Lunatic Soul – Lunatic Soul II – 2010

Lunatic Soul پروژه ی شخصی  Mariusz Duda خواننده و بیسیست گروه پراگرسیو راک لهستانی ریورساید (Riverside) و عضو سابق گروه Xanadu می باشد. آلبوم اول در 13 اکتبر 2008 ریلیز شد، Duda در این آلبوم از بسیاری از دوستانش که در گروه هایی نظیر Quidam ، Indukti و Riverside فعالیت داشتند کمک گرفت. برخلاف موسیقی Riverside موسیقی Lunatic Soul شامل گیتار الکتریک نمی باشد، در بهترین حالت می توان سبک آن را ترکیبی از Ambient و عناصر موسیقی پراگرسیو دانست که Duda شخصاً آنرا سبک Oriental-Alternative می نامد.

معرفی اعضای مهمان از زبان Duda :

Maciej Szelenbaum : ما قبلاً آهنگ های زیبایی رو باهم در Riverside منتشر کردیم. Maciek سازنده آهنگ های بسیار زیادی بوده. او کیبورد، پیانو، انواع فلوت و سازهای هارمونیک را با نوایی که من آنرا «مرموز» می نامم می نوازد.

Wawrzyniec Dramowicz : هیچکس دیگری نمی تواند جای اون رو بگیرد. درامر گروه Indukti ، گروهی که بسیار مورد ستایش من است. Wawrzyniec همان کاری را می کند که از وی انتظار دارم .

Michał Łapaj : به نظرم اون سومین نوازنده ارگ Hammond بعد از J. Lord و K. Emerson است. او می تواند نت هایی به اندازه کل یک دفترچه تلفن رو برایتان بنوازد. او در دو قطعه از آلبوم (منظور آلبوم اول است) با من همکاری کرده است.

Maciej Meller : وی مرا به یاد گروه Xanadu و ترک Deep River می اندازد. از Maciej ممنونم که به من یاد داد E-Bow چیست.

Robert Srzednicki : ما همیشه به موسیقی خاص این پروژه فکر می کردیم. اول اینکه موسیقی این پروژه متفاوت تر از آنچه که «همه مان میشناسیم» باشد. دوماً موسیقی تاریک و تیره ای (همانطور که هست) ، متفاوت با آنچه که همه مان میشناسیم باشد.

خودم (Duda) : مثل همیشه نوازنده گیتار آکوستیک، بیس، سازهای دیگر، گاهی اوقات کیبورد و این اواخر انواع مختلف وکال به زبان خودم. نباید از Maciek Sz عقب بیافتم! این اواخر سازی به اسم kalimba خریدم – عجب صدایی دارد!!! این پروژه یک سفر ادراکی به اعماق دنیایی است که پر از بازتابها و ناپایداری هاست، و ممکن است همه ما بخوایم بعد از عبور از آن ترکش کنیم (البته اگر بخواهیم چیزی را ترک کنیم). در قلمرو موسیقی، فریبنده خواهد بود، من این موسیقی را Oriental-Alternative می نامم که اصلاً شبیه  Progressive Rock نیست. نکته جالب اینجاست که در آن هیچ گیتار الکتریکی بکار نرفته است. همانطور که گفتم آن سفری Oriental-Trans-Psychodelic-Verbal-Musical در تاریکی مطلق خواهد بود البته فقط برای کسانی که…. یک روح دیوانه (Lunatic Soul)  دارند!

یزدان محمدجانی

بی شک ماریوس دودا از بی نظیرترین موزیسین های صحنه پراگرسیو حال حاضر دنیاست. الهام از پینک فلوید اسطوره ای و پورکیوپاین تری بی همتا باعث شد در ابتدای راه از ریورساید صداهایی آشنا به گوشمان بخورد اما همانطور در نقد آلبوم 2007 ریورساید { اینجــــــــــــا } نیز اشاره و تاکید کردم موسیقی ریورساید شناسنامه دارد. المنت هایی وجود دارند که شما با شنیدن آن به ناگهان می گوئید : ریورساید ، دودا !!!!! ترانه هایی که دودا می نویسد گاهی حتی عمیق تر از ترانه گروه هایی باشد که وی به طور مستقیم از آنها الهام گرفته است. نکته ای که کاملا درباره وی مشهود است این است که یک : وی ذاتا هنرمند است و اتفاقا از تاریک ترین ، هنرمنرترین و بااستعدادترین موزیسین هایی است که تاکنون دیده ام. دو : تاثیر شدید وی از پینک فلوید و مخصوصا پورکیوپاین تری بخصوص از شخص استیون ویلسون انکار ناپذیر است. سه : ترانه های وی بشدت درونگرا و معناگرا هستند، پس با نوعی موسیقی کاملا عمیق روبرو خواهید شد. چهار : به مانند اکثر موزیسین های برجسته (خصوصا پراگرسیو در این مورد) وی علاوه بر پروژه ای اصلی (ریورساید) که برای خود تعریف می کند، پروژه های جنبی را راه می اندازد و دنبال می کند که کاملا این ذهنیت را در طرفدار اصیل القا می کند که این پروژه های جنبی به نوعی نشاندهنده علاقه ها و افکار خالص اوست. نمونه های قابل ذکر استیون ویلسون و پروژه های جنبی و انفرادی اش و یا دانکن پترسون از آناتما و پروژه های جنبی اش ( Antimatter و Íon ). پروژه هایی که شاید بتوان آنها را شخصی ترین پروژه های این موزیسین ها و نماد روحانی آنها دانست. پنج : علاقه ، الهام و استفاده شدید دودا از موسیقی مشرق زمین. خلاصه کلام اگر همه گروه های و پروژه های اصلی و جنبی دودا را کنار هم بگذارید و عصاره آن را درک کنید به شخص دودا خواهید رسید. این موضوع فقط از مغز متفکرهایی مانند او دیده شده است. دودا درباره آلبوم جدید می گوید : » این آلبوم بار دیگر داستانی خواهد بود درباره سفر به جائی که با اصول و بازنگری ها انباشته شده است. به مثابه فیلمی است درباره یک روح گمشده. »  آلبوم جدید شامل 9 ترانه است، امیدوارم لذت ببرید. از هنر از زیبائی از تاریکی از تفکر از عمق از دودا از لونتیک سول لذت ببرید.

مترجم : اشکان شکیب وند

Advertisements