Gazpacho – Missa Atropos – 2010

هر چه قدر سال 2009 سال به یاد ماندنی ( از جنبه موسیقیائی اش ) برایم بود سال 2010 تا اینجا هیجان خاصی برای شخص من به همراه نداشت . بگذریم از چند کنسرت با شکوه و آلبوم های جدید چند گروه پست راک مورد علاقه ام ( که چنگی به دل نزدند ) ولی در ژانر پراگرسیو خبر خاصی نبود . گروههای جوان و جدید نیز در این سبک نواقص زیادی دارند که به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیست . شاید پشت سر گزاردن سال 2009 با آن همه آلبوم خوب از گروههای خوب باعث شده کمی حریص و کم طاقت شوم اما وقتی چندی پیش از طریق یکی از دوستان خبر بسیار مشعوف کننده ای در سایت رسمی Gazpacho خواندم مبنی بر اینکه بزودی آلبوم جدیدی از آنها منتشر می شود ، رکود سال 2010 ( برای شخص خودم ) را به فراموشی سپردم . بله !!!!! آلبوم جدید Gazpacho منتشر شد .

اما کمی راجع به Gazpacho صحبت کنیم تا به آلبوم مذکور برسیم . صحبت ها را کلیشه ای ادامه میدهم . Gazpacho گروهی است برخاسته از اسلو ، نروژ . سبک گروه را Art Rock و Neo Prog می دانند . هسته اصلی گروه تشکیل شده بود از Jan-Henrik Ohme بعنوان خواننده ، Jon-Arne Vilbo بعنوان گیتاریست و Thomas Andersen بعنوان کیبورد پلیر و تهیه کننده . این سه نفر سال 96 با یکدیگر شروع به نوشتن متریال های خود می کنند تا اینکه Mikael Krømer ویولونیست ، Robert Risberget Johansen درامر و Kristian Torp نوازنده گیتار بیس به آنها می پیوندند و این گونه Gazpacho بسط می یابد . موسیقی خاص گروه را شاید نتوان به راحتی توصیف نمود . منتقدی موسیقی Gazpacho را چنین توصیف می کند :

Classical Post Ambient Nocturnal Atmospheric Neo-Progressive Folk World Rock

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! باور کنید توصیفی از این بهتر برای موسیقی جادوئی شان وجود ندارد . المنت های پر رنگ فولک ، موسیقی نئو پراگ دلنشین ، المنت های امبینت ، پست راک و …. همه و همه در این موسیقی جادوئی خودشان را نمایان کرده اند . موسیقی آنها با موسیقی گروه هایی چون A-ha ، Radiohead ، Marillion و Porcupine Tree مقایسه شده است و به جرات می توان گفت دقیقا شبیه هیچ کدام از آنها هم نیست ! . بدون پشتیبانی یک لیبل بزرگ ، Gazpacho یکی از گروه هایی است که به مانند خیل عظیمی از گروههای دیگر از اینترنت برای ایجاد فرصت های ترقی استفاده می کند . استفاده از اینترنت و دیگر شبکه های مجازی این اجازه را به آنها داده تا بصورت تمام وقت روی موسیقی شان تمرکز کنند و درگیر کارهای مالی ، تجاری ، منیجر ها و لیبل ها نشوند . اینست که هر سال آلبومی منتشر می کنند و کنترلی هنرمندانه روی کارهایی که ارائه می دهند دارند .

Jon-Arne Vilbo و Thomas Andersen که از کودکی با هم دوست بودند قبل از Gazpacho در گروهی که Delerium نام داشت فعالیت می کردند ، پس از چند سال جدائی آنها یکدیگر را ملاقات می کنند . اندرسون Jan-Henrik Ohme را در حالی ملاقات می کند که او تهیه کننده تبلیغاتی رادیو است و اینگونه پایه Gazpacho ای که امروز می شناسیم ریخته می شود . اندرسون درباره نام گروه و دلایل نامگذاری گروه می گوید :

» ما واقعا ترکیب خیلی غیر جذابی از مردم هستیم ، نه مثل نمونه های رایجی که از چنین گروه های انتظار دارید . بنابراین ما فکر کردیم Gazpacho ( نوعی سوپ سبزیجات که سرد سرو می شود ! ) کامل ترین نام برای گروه مان است . با Gazpacho شما شگفت زده می شوید ، چیزی غیر منتظره ، چیزی خارج از قاعده ، تناقضی مثبت . فکر می کنیم این کلمه به خوبی گروه ما را توصیف می کند » .

اولین آلبوم (Get It While It’s Cold (37ºC  سال 2002 منتشر می شود و سال بعد آلبوم Bravo منتشر می شود . مجله آلمانی Oor آلبوم را یک زیبائی کمیاب می خواند . پس از آلبوم براوو دو آلبوم دیگر در سال های 2004 و 2005 منتشر می کنند و در این بین همکاری و دوستی شان با گروه Marillion رقم می خورد . آلبوم Night دو سال بعد منتشر می شود و نظر همه منتقدین ، مجلات و رسانه های مرتبط با موسیقی پراگرسیو را جلب می کند و همه به اتفاق آراء دهان به تحسین این آلبوم می گشایند . » هنری بسیار بسیار با شکوه » ، » یک شاهکار عینی » ، » آلبومی باور نکردنی » این ها نمونه هایی از مداحی رسانه درباره آلبوم Night بود . این آلبوم بیش از یک سال در چارت Top 20 خوانندگان سایت Progwereld قرار داشت . این آلبوم در راس چارت اکثر وبسایت معتبر مرتبط با موسیقی پراگرسیو از جمله DPRP ، Progarchives قرار گرفت . گروه در سال 2009 آلبومی بعنوان دنباله آلبوم Night و با عنوان Tick Tock منتشر کرد یکی از بی نظیر ترین کارهای Gazpacho به شمار می آید . در سال 2010 آلبومی با عنوان A Night At Loreley که اجرای زنده آنها در جولای 2009 در آلمان بوده ، منتشر می شود . و اکنون آلبوم جدید Gazpacho پیش روی شماست . عجله کنید !!! .

Advertisements