Top Rock Songs Part II

My Top Rock Songs

Part II


در چند پست پیش برای اولین بار تعدادی آهنگ مورد علاقه ام را تحت عنوان My Top Rock Songs در قالب یک پست منتشر ساختم . در آن پست تمرکز بر گروههای شناخته شده معروفی بود که از هر کدام از آنها حداقل یک آهنگ در لیست گنجانده شده بود . در پست پیش رو تعدادی از آهنگ های مورد علاقه ام را در قالب قسمت دوم My Top Rock Songs را خواهید دید . تفاوت این قسمت با قسمت اول آن اینست که اولا این بار هیچگونه شباهت ، هماهنگی و ارتباطی بین گروههایی که نام آنها در ادامه می آید وجود ندارد !!! و صرفا آهنگ هایی است که در لحظه نگارش این متن آنها را در خاطر داشته ام !!! و دوما اینکه زیر نام هر آهنگ لینک دانلود آن قرار داده شده است تا همه بتوانند احساساتم را درک کنند و بتوانیم لذت شنیدنشان را با هم تقسیم کنیم . امیدوارم لذت ببرید .

با تشکر . یزدان محمدجانی . اردیبهشت 1389

Anathema – Summer Night Horizon

بعد از هفت سال آناتما به تمام انتظار ها پایان داد و آلبوم جدید خود را با نام We’re Here Because We’re Here در سال 2010 منتشر ساخت . آلبومی که یکبار تراک لیست آن عوض شد و هواداران را کمی بیش از حد منتظر خود نگاه داشت اما به نظر من آلبوم نقطه عطفی در کار موسیقیایی آناتما خواهد بود . این آلبوم نظرات متفاوتی به دنبال داشته بعضی ها آنرا بسیار ستودند و برخی دیگر آنرا اثری معمولی نامیدند . شکی نیست که گروه سعی هر چه بیشتر در حرکت به سمت پراگرسیو داشته و فضای آلبوم به کلی با آلبوم های قبلی شان فرق داشته اما من از آندسته از افرادی بودم که از آلبوم لذت بردم . به زودی نقد این آلبوم را در همین وبلاگ خواهید خواند . نقش ابر مرد صحنه پراگرسیو حال حاضر دنیا یعنی استیون ویلسون در این آلبوم به وضوح قابل رویت است . به نسبت قبل ریتم آهنگ ها تندتر شده اند و آهنگ Summer Night Horizon یکی از تندترین ریتم ها را در این آلبوم دارد . من به شدت از این آهنگ لذت بردم . امیدوارم شما نیز لذت ببرید . ضمنا می توانید کل آلبوم را از اینجا دانلود کنید .

Download Anathema – Summer Night Horizon

Blackfield – Some Day

بلکفیلد یکی دیگر از پروژه های استیون ویلسون مرد شماره یک Porcupine Tree است . هسته اصلی گروه تشکیل شده است از ویلسون و اویو گفن هنرمند راک اسرائیلی . این گروه تاکنون دو آلبوم منتشر کرده و سبک غالب گروه آرت راک است . شخصا آلبوم اول گروه یعنی Blackfield را به آلبوم دوم یعنی Blackfield II ترجیح می دهم اما این آهنگ از آلبوم دوم گروه انتخاب شده است و صرفا می توانم بگویم بشنوید ، بشنوید و لذت ببرید !!! . در ضمنا ویلسون اخیرا در مصاحبه ای خبر از آلبوم جدید بلکفیلد داده است .

Download Blackfield – Some Day

Buckethead – Walk On The Moon

برایان کارول که بیشتر به Buckethead مشهور است موزیسین ، ترانه سرا و هنرشناس آمریکایی است که تاکنون 27 آلبوم استودیویی !!! منتشر کرده و با بیش از 50 هنرمند دیگر اجرا داشته است . موسیقی وی محدوده وسیعی از جمله Progressive Metal , Thrash Metal , Funk , Electronica , Jazz , Bluegrass , Avant-Grade را در بر میگیرد . وی یکی از بهترین گیتاریست های دنیاست چنانچه بعنوان هشتمین گیتاریست لیست Top 20 Greatest Guitar Shredders Of All Time از طرف مجله GuitarOne برگزیده شد . وی همچنین از طرف Guitar World در لیست 25 نفره خارق العاده ترین گیتاریست های تمام دوران قرار گرفت . همچنین وی بخاطر قرار گرفتن در لیست 50 نفره سریعترین گیتاریست های تمام دوران مشهور است . این آهنگ از آلبوم آخر او که در سال 2010 منتشر شد انتخاب شده . آلبومی با نام Shadows Between The Sky .

Download Buckethead – Walk On The Moon

God Is an Astronaut – Shadows

پست راک یکی از عجیب ترین ، بدیع ترین ، عمیق ترین ، ساختار شکن ترین و زیبا ترین زیر مجموعه های راک است . احتمالا تاکنون با گروههای پست راک برخورد داشته اید . God Is An Astronaut یکی از خلاق ترین گروههای این سبک است . این گروه ایرلندی که فعالیت خود را از سال 2002 شروع کرده اند تاکنون آلبوم استودیویی منتشر نکرده اند اما 5 ال پی (LP) و یک ای پی (EP) منتشر کرده اند که آخرین ال پی در سال 2010 منتشر شد که اثر قابل توجهی نیز به شمار میرود اما آهنگ Shadows از آلبوم سال 2008 گروه که اتفاقا God Is an Astronaut نام دارد انتخاب شده است . آهنگی به شدت فضایی و توهمی . فضاسازی عجیب و نامانوس ، ساختار شکنی (از شاحصه های موسیقیExperimental ) و توهمی بودن از شاخصه های این سبک است . ترانه های این گروه اینسترومنتال (بی کلام) است . لذت ببرید .

Download God Is an Astronaut – Shadows

Sylvan – The Colors Changed

نام گروه در ابتدای کار یعنی دقیقا بیست سال پیش (بهار 1990) Temporal Temptation بود . چند ماه بعد در پاییز همان سال (1990) نام گروه به Chameleon تغییر یافت تا اینکه پس از جابجایی هایی در گروه نام Sylvan در سال 1997 برای گروه برگزیده شد و گروه با این نام اولین آلبوم خود را در سال 1998 ضبط و دومی را در سال 2000 منتشر ساخت . موسیقی دلنشین Sylvan را می توان پراگرسیو راک با المنت هایی از هارد راک و ملودیک پاپ راک دانست . موسیقی دلنشین آنها تحت تاثیر جریان سایکدلیک راک ، کمی اسپیس راک پینک فلوید ، ماریلیون (Marillion) و جنسیس (Genesis) بوده است . آخرین آلبوم آنها در سال 2009 منتشر شد اما این آهنگ از آلبوم دوست داشتنی و قابل پرستش Posthumous Silence که سال 2006 منتشر شد انتخاب شده است .

Download Sylvan – The Colors Changed

OSI – Blood

این گروه برای تمام طرفداران موسیقی پراگرسیو شناخته شده است . این سوپر گروه * پراگرسیو اکسپریمنتال (تجربی) از دو عضو اصلی تشکیل شده است . گروه در سال 2003 توسط جیم متئوس (Jim Matheos) گیتاریست گروه Fates Warning تاسیس شد . نام گروه مخفف Office Of Strategic Influence است . دیگر عضو گروه کوین مور (Kevin Moore) است نخستین کیبورد پلیر دریم تیاتر که سال 94 آن گروه را ترک کرد . کوین مور در بسیاری از آلبوم های دهه نود و اوایل دهه اخیر گروه Fates Warning به نوازندگی کیبورد پرداخته است . در این گروه هنرمندان به نامی به هنرنمایی و همکاری پرداختند که از آن جمله می توان به Mike Portnoy ، Gavin Harrison ، Steven Wilson ، Tim Bowness ، Mikael Åkerfeldt ، Sean Malone ، Joey Vera اشاره کرد . آلبوم آخر گروه با نام Blood به نظر من پخته ترین اثر گروه تا به امروز بوده و شاید کل آلبوم را نتوان بعنوان یک آلبوم شاهکار نامید اما بی شک تراک های شاهکاری در این آلبوم وجود دارند . از جمله همین آهنگ Blood که یکی از پر تعلیق ترین ترانه هایی است که تاکنون شنیده ام . زیبایی ، نوآوری ، بداعت ، رمز آلودگی و تعلیق 5 کلمه ای هستند که با آنها براحتی می توانم این آهنگ را توصیف کنم .

Download OSI – Blood

OSI – Radiologue

تراک محبوب من از آلبوم Blood . واقعا نمی دانم حسی که از این آهنگ به من دست می دهد چیست ؟ خشم ؟ غم ؟ هیجان ؟ اعتراض ؟ تخلیه روحی و روانی ؟ نمی دانم ….

Download OSI – Radiologue

Porcupine Tree – Phase I

در ششم ماه June  سال 2000 پورکوپاین تری آلبومی (بصورتCompilation Album  نه آلبوم استودیویی) منتشر ساخت که چهار تراک داشت و بیش از 70 دقیقه مدت زمان آلبوم بود و Voyage 34: The Complete Trip نام داشت . اسم چهار ترانه آلبوم به این صورت است :  فاز اول تا فاز چهارم . آلبوم داستان مردی است به نام برایان که LSD مصرف می کند . بر روی آهنگ ها یک نفر صحبت نیز می کند . کلا آلبومی عجیب و خاص است و آهنگ ها زمانی زیادی دارند . اما چرا فاز یک ؟ گیتار فاز یک به شدت تحت تاثیر پینک فلوید نواخته میشود و در انتهای آهنگ یک سولوی ویرانگر نیز از شما پذیرایی می کند . آلبومی خاطره انگیز ، زیبا و عجیب و غریب از پورکوپاین تری !!! .

Download Porcupine Tree – Phase I

Saturnus – Inflame Thy Heart

گروه دوم متال Saturnus یکی از معدود گروههایی است دوم متالی است که از موسیقی شان لذت میبرم . این گروه دانمارکی که سبکشان دوم ، دث و کمی گاتیک متال است تاکنون 3 آلبوم منتشر کرده و یک ای پی . آخرین آلبومی که تاکنون از گروه منتشر شده Veronika Decides To Die نام دارد و تاریخ انتشار آن به سال 2006 بر میگردد. آنها این نام را از یکی از رمان های پائولو کوئلیو با همین نام الهام گرفتند . آنها اخیرا در مای اسپیس خود خبر از متریال جدید برای آلبومی جدید خبر داده اند . تاریخ انتشار این آلبوم هنوز مشخص نشده است . اما این آهنگ از آلبوم دوم آنها Martyre انتخاب شده است . جنس موسیقی Saturnus شباهت عجیبی به موسیقی دهه نود آناتما دارد . موسیقی کاملا افسرده با صدای خواننده که خود افسردگیست !!! .

Download Saturnus – Inflame Thy Heart

Porcupine Tree – A Smart Kid

شاهکار بی بدیل افسانه صحنه پراگرسیو حال حاضر دنیا !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .

Download Porcupine Tree – A Smart Kid

Steven Wilson – Harmony Korine

استیون ویلسون احتیاج به هیچ گونه معرفی و توصیفی برای طرفداران پراگرسیو ندارد . پس علاقه ای ندارم او را برای کسانی که علاقه ای به این سبک ندارند معرفی کنم !!! . آهنگ از آلبوم Insurgentes انتخاب شده است .

Download Steven Wilson – Harmony Korine

If These Trees Could Talk – What’s In The Ground Belongs To You

پست راک !!!  بی کلام !!!  اتمسفریک !!! . زبان از وصف این موسیقی عجیب و غریب قاصر است . اگر این درختان می توانستند سخن بگویند !!! . ITTCT . بالاتر راجع به پست راک صحبت کردم . یاد جمله ای افتادم و آن جمله این است : پست راک بسیار فراتر از یک سبک موسیقی است پست راک شیوه زیستن است ! .

Download If These Trees Could Talk – What’s In The Ground Belongs To You

*سوپر گروه :

اولین بار در اواخر دهه 60 میلادی این اصطلاح برای گروه های راکی بکار برده شد که اعضای آن بیشتر بخاطر کارهای انفرادیشان یا کار با گروههای دیگر به شهرت رسیده بودند . غالبا این گروهها عمر کمی داشتند و بعد از یکی دو آلبوم به کار خود پایان می دادند . از مشهورترین سوپر گروههای دهه 60 می توان به : Cream ، Crosby ، Stills ، Nash & Young ، The Dirty Mac و Blind Faith اشاره کرد . همچنین مشهورترین سوپر گروههای دهه 70 را می توان Emerson ، Lake & Palmer ، Humble Pie ، Cactus و Bad Company دانست . مشهورترین این گروهها در دهه های 80 و 90 میلادی The Firm ، Traveling Wilburys ، Asia ، Power Station و The Highwaymen بودند و در دهه اخیر نیز می توان به سوپر گروههای زیر اشاره کرد . A Perfect Circle ، Audioslave ، Velvet Revolver ، Chickenfoot ، Them Crooked Vultures و Zwan .

منتظر نظرات شما دوستان هستم .

Advertisements