Nouvelle Vague – Best Of Nouvelle Vague – 2010

.

Nouvelle Vague رو گروه موسیقی نمی دونن بلکه اونو یک پروژه موسیقیایی میدونن که در فرانسه و توسط دو موسیقی دان، آهنگساز و تهیه کننده تشکیل شد. یک نوازنده گیتار و دیگری نوازنده کیبورد. آنها با سازبندی و برداشتی کاملا متفاوت نگاه جدیدی عرضه می کنند به ترانه های مشهور گروههای پانک راک، پست پانک و موج نوی اواخر دهه 70 و اویل دهه 80، گروههایی مثل Sex Pistols ،Joy Division ،Echo & the Bunnymen ،Depeche Mode ،Blondie که آن موقع نوع جدیدی از موسیقی را (بعد از جنبش پانک) عرضه کرده بودند . Nouvelle Vague با خواننده های متفاوت و با ظرافت و خلاقیت نه تنها آن ترانه ها را تازه کرد و مفهوم تازه ای به آنها بخشید بلکه حتی توانست هنرمندان اصلی این ترانه ها را ترغیب کند که با روایت Nouvelle Vague از اجرای کارهایشان همکاری کنند. در سومین آلبوم نوول وگ Ian McCulloch بنیانگذار گروه موج نوی دهه هشتاد Echo & The Bunnymen در بازخوانی ترانه اش با نوول وگ همراه میشود .

.

Marc Collin نوازنده کیبورد می گوید فکر پروژه نوول وگ 6 سال پیش به ذهن او خطور کرد. این بود که آهنگ های دوره پسا پانک و موج نو رو تبدیل کند به سبک های متفاوت بخصوص سبک باسانوا (Bossa Nova) و رگه که نشان دهد آن گروهها آهنگ های واقعا زیبایی نوشتند و ترانه هایشان کلاسیک است. در نخستین آهنگ آلبوم سوم Martin Gore ترانه سرای گروه Depeche Mode ترانه آقا و خادم (Master and Servant) را بازخوانی کرده است. ترانه ای درباره مناظره سیاسی در رختخواب!.

.

فضای سرکش و مایوس موسیقی تجربی موج نو یادآور وازدگی نسل نومید بعد از دهه 60 است، در گیر و دار بحران سیاسی و اقتصادی . Nadeah Miranda خواننده زن نوول وگ که مدت ها با یک ایرانی روی ترانه های مولانا به فارسی کار کرده عاشق ایران و ایرانی هاست و بخصوص از عشق و وفاداری ایرانی ها تعریف می کند. برداشت خاص و روشنفکرانه نوول وگ از ترانه های اعتراضی گستاخانه آن زمان با آن تعبیر تیره و مایوسی که از دوران خود داشتند را تبدیل کرد به ترانه های مجلسی. خاصیت این برداشت پسا مدرن اینست که این ترانه ها از بار سیاسی و عقیدتی شان تخلیه شدند. نوول وگ به جوهر دردمند و مستاصل ترانه های پانک و پسا پانک لحن امروزی داده با شوخ طبعی، هجو و بی خیالی وسوسه کننده.

.

غیر از نوازنده کیبورد و گیتار بقیه خوانندگانی هستند متغیر و زیاد که موقع ضبط آهنگ ها بصورت میهمان حضور می یابند. موفقترین کارهای نوول وگ آنهایی است که حس و حال ترانه های اصلی را در اجراهایشان حفظ شده و توانسته توجه صاحبان اصلی این ترانه ها را جلب کند. به تازگی مجموعه ای تحت عنوان The Best Of از بهترین های نوول وگ منتشر شده است.

.

Advertisements