مروری بر اتفاقات مهم دنیای موسیقی در سال 2010 : بخش نخست

در دنیای وسیع موسیقی هر لحظه اتفاقات بیشماری در حال رخ دادن است . اغلب از تعداد زیادی از این اتفاقات مطلع می شویم و مسلما از خیلی از این اخبار غافل خواهیم ماند . بعد از گذشت یک سال موسیقیائی نگاه به یک سال قبل و بررسی اجمالی اتفاقات مطمئنا خالی از لطف نیست . هر چند خیلی از اخبار ممکن است تکراری به نظر آیند و با علم به اینکه این مرور قطعا مروری ناقص است اما این مرور باعث می شود توجه مان به بعضی حوادث جلب شود و از خیلی از نکات جالب نیز مطلع شویم . این مطلب بخش نخست از سری مطالبی است که به مرور اتفاقات مهم در دنیای موسیقی در سال گذشته میلادی می پردازد . امیدوارم این سری مطالب مفید واقع شوند .

 

مروری بر اتفاقات مهم در ماه ژانویه 2010

یکم ژانویه : کریس کرنل ( Chris Cornell ) از تشکیل مجدد گروه Soundgarden سخن گفت .

 

هشتم ژانویه : مصادف بود با هفتاد و پنجمین سالگرد تولد الویس پرسلی سلطان راک اند رول .

 

یازدهم ژانویه : بیسیست گروه System Of A Down ، در توئیتر خود عنوان کرد : «بچه ها آماده اید برای سیستم ؟» . این توئیت منجر به حدس و گمان های زیادی شد . گمانه زنی ها درباره تشکیل دوباره سیستم پس از سال 2006 . چند هفته بعد خواننده گروه ، Serj Tankian ، اظهار داشت که این وقفه هنوز به پایان نرسیده است و اضافه کرد : «پیشنهادهای زیادی از فستیوال های مختلف برای اجرا داریم اما هنوز تصمیمی درباره آنها نگرفته ایم» . اضافه می کنم که 29 نوامبر 2010 رسما اعلام شد که گروه دوباره فعالیت خود را برای یک سری تور عظیم اروپایی در ژوئن 2011 از سر گرفته است .

 

سیزدهم ژانویه : افسانه موسیقی آر اند بی ، Teddy Pendergrass ، در سن 59 سالگی این دنیا را برای همیشه ترک کرد .

 

بیست و دوم ژانویه : موزیسین ها و گروه های موسیقی مثل همیشه در اقدامی بشر دوستانه و در حمایت از مردم زلزله زده هائیتی دور هم جمع شدند و به اجرای برنامه پرداختند . از جمله این گروه ها و موزیسین ها می توان به اسامی زیر اشاره نمود : مدونا ، بروس اسپرینگستین ، استینگ ، آلیشیا کیز ، دیو متیوز ، نیل یانگ ، کید راک ، کلدپلی ، بونو و د اِج .

 

بیست و هفتم ژانویه : آلبوم هم اکنون امید برای هائیتی ، Hope For Haiti Now ، که آلبوم لایوی بود شامل اجرای زنده تعداد زیادی موزیسین و گروه در طی یک مراسم خیریه و جهت جمع آوری کمک برای مردم بحران زده هائیتی ، تبدیل به اولین آلبوم دیجیتالی ( فقط پخش دیجیتالی ) در صدر چارت Billboard 200 شد و بیشترین حجم پیش سفارش را در iTunes داشت . این آلبوم تنها در دو روز اول انتشارش 171,000 کپی فروخت .

 

بیست و نهم ژانویه : گروه رد هات چیلی پپرز با گیتاریست جدید خود ، Josh Klinghoffer ، به اجرای برنامه در ادای احترام به نیل یانگ پرداخت .

 

سی ویکم ژانویه : پنجاه و دومین مراسم سالیانه گرمی در لس آنجلس برگزار شد و Beyoncé رکورد دریافت شش گرمی در یک شب را شکست .

 

پایان بخش نخست . این مطلب ادامه دارد ……

 

 

مجله اینترنتی موسیقی سایکدلیک را از راه فید و فیسبوک دنبال کنید

Advertisements