دیوید گیلمور و The Orb : مروری بر نقد منتقدین

در مطلب قبلی راجع به انتشار آلبوم جدید The Orb صحبت کردم . چرا ؟ تنها و تنها بخاطر حضور دیوید گیلمور و نقش وی در ساخت این آلبوم . آلبوم دو آهنگ بیست و چند دقیقه ای دارد و باید بگویم تا اینجا ( 14 اکتبر ) یکی از بهترین آلبوم های ماه اکتبر از نظر من بوده است . تاکنون 21 نقد حرفه ای درباره این آلبوم خوانده ام که در این مطلب می خواهم مختصری از هر کدام از آنها را با شما دوستان مرور کنم . این آلبوم موفق شده در مجموع این 21 نقد نمره میانگین 6.8 از 10 را کسب کند که به نظر نمره قبولی را کسب کرده چرا که اکثر این نقد ها مربوط به سایت های سختگیر نقد موسیقی هستند . مروری بر بعضی از این نقد ها خواهیم داشت .

جان دورن در بی بی سی میوزیک به این آلبوم نمره 8 از 10 داده و عنوان می کند : این آلبوم کسی را شگفت زده نکرد اما طرفداران متعصب هر دو گروه ( دیوید گیلمور و The Orb ) فهمیدند که گیتار مطبوع ، شیرین و منظم دیوید گیلمور یک احساس شایسته برای موسیقی الکترونیکای بسیط ، مترقی و خواب آور The Orb است . بی بی سی معمولا آلبوم های موسیقی را منطقی نقد می کند با این حال انگلیسی بودن دیوید گیلمور ، گروه اُرب و همچنین انگلیسی بودن خود بی بی سی بصورت کمرنگی در کل نقد مشخص است .  متن کامل این نقد را اینجا بخوانید . پرتال Urb که مجله موسیقی Urb را نیز شامل می شود این آلبوم را همکاری دو افسانه می خواند : The Orb افسانه موسیقی الکترونیکا و دیوید گیلمور افسانه بی بدیل موسیقی پراگرسیو راک . این پرتال این همکاری را حاکی از بیشترین میزان شجاعت و رضایت دیوید گیلمور تا به امروز می داند و به مانند بی بی سی میوزیک نمره خوب 8 از 10 را برای آن در نظر می گیرد . متن کامل این نقد را اینجا بخوانید . مجله معتبر کیو ( Q ) نیز با دادن نمره 8 از 10 رضایت بالای خود را از این آلبوم اعلام و ابراز می کند و در وصف آلبوم می گوید : 50 دقیقه موسیقی امبینت مسترکلاس ! . مجله اسلنت نیز به این آلبوم 8 از 10 داده و به آلبوم A Collection of Great Dance Songs پینک فلوید اشاره می کند . متن کامل این نقد را  که به قلم مایکل کیل پاتریک است اینجا بخوانید .

پیچفرک نیز با دادن نمره 7 از 10 به این آلبوم رضایت خود را از آن بطور کاملا مشهود ابراز می دارد ! . جس هارول نویسنده این نقد موفقیت این آلبوم هر چند به اندازه موفقیت آلبوم های قدیمی The Orb نمی داند اما این آلبوم را آلبوم موفقی می شمارد و آن را متمرکزترین و شنیدنی ترین آلبوم این سالهای The Orb می داند . متن کامل این نقد را به قلم جس هارول اینجا بخوانید .  از نمره های بالای دیگری که این آلبوم دریافت کرده می توان به نمره 8 سایت های Mojo و Uncut اشاره کرد . سایت American Songwriter با دادن نمره 6 از 10 به این آلبوم آن را اثری می خواند که می توان از آن لذت برد اما آن را به تازه کارهای موسیقی پیشنهاد نمی کند و لازمه لذت ردن از این آلبوم را آشنائی شنونده با دیوید گیلمور و آشنائی با The Orb می داند .

Advertisements