زندگی موسیقیائی دانکن پترسون – قسمت دوم : Íon

در قسمت اول این مطلب ، زندگی موسیقیائی دانکن پترسون – قسمت اول : Antimatter ، گفتیم دانکن پترسون موزیسین بزرگی است که شاید آنطور که باید ، دیده نشده و از همین رو شاید بتوان وی را موزیسین سایه نامید . گفتیم هفت سال در آناتما حضور داشت و پس از ترک آناتما ، آن گروه به چنان موفقیت ها ، رشد ، پختگی و تحولی در موسیقی خود دست یافت که تحسین هر علاقه مند به موسیقی را بر انگیخت . موزیسین های زیادی به مانند دانکن بوده اند و هستند که پروژه های زیادی را دنبال می کنند و محدود به یک پروژه موسیقی نمی شوند اما شاید تفاوت دانکن با چنین موزیسین هایی نقاط عطف عجیب و شاید کاملا تصادفی باشد که در کارنامه او به جا مانده است . با نگاهی به کارنامه هنری او به راحتی متوجه می شویم که جدائی وی از آناتما نقطه عطف کار هنری آناتما می شود و بعد از آن گروه به موسیقی بی نظیری دست پیدا می کند . دانکن پس از ترک آناتما ، آنتی مَتِر را پایه ریزی می کند و با این گروه 3 آلبوم نیز منتشر می سازد اما نقطه عطف بعدی درست زمانی رخ می نماید که دانکن آنتی مَتِر را رها کرده است و به دنبال پروژه دیگری رفته است . آلبوم چهارم یعنی Leaving Eden بدون حضور دانکن منتشر می شود و به وضوح چندین سطح از سه آلبوم قبلی پخته تر و زیباتر است . همانطور که گفتم شاید این نقاط عطف اتفاقی باشند اما وجود دارند . حال دانکن مشغول پروژه دیگری است که Íon نام گرفته است . آیا دوباره باید شاهد یک جدائی و نقطه عطف دیگر بود ؟

اواخر سال 2004 دانکن آنتی مَتِر را ترک می گوید و درگیر پروژه ای به نام Íon می شود که شاید بتوان آن را شخصی ترین پروژه او نامید . پروژه ای که می توان آنرا نماد هویت روحانی وی دانست . کلمه Íon برگرفته از زبان بومی اسکاتلندی است » خالص » معنی می دهد و آن بهترین توصیف برای ذهنیت دانکن از تشکیل Íon است . اگر بخواهم Íon را در چند کلمه و عبارت توصیف کنم خواهم گفت : فولک ، آکوستیک ، تاریک و آسمانی . آلبوم اول طی سالهای 2005 و 2006 کار ضبطش انجام شد و Madre, Protégenos نام داشت . تمام ترانه های این آلبوم به جز تراک Goodbye Johnny Dear توسط دانکن نوشته و ارِنج شد . میکس آلبوم نیز بر عهده دانکن بود و Karl Odlum کار مسترینگ آلبوم را بر عهده داشت . این آلبوم با المنت های رویا گونه اش به مراتب روشن تر از آثار مالیخولیائی آنتی مَتِر به نظر می رسد . اساس آلبوم را می توان عرفان ایرلندی دانست . آکوستیک روان و پرکاشن های گوناگون نقش اصلی را در موسیقی آلبوم ایفا می کنند . در این آلبوم بانوانی از ایتالیا ، یونان و مکزیک در ضبط آلبوم همکاری داشتند .

چهار سال پس از انتشار آلبوم اول ، در سال 2010 دانکن در قالب Íon آلبوم دیگری منتشر می کند با نام Immaculada . آلبومی که در قیاس با آلبوم اول المنت های فولک در آن کمتر دیده می شود ولی نقش خوانندگان زن در آلبوم و به تبع آن المنت های موسیقی Ethereal پر رنگ تر شده است . دانکن می گوید : » Immaculada زمانی نوشته شد که در سفر بین ایرلند و یونان بودم . آلبوم مستندی است از تجربیات شخصی ام در آن زمان ، نشانی از آواهای درونی و بیرونی » . آلبوم تعادلی بین طراوت مناظر ایرلند و گرمای سواحل مدیترانه ایجاد می کند . آلبوم با همکاری موزیسین ها و خوانندگان زیادی ساخته شده است از جمله Lisa Cuthbert هنرمند ایرلندی که آواهای او در پنج آهنگ از هشت آهنگ آلبوم به گوش می رسد . حتی هنرمندانی از برزیل ، رومانی و مکزیک در ساخت آلبوم نقش داشته اند . از سازهای استفاده شده در آلبوم نیز می توان به فلوت ، سازهای سنتی ایرلند ، مندولین ، ویولون ، گیتار آکوستیک ، پیانو ، ویولون سل و کیبورد اشاره کرد که با ضربان پرکاشن همراهی می شود . Immaculada مجموعه ای است از بالاد های مرموز و مبهم و در عین حال کُند . تعادلی است بین نور و سایه روشن ، بین رهائی و گمراهی .

.

دانلود های مرتبط با مطلب ( دو آهنگ اول مربوط به آلبوم اول و دو آهنگ بعدی مربوط به آلبوم آخر ) :

Madre, Protégenos

Learpholl

Immaculada

Temptation

.

.

Advertisements