Cold – Superfiction – 2011

هفدهم نوامبر 2006 اسکوتر وارد خواننده گروه کُلد ( Cold ) در صفحه مای اسپیس خود خبر از منحل شدن کُلد داد . او اعلام کرد که به همراه سم مک کندلس ( درامر کُلد ) پروژه ای جانبی با نام The Witch را شروع کرده است . این پروژه بعدا به When November Falls و نهایتا به The Killer and the Star تغییر نام داد . کمتر از دو سال بعد در بیست و پنجم جولای سال 2008 اسکوتر وارد بلاگی در صفحه مای اسپیس The Killer and the Star نوشت و در آن تشکیل دوباره کُلد را تائید کرد و خبر از آلبوم جدید داد . در ژانویه 2009 گروه رسما ، برای اولین بار بعد از تشکیل مجدد گروه ، اولین تاریخ های تور بازگشت دوباره کُلد را در صفحه مای اسپیس شان اعلام نمود . به مانند گذشته از تشکیل مجدد گروه تا به امروز تغییرات نسبتا زیادی در اعضای گروه شاهد بودیم . از شروع به کار کُلد ( 5 سال پیش مطلب مفصلی راجع به کُلد و آخرین آلبومشان تا آن زمان نوشته بودم . آن مطلب را می توانید ایـــــــنـــــــــجــــــــــا ببینید و بخوانید ) از سال 96 تاکنون تغییرات اعضای گروه تنها در نقش گیتار صورت گرفته است . اسکوتر وارد ، جرمی مارشال و سم مک کندلس از همان ابتدا تا به امروز خواننده ، بیسیست و درامر گروه بوده اند . در حال حاضر غیر از این سه نفر زک گیلبرت و درو ماولر دو گیتاریست کُلد محسوب می شوند . زک گیلبرت بین سالهای 2005 تا 2006 عضو گروه بوده است ولی درو ماولر از سال 2010 به کُلد پیوسته است .

 دوازدهم آگوست 2010 ، وارد در مای اسپیس خبر از سینگل جدیدی می دهد : Wicked World . نام آلبوم نیز پس از چند تغییر به SuperFiction فیکس شد . 25 ژانویه 2011 کُلد رسما ترک جدید یعنی Wicked World را منتشر ساخت . این سینگل یادآور آلبوم Year Of The Spider بود . در سرتاسر وب صحبت از بازگشت کُلد به Year Of The Spider بود یعنی بهترین و موفقترین دوران موسیقیایی این گروه . حقیقتا این سینگل کاملا حال و هوای آهنگ های آن آلبوم را داشت . از ریتم تند و انرژیکش ، شروع کوتاه و مرموزش ، آلترنیتیو خوش ترکیب چند لحظه آغازینش تا صدای محزون و در عین حال گرم اسکوتر وارد . بعد از 6 سال طرفداران کُلد با ترکی جدید و البته آشنا سورپرایز شدند و حس انتظار در رگ هایشان جاری شد !

 انتظارها خلاصه به پایان رسید و آلبوم جدید کُلد پس از 6 سال بی کُلدی ! منتشر شد ( البته آلبوم رسما چند روز دیگر منتشر خواهد شد ) . آلبوم 12 ترک دارد و تنها سه آهنگ از آنها زمانی بیشتر از 4 دقیقه دارند . میانگین زمان هر آهنگ در این آلبوم زمانی کمتر از 4 دقیقه است . ضمنا ویدئویی از آهنگ Wicked World ساخته شده است . موزیک ویدئویی شاید تا قسمتی شبیه ویدئوی Stupid Girl و تا قسمتی شبیه ویدئوی آهنگ No One و ویدئوی آهنگ With My Mind . وقتی ویدئوی Wicked World را دیدم ( این ویدئو را از یوتیوب ببینید : اینجا ) بدلیل وجود بعضی پارامترها ( لامپ های آویزان ! ) فکر کردم که کارگردان آن می بایست فرد درست خواننده جنجالی گروه لیمپ بیزکیت باشد ولی کارگردان آن شخصی به نام بیلک جاد است . دلایلم نیز سابقه همکاری وی با کُلد و کارگردانی بعضی از ویدئوهای این گروه است بعلاوه کارگردانی ویدئوی آهنگ Falling Away From Me از گروه کورن توسط فرد درست ( این ویدئو نیز لامپ های آویزان زیادی داشت ! ) . قبلا یعنی 6 سال پیش ایـــــنـــــجـــــا توضیح داده بودم که فرد درست خواننده لیمپ بیزکیت و اسکوتر وارد همشهری بودند و دوستی شان منجر به همکاری های متعددشان در آینده می شود .

آلبوم جدید هیچ حرف تازه ای ندارد . کاملا قابل پیش بینی نیز بود . اما شما دوباره کُلد را دارید . آهنگ هایی جدید از کُلد پس از شش سال ، پس از انحلال و تشکیل مجدد . شنیدن صدای عجیب و غریب اسکوتر وارد حتی اگر کاملا به گوشتان آشنا باشد کاملا لذت بخش است . موسیقی کُلد ترکیبی از آلترنیتیو و پست گرانج است . پس هم محزون است هم خشن . کلد انرژیک است و منفی ! . کُلد افسرده است و با احساس . کلد با ریف های سنگینش از تاریکی لذت می برد . می توان گفت این آلبوم به آلبوم Year Of the Spider شباهت بیشتری دارد تا بقیه آلبوم های گروه .  پیشنهاد می کنم مطلب قبلی من راجع به این گروه را بخوانید . داستان انتشار آلبوم سال 2005 شان بسیار عجیب و جالب است . آلبومی که شاید کمی نگرش نیهلیستی شان را تغییر داد . طرفداران کُلد این آلبوم را از دست ندهید !

یزدان محمدجانی – تیرماه 1390

Advertisements