ترکی که در آلبوم اصلی منتشر نشده بود و ویدئوی Lightdark  بود . در سال 2009 این آلبوم جایزه Italian Prog Awards را به عنوان بهترین آلبوم 2008  دریافت کرد .

.

سومین آلبوم نیز با نام A Sense Of Loss در 26 اکتبر 2009 مجدداً با لیبل Kscope منتشر شد . نسخه مخصوص Deluxe که بصورت CD و DVD منتشر شد شامل آلبوم اصلی همراه با میکس ها ، ویدئوها ، عکس های آلبوم و محتویات اضافه بود . به دنبال انتشار این آلبوم، گروه فستیوال ها و کنسرت های زنده مهمی را اجرا کرد . آلبوم A Sense Of Loss حرکت جدی تر گروه را به سمت موسیقی ناب و خاص آنها ، با استفاده از همراه با نوازندگان 4 نفره سازهای زهی (ویولن، ویولن سل) و دور شدن آنها از تأثیر ابتدایی موزیک راک کلاسیک را نشان میداد . در سال 2009 آلبوم A Sense Of Loss مجدداً جایزه Italian Prog Awards رو به عنوان بهترین آلبوم سال را آن هم در میان گروه های معروفی همچون Muse و Porcupine Tree از آنِ نوساوند کرد .

.

در همان زمان ، بعد از 2 سال از فروش آلبوم اول ، Nosound تصمیم به انتشار مجدد آلبوم مشهور اول خود در سال 2005 یعنی Sol29 گرفت . به رسم معمول شرکت Kscope به این نسخه جدید هم  ویدئوی جدید 10 دقیقه ای از ترک Sol29 ، همراه با تمامی اجزای به نمایش درآمده در DVD اولین اجرای زنده آنها با نام  The World Is Outside و میکس های اصلی آلبوم سال 2005 اضافه شد . این آلبوم صوتی بطور کلی بازسازی و ریمستر شد و در بسته های مخصوص نسخه Deluxe همراه با ترک های تغییر یافته/اضافه شده و طرح های گرافیکی منتشر شد . این آلبوم جدید Sol29 (لیبل Kscope، نسخه Expanded/Remastered) در 16 آگوست 2010 منتشر شد .

.

.

درباره آلبوم جدید

سال 2011 با اجراهای زنده دیگری و کار بر روی آلبوم جدید با نام The Northern Religion Of Things (لیبل Kscope تاریخ انتشار 25 جولای 2011) آغاز شد . آلبوم جدید شامل ترک هایی از 3 آلبوم استودیویی قبلی آنهاست که بطور کامل بوسیله «جیانکارلو ارا» و در حین جلسات تمرین برای اجراهای زنده  ضبط شد .

.

.

نظر بزرگان موسیقی پراگرسیو درباره نوساوند

.

متریال خیلی خوبی دارید … مطمئنم که در مسیر  درستی قرار گرفتید – مطمئنم تا جایی که کنترل آن برایتان امکان دارد در همین مسیر باقی می مانید و تا جایی که برایتان امکان دارد به کارتان ادامه می دهید حداقل تا زمانیکه «رؤیایتان» محقق شود …

استیون ویلسون از گروه Porcupine Tree

.

جدای از تمام تأثیرات موسیقیایی که از همکاری Porcupine Tree و No-Man در Burning Shed (Music Label) از یکدیگر گرفتیم ، پروژه Nosound از «جیانکارلو ارا» به تقریبا بهترین است . نمایش ظرافت موسیقی همراه با بعضی ملودی های تسخیر کننده ، ترتیبِ جالبِ اشعار و تک نوازی های معنی داره گیتار ، موسیقی اش پتانسیل خالص را به نمایش میگذارد.

تیم بونس از گروه No-Man

.

.

مترجم : اشکان شکیب وند

ویرایش : یزدان م

.

.

مجله اینترنتی موسیقی سایکدلیک را از راه فید و فیسبوک دنبال کنید

Advertisements