Niyaz – The Hunt – 2005

.

درباره فعالیت اعظم علی در گروه نیاز قبلا اینگونه نوشته بودم { اینجـــــــــــــــا } :

اعظم علی به اتفاق رامین ترکیان نوازنده گروه Axiom of Choice ، گروهی تشکیل داده اند تا با ساختن موسیقی که خودشان آنرا “موسیقی جهانی برای قرن بیست و یکم” نام نهاده اند ، به هدف خود که شکستن مرزهای زبانی و فرهنگی است ، دست یابند . این گروه که “نیاز” نام دارد موفق شد در اولین آلبوم خود به همین نام ، با موسیقی منحصر به فرد خود ، به بهترین شکل ترکیبی از موسیقی سنتی جهان و موسیقی الکترونیک را به وجود بیاورند.  نیاز تاکنون 2 آلبوم منتشر ساخته است : Niyaz  و Nine Heavens  . ترکیان میگوید:

.

” ما میخواستیم موسیقی را به وجود آوریم که هم برای جوامعی که موسیقیشان الهام بخش این آلبوم بوده است- فارسی، ترکی و هندی- قابل درک باشد و هم برای مخاطبین دیگر . ما امیدواریم که این موسیقی از مرزها عبور کند.  موسیقی سنتی ما با سازهای آکوستیک است که محصول آن یک موسیقی خودمانی و با حسی درونگرایانه است. ما برای این آلبوم به دنبال چیزی برون گرایانه تر بودیم و باید مسیر تازه ای را امتحان میکردیم . “

 .

World Music For The 21 st Century

.

تصویر بالا اولین صفحه ای است که در بازدید از وبسایت رسمی گروه نیاز آن را خواهید دید . موسیقی جهان { 1 } برای قرن بیست و یکم . در طی فرایند مدرنیزه شدن همیشه صحبت از سنت و مدرنیته بوده است . گاهی صحبت از تقابل است گاهی نیز صحبت از تعامل و تکامل . شعار گروه نیاز به نظر بیشتر تعامل و تکامل را دنبال می کند و دربر می گیرد . اگر از شنیدن موسیقی های راک ، الکترونیک و اینداستریال کمی خسته شده اید خوب است کمی از زندگی ماشینی و موسیقی مرتبط با آن فاصله بگیرید و استراحتی دلنشین به گوش هایتان بدهید . تیتراژ پایانی سریال شب های برره اثر مهران مدیری را به یاد بیاورید ! بله ترانه The Hunt گروه نیاز همان ترانه است با اجرای نیاز و با صدای عرفانی اعظم علی . ترانه شکار را از گروه نیاز بشنوید و به یاد داشته باشید که این آلبوم گروه نیاز در چارت برترین آلبوم های موسیقی جهان { 2 } بیلبورد رتبه 12 را کسب کرده است .

.

{ 2 } . { 1 } : World Music : ژانری از موسیقی است که برای توصیف موسیقی سنتی و فولک هر منطقه و فرهنگ آن منطقه بکار برده می شود . این موسیقی معمولا توسط افراد بومی همان منطقه نواخته می شود و ارتباط زیادی به ریشه ها و فرهنگ آن منطقه دارد .

Advertisements