بررسی کامل کارنامه هنری اعظم علی (Azam Ali)

.

اعظم علی کیست ؟ بعنوان یک ایرانی او را چقدر میشناسیم ؟ در کارنامه هنری او چه کارهایی دیده میشود ؟ چرا بعضی کارهای او جنجال برانگیز شدند ؟ اگر تاکنون این سوال ها برایتان مطرح نشده اند و یا تاکنون جوابی برای آنها نیافته اید مطلب پیش رو را تا انتها دنبال کنید .

.

اعظم علی در مصاحبه ای با بی بی سی می گوید :

» من در تهران به دنیا آمدم و از چهارسالگی مادرم من را به هندوستان فرستاد به مدت یازده سال در یک مدرسه شبانه روزی در آن کشور بودم تا اینکه در سال 1985 با مادرم به آمریکا آمدم . بعد از ورود به آمریکا با استاد منوچهر صادقی که شاگرد صبا بود کار موسیقی کردم و هشت سال از او تعلیم گرفتم . بعد موسیقی کلاسیک غربی خواندم و از آنجا وارد کار موسیقی شدم . سال 1997 اولین سی دی ام را بیرون دادم . با یک کمپانی آمریکایی قرارداد بستم و هشت سی دی تاکنون از من عرضه شده است . «

.

استاد منوچهر صادقی پس از شنیدن صدای اعظم در هشت سال تعلیم وی به او می گوید :

» صدایت طبیعتی احساساتی نادر و کمیاب دارد که باید آنرا پرورش دهی . «

.

.

این تشویق ها باعث شد اعظم موسیقی کلاسیک غربی ، سنتی ایرانی ، هندی و اروپای شرقی را دنبال کند . یادگیری موسیقی منجر به کشف صدای جادوئی اعظم علی شد . در نهایت وی توانست شیوه ای برای نوشتن ترانه های خود بیابد که تحت تاثیر آوازهای هندی ، خاور میانه ، بلغاری و اروپای غربی و بیش از هر چیز ترانه های فولکلور فارسی و غزلهای هندی بود . او در خواندن ، به آزادی و خلاقیتی دست یافت که راه ارتباطی او و نابترین شیوه بیان درونیاتش شد . در ابتدا او موسیقی را برای اشعار سروده خودش میسازد و سپس با رعایت کامل قواعد آوازی ، میخواند و برای دست یابی به زبانی جهانی ، تا جایی که ممکن است از صدای خود مانند یک ساز استفاده میکند و به کمک آن تمام مرزهای بشری را پشت سر میگذارد . سازی که بیلبورد آنرا فراموش نشدنی و باشکوه می نامد .

.

خودش می گوید :

» آنچه بیشتر مرا درباره صدای انسان فریفته می کند ، توانائی آن در نمایاندن هر چیزی از طریق قدرت دگرگونی آن است . صدا تنها مجرایی برای کلمات نیست ، برای من به مانند رویائی انتزاعی است که در آن همه چیز کاملا معنا پیدا می کند . «یکی از فاکتورهایی که باعث میشود کارهای اعظم علی را دنبال کنید صدای کاملا خاص و عرفانی وی است . حال باید بدانیم که اعظم علی بعنوان یک هنرمند تاکنون چه کارهایی و با چه افرادی انجام داده است .

1. بصورت مستقل ( با عنوان اعظم علی )

2. به همرا گروه VAS

3 . به همراه گروه Niyaz

4 . به همراه گروه Roseland

5 . همکاری با تلویزیون و سینمای آمریکا

6 . همکاری با دیگر هنرمندان ( که شاید یکی از برجسته ترین قسمت های کارنامه هنری وی نیز باشد )

.

.

1. اعظم علی بصورت انفرادی 4 آلبوم منتشر کرده است . Portals of Grace ، Elysium For The Brave ، Elysium Remixes EP 1 و Elysium Remixes EP 2 . درباره سبک موسیقی وی میتوان گفت تاثیر شدید موسیقی هندی ، موسیقی ایرانی و در کل موسیقی مشرق زمین چه در موسیقی و چه در خواندن وی نمودی کاملا مشخص و پررنگ دارد . ترانه ها به زبان های انگلیسی و فارسی خوانده میشوند . درمصاحبه با بی بی سی از وی می پرسند که سبک موسیقی تان را New Age میدانند آیا درست است ؟ اعظم علی چنین پاسخ می گوید :

.

» بله در ایران آن را به این اسم می شناسند ، من در کارهایم خیلی از موسیقی هندی استفاده می کنم با ترکیب های مختلفی موسیقی جدیدی خلق می کنم ، الان یک گروه جدید هم دارم به اسم «نیاز» که با همسرم رامین ترکیان شروع کرده ام . در  این گروه ما هم موسیقی هندی داریم هم ایرانی و هم الکترونیک و از شعرهای مولانا و یا رباعیات اردو استفاده می کنیم . در چهار سی دی اول بیشتر از صدایم به عنوان یک ساز استفاده کرده ام و کلامی در کار نیست . به همین دلیل بود که برای برنامه های تلویزیونی و فیلم ها به من آوازخوانی پیشنهاد شد . «

.

.

2. اگر بخواهیم بدانیم که اعظم علی و گرگ الیس ( Greg Ellis ) نوازنده پرکاشن آمریکایی ، چگونه با موسیقی رابطه برقرار کرده اند ، باید به نام گروه موسیقی آنها توجه کنیم ، وس (VAS)، در لاتین به معنای رگ (Vessel) است و نامی مناسب برای موسیقیدانانی است که موسیقی آنها را کامل کرده و بهانه زندگی آنها است . سبک موسیقی آنها را «جهانی دیگر» نام داده اند که خودشان آنرا چنین تعریف میکنند :

.

«موسیقی که فراتر از تمام مرزهای فرهنگی و جغرافیایی است . «

.

گرگ الیس و اعظم علی در سال 1995 و در یک کنسرت استادان موسیقی جاجوکا –  : Jajouka یک گروه موسیقی از دهکده ای در شمال مراکش که به اجرای موسیقی سنتی و باستانی خود پرداخته اند – آشنا شدند و در گردهمایی بعد از کنسرت ، زمانی که از موسیقی دانان حاضر در مجلس خواسته شد قطعه ای را اجرا کنند ، این دو برای اولین بار موسیقی یکدیگر را شنیدند . آنها بلافاصله متوجه شدند که دیدگاه مشابهی دارند و درست از فردای همانروز به کار با یکدیگر پرداختند . گروه موسیقی وس متولد شده بود . تاکنون 4 آلبوم از این گروه منتشر شده که Sunyata ، Offerings ، In the Garden of Souls و Feast of Silence نام داشتند . در آلبوم آخر تایلر بیتس ( Tyler Bates ) نیز با اعظم و گرگ همکاری داشت . آثار این گروه منتقدان را وادار به تحسینشان کرد . این گروه بارها با گروه تمام نشدنی Dead Can Dance مقایسه شده است . از سازهای بکار رفته در موسیقی آنها می توان به : سنتور ، تنبور ، اودو ( درام آفریقایی ) ، طبل و سازهای کوبه ای مصری و آفریقائی و … اشاره کرد .

.

.

3. اعظم علی به اتفاق رامین ترکیان نوازنده گروه Axiom of Choice ، گروهی تشکیل داده اند تا با ساختن موسیقی که خودشان آنرا «موسیقی جهانی برای قرن بیست و یکم» نام نهاده اند ، به هدف خود که شکستن مرزهای زبانی و فرهنگی است ، دست یابند . این گروه که «نیاز» نام دارد موفق شد در اولین آلبوم خود به همین نام ، با موسیقی منحصر به فرد خود ، به بهترین شکل ترکیبی از موسیقی سنتی جهان و موسیقی الکترونیک را به وجود بیاورند.  نیاز تاکنون 2 آلبوم منتشر ساخته است : Niyaz  و Nine Heavens  . ترکیان میگوید:

.

» ما میخواستیم موسیقی را به وجود آوریم که هم برای جوامعی که موسیقیشان الهام بخش این آلبوم بوده است- فارسی، ترکی و هندی- قابل درک باشد و هم برای مخاطبین دیگر . ما امیدواریم که این موسیقی از مرزها عبور کند.  موسیقی سنتی ما با سازهای آکوستیک است که محصول آن یک موسیقی خودمانی و با حسی درونگرایانه است. ما برای این آلبوم به دنبال چیزی برون گرایانه تر بودیم و باید مسیر تازه ای را امتحان میکردیم . «

.

.

4. همکاری اعظم علی و Tyler Bates منجر به خلق آلبومی به نام گروه یعنی Roseland در سال 2007 شد . فضای تاریک این آلبوم مخلوطی از Rock ، امبینت و Darkwave بود . Tyler Bates آهنگسازی فیلم هایی چون 300 و The Day The Earth Stood Still را برعهده داشته است .

.

.

5. همکاری با تایلر بیتس در فیلم های Paparazzi و Godsend مخصوصا در اجرای آهنگ اینما نوشیف در مجموعهٔ تلویزیونی فرزندان تل ماسه فرانک هربرت است . از کارهای دیگر او آواز متن سریال تلویزیونی فرار از زندان ( Prison Break ) را می‌توان نام برد . همچنین او به همراه گرگ الیس ، بن واتکینز و لکزمی شانکار در فیلم‌های Battlefield Earth ، The Legend of Earthsea ، Dawn of the Dead ، Matrix Revolutions و The Path to 9/11  آوازهایی اجرا کرد . او در سال ۲۰۰۷ خواننده اصلی گروه کر در موسیقی فیلم ۳۰۰ به آهنگ‌سازی تایلر بیتس بود .

.

.

6. لیستی از همکاری های دیگر اعظم علی :

 • Vas
 • Niyaz
 • Yuval Ron Ft Omar Faruk Tekbilek, Yair Dalal, Haim Louk, Pejman Hadadi, Nabil Azzam
 • Buckethead Ft Serj Tankian
 • Dredg
 • Steve Stevens
 • Kodo
 • Slow Motion Reign
 • Mickey Hart
 • Roseland
 • Green Memories With Kiavash Nourai & Shahrokh Yadegari

در این باره اینجا بیشتر بخوانید .

منابع و لینک های مرتبط با این نوشته :

1 . نقدی بر آلبوم نیاز

2 . اعظم علی، وس، نیاز، شبهای برره

3 . مصاحبه با اعظم علی ( بی بی سی )

4 . بیوگرافی اعظم علی در وبسایت شخصی اش

5 . جنجال های بعد از همکاری اعظم علی با فیلم 300

6 . مصاحبه اعظم علی با بی بی سی ( فایل صوتی )

7 . متن منتشره از سوی اعظم علی در پی جنجال های فیلم 300

.