تاریک تر از تاریکی : Tenhi

مقدمه

متن پیش رو ترجمه دوست عزیزی به نام اشکان شکیب وند است با ویرایش بنده . ضمن تشکر از ایشان امیدوارم از مطلب پیش رو استفاده لازم را ببرید و از همکاری دیگر دوستان نیز استقبال می کنم .

بیوگرافی :

Tenhi گروهی فنلاندی است که در سال 1996 شکل گرفت ، و موسیقی آنها تلفیقی از Neofolk و Melancholic می باشد . لغت Tenhi  در زبان فنلاندی لغتی قدیمی است که به معنی «کدخدای دهکده» می باشد . موسیقی Tenhi  مالیخولیایی و تاریک است . معمولاً ریتم های بکار رفته برگرفته از موسیقی Modern Rock است اما سازها و صداهای ملودیک تأثیر بسیار زیادی از فولک گرفته اند . سازهای اصلی مورد استفاده گیتار آکوستیک ، گیتار بیس و درامز هستند ، از دیگر ادوات و سازهای متداول در موسیقی Tenhi می توان به  پیانو ، ویولن  ، ویولن سل ، فلوت ، ساز دهنی ، سینتی سایزر ، اودو ، هارمونیوم و ساز بومی «دیدگریدو» اشاره کرد . اشعار گروه به زبان فنلاندی می باشد ، آنها در اشعار خود فضاهای رمزآلود ، احساسات انزوا طلبانه ، درون گرا ، شکننده  و در جهت عرفانی طبیعت را دنبال می کنند .

Tenhi از زبان Tenhi :


فرار :

Tenhi یک سفر است . موسیقی ما در اصل سفری است در هزارتوی مناظر و حساسات مختلف . از جهتی موسیقی همچون چشم انداز یک تابلوی نقاشی است . هر ترانه همچون بوم نقاشی است و ساز هم همچون قلمی است که بر آن فرود می آید و به خلق یک اثر می انجامد . ما آزادانه از سازهای مختلف استفاده می کنیم تا آن احساسی که از یه آهنگ می خواهیم بدست آوریم . در صحنه موسیقی فولک ترانه ها حالت شرح حال نامه ای ندارند . آنها مستقیماً از نقطه ای مخصوص از زندگیمان نوشته نشده اند تا بتواند برای شنودگان تصویر گر یک لحظه یا یک داستان معنادار باشند .

کار :

الهام کار برگرفته از قطعات کوچک موسیقی و هنر می باشد . قطعات کوچکی چون یک خاطره ، یک ملودی ، یک صدا ، یک تصویر ، یک کلمه و یا حتی یک منظره . گاهی درک غلط از یک ملودی آغازگر ایده ای جدید می باشد که بعد از مدتی تبدیل به یک ترانه می شود . برخی از قطعات ما ایده آغازین خود را از یک نقاشی برگرفته اند . معمولاً یکی از اعضای گروه ایده اصلی را برای ساخت به گروه می آورد . به ندرت ترانه ها طی بی نظمی ایجاد می شود اگر چه بسیاری از ترکیب ها در طول ضبط اصلاح می شود . اغلب ترانه هایی می نویسیم که حتی همان لحظه مفهوم آنرا نمی فهمیم . خلق ترانه ها معمولاً در ضمیرناخودآگاهمان شکل می گیرد اگرچه تا آن لحظه شیوه ای برای ترکیب موسیقی نداریم ولی هر ترانه بطریقی در زندگیمان نمایان می شود .

مالیخولیا :

ما قلب بزرگی برای افسردگی داریم ، حزن زیباست! سمت آبی زندگی جایی است که ما بعنوان یک انسان و یک هنرمند قرار داریم . موسیقی درونگرایی ما را بازتاب می دهد .

فنلاند ، فنلاندی و فولک :

زبان فنلاندی به بهترین حالت معرف اندیشه فنلاندی است . موسیقی ما ریشه ای در موسیقی فولک فنلاندی دارد بنابراین استفاده از زبان فنلاندی بازتاب دهنده احساسات و دورنمای اندیشه ماست . هرچند که عناصر فولک در Tenhi غیرمستقیم است ، ولی سعی می کنیم به روش خودمان آنها را تفسیر کنیم . با استفاده از عناصر فولک قصد داریم ابدیت را ارائه دهیم و زیبایی های سرزمین خود را احساس کنیم .

طبیعت :

بزرگترین الهام در کار ما طبیعت است که منشأ بی پایانی از شگفتی و زیبایی است . ما سعی می کنیم نوعی از ابدیتی که در آنجا قرار دارد را بدست آوریم . در طبیعت همه چیز در خالص ترین شکل خود قرار دارد . ما آلبوم  Maaäet خود را با جنگلی پاییزی مقایسه می کنیم . همچون احساسی است که راهنمایی مان کند که چه زمانی به خلق موسیقی بپردازیم . زندگی به آرامی از همه جا می گریزد ، همه چیز به آرامی به خواب می رود ، به سمت دیگر چرخه طبیعت می رود ، به زمین انرژی می بخشد و به آن بذر زندگی دوباره می بخشد .

زیبایی شناختی :

موسیقی و هنرهای تجسمی باهم مفهوم Tenhi را شکل می دهند . برای ما هردوی آنها جزئی لاینفک و جدایی ناپذیر برای بدست آوردن تمام تجربه ای است که میخواهیم داشته باشیم . در طی خلق موسیقی ، مفاهیم تجسمی راهنما و همچون پنجره ای به سمت آنچه میخواهیم بدست آوریم می باشد .

اطلاعات کلی درباره گروه :


هسته اصلی :

Tyko Saarikko : خواننده ، پیانو ف هارمونیوم ، سینتی سایزر ، گیتار ، پرکاشن ، ساز دهنی ، اُدو و Didgeridoo

Ilmari Issakainen : درامز ، پیانو ، گیتار ، گیتار بیس ، پرکاشن ، همخوان

– drums, piano, guitar, bass, percussions, backing vocals

دیگر اعضا :

Inka Eerola

Janina Lehto

Jaakko Hilppö

Tuukka Tolvanen

Paula Rantamäki

اعضای سابق :

Ilkka Salminen

Eleonora Lundell)

Veera Partanen

Kirsikka Wiik

آلبوم ها :

Kertomuksia – 1997

Hallavedet – 1998

Kauan – 1999

Airut:ciwi – 2000

Väre – 2002

Maaäet – 2006

Airut:aamujen – 2006

Folk Aesthetic – 2007

دانلودهای مرتبط :

Kuulut Kesiin

Hallavadet

Kuoppa

Tenhi

منابع :

Tenhi Official Homepage

Wikipedia

Last.fm

Advertisements