Top Rock Songs Part I

My Top Rock Songs

Part I

با سلام خدمت همه دوستان و علاقه مندان موسیقی راک و مخاطبان این وبلاگ . به تعداد انسان های روی زمین سلیقه وجود دارد . این جمله ایست که معمولآ در بحث ها و گفتگوهای موسیقی محور با دوستان مجبور به استفاده از آن میشوم . موسیقی و در کل هنر کاملآ سلیقه ای هستند اما مباحث گونانی چون زیبائی شناسی ( شناختی ) باعث میشوند که تعدادی ژانر ، سبک و متد به کل از محدوده هنرهای اصیل و باوقار خارج شوند . مثالهایی از این جمله هم اکنون در باب موسیقی در ذهن همه شما وجود دارد . بنده نامی از هیچ سبک خاصی نمیبرم تا سلیقه کسی این بحث را توهین به خود تلقی نکند . اما همین زیبایی شناسی باعث میشود هیچ کس حتی آن کسانی که درکی از موسیقی راک ندارند نتوانند تحت هیچ شرایطی آنرا زیر سوال ببرند و حتی آنرا می ستایند  و به آن اعتقاد دارند .

در میان علاقه مندان و موزیسین های موسیقی راک نیز سلایق و علایق متعدد و متفاوت است . این تفاوت و تعدد نه تنها خللی در این ژانر ایجاد نمی کند بلکه باعث میشود اهالی این ژانر به بحث های اکثرآ مفید بپردازند و با تبادل اطلاعات و گاهآ جروبحث های شدید به نتایج کاملآ مفید برسند و سطح اطلاعات و آگاهی های خود را بالا ببرند . برای خود بنده همیشه مفیدترین و شیرین ترین بحث ها بحث در مورد هنر بخصوص موسیقی و سینماست و اعصاب خردکن ترین بحث ها نیز بحث درباره عقیده ، دین ، مذهب و سیاست است . در پست پیش رو تعدادی ( تآکید می کنم تعدادی ) از آهنگ های راک مورد علاقه خود را معرفی می کنم . سعی بنده در این پست معرفی آهنگ از گروههای راکی است که شناخته شده هستند . در پست های آینده به معرفی ترانه های گروههای تقریبآ ناشناخته و مستقل خواهم پرداخت . در ضمن دوباره تآکید میکنم در این پست فقط تعدادی از آهنگ های مورد علاقه ام را معرفی میکنم آن هم از تعداد معدودی گروه شناخته شده . خواهشمندم در قسمت نظرات جای گروهی را خالی نکنید . مطمئنآ به همه گروهها توجه کرده ام ولی فقط قصد دارم اسم بعضی از آنها را بیاورم . مطمئنآ با کمی دقت متوجه ژانر خاصی از راک خواهید شد . این پست نتیجه سلیقه شخصی من است و شما یا با آن در تضادید یا کاملآ همسو و یا بینابین . نظر خود را راجع به این آهنگ ها در قسمت نظرات بیان کنید .

با تشکر . یزدان محمدجانی . شهریور 1388

Radiohead – Street Spirit ( Fade Out )

جمله دوست خوبم امید همیشه در ذهنم می ماند . ریدیوهد انتهای موسیقی باکلام این روزهای ماست . سالها پیش با ریدیوهد آشنا شدم . اوایل نتوانستم با موسیقی شان ارتباط برقرار کنم اما از زمانیکه این توانایی را بدست آوردم تاکنون موسیقی ریدیوهد با تک تک سلول های بدنم بازی میکند . این آهنگ خاطره انگیز و تاریک مربوط به آلبوم سال 95 گروه یعنی The Bends میشود . فضای عجیب و غریب و کاملآ تاریک آهنگ باعث شد تا همذات پنداری شدیدی با آن پیدا کنم . موزیک ویدئوی آن کاملآ همسو با فضای آهنگ است . یکی از بهترین آهنگ هایی که شنیدم و یکی از بهترین موزیک ویدئو هایی که تاکنون دیده ام . از آلبوم شاهکار OK Computer هیچ ترانه ای را انتخاب نکردم چون نتوانستم یکی را انتخاب کنم میبایست همه را انتخاب میکردم که آنوقت پست کمی طولانی میشد و خارج از حوصله مخاطبان !!! .

Radiohead – Idioteque

آلبوم Kid A آلبومی شاهکار از ریدیوهد بود که در آن المنت های موسیقی الکترونیک به شدت دیده میشد . این آهنگ یکی از شاهکارهای ریدیوهد است و اجرای زنده آن به شدت مرا از خود بی خود می کند . فضای این آلبوم با آلبوم های دیگر کمی متفاوت است و ریدیوهد در آن سال ( 2000 ) نشان داد قادر به خلق فضاهای گوناگون و بی نظیر است .

Radiohead – How To Disappear Completely

تراک شماره چهار آلبوم Kid A . به نام آهنگ دقت کنید . با گوش دادن به این آهنگ براستی شما ناپدید میشوید . اگر واقعآ می خواهید بدانید چطور می توان محو شد به این آهنگ گوش کنید . به همین سادگی . فرمول ریدیوهد ساده است . به این آهنگ گوش کنید و ناپدید شوید . تام یورک در این آهنگ این جمله را تکرار می کند : من اینجا نیستم ، من اینجا نیستم …..

Radiohead – 2 + 2 = 5

علم ریاضیات علم شیرینی است ! از آنجائیکه بنده همیشه در این درس قوی بودم وقتی اسم این آهنگ را دیدم خنده ام گرفت . اما پس از شنیدن این آلبوم توانستم ثابت کنم که دو به اضافه دو میشود پنج !!!!! . این ترنه از آلبوم سال 2003 گروه یعنی Hail To The Thief انتخاب شده است .

Radiohead – Weird Fishes Arpeggi

از آلبوم In Rainbows خیلی لذت بردم . ریدیوهد واقعآ پخته کار می کند . انتخاب یک آهنگ از بین همه آهنگ های این آلبوم کار واقعآ دشواریست . دقایق پایانی این آهنگ مرا روانی می کند . بهترین آلبوم سال 2007 به نظر من همین آلبوم در رنگین کمان ها است . ریدیوهد به اوج پختگی رسیده و آلبومی کامل منتشر کرده که هیچ کدام از آهنگ ها را نمی توان بر دیگری ترجیح داد .

Archive – Again

این جمله همیشه بین دوستان علاقه مند به گروه آرکایو رایج است که وقتی قصد دارید آرکایو گوش دهید به خود چند کیسه شن ببندید و حتی تمام جیب های خود را پر از سنگ کنید !!! (مخصوصا بردیا برجسته نژاد عزیزم ) باور کنید آنقدر موسیقی این گروه شما را بالا می برد که حتی ممکن است به خدای لعنتی برسید . این آهنگ 16 دقیقه طول میکشد . ساز دهنی کیبورد گیتار و سازهای دیگر دست به دست هم می دهند تا شما را با زجری لذت بخش به اوج ببرند . خواهشمندم لیریک آهنگ رو نخوانید چون زجرتان بیشتر میشود . احیانآ اگر دچار شکست عشقی شدید به هیچ وجه گوش دادن این آهنگ برای شما توصیه نمی شود و مجاز نیست !!!!!!!!!! . این آهنگ محصول سال 2002 است و در آلبوم You All Look The Same To Me می توانید آنرا بیابید .

Archive – Lights

چیزی نمی توان گفت ! 18 دقیقه ریتم های تکراری ، زیبا و بی نظیر . فضایی تاریک . جنس آشنای موسیقی آرکایو . کاربرد هنرمندانه و پررنگ و تآثیرگذار بیس گیتار . کیبورد پینک فلویدی . همه چیز برای اوج گرفتن مهیاست . این آهنگ برای من حکم یک اسلحه فوق العاده پیشرفته را دارد . مرا به سر حد جنون میرساند . مرا نابود می کند . لعنت . این آهنگ از آلبوم سال 2006 گروه با همین نام Lights انتخاب شده است .

Porcupine Tree – This Is No Rehearsal

پورکیوپاین تری آنقدر آهنگ فوق العاده دارد که واقعآ انتخاب کاری دشوار می نماید . این آهنگ از آلبوم سال 99 گروه است . آلبومی با نام Stupid Dream . آهنگی ملایم است ولی زیبا . در قسمتی از آهنگ استیون ویلسون می گوید

How Many Children did I Bring To World

Porcupine Tree – Tinto Brass

آهنگی بدون کلام و با اثرگذاری فوق العاده  شدید بر روی روح و روان شما . این آهنگ ، آهنگ مورد علاقه خود استیون ویلسون است . این آهنگ نیز از آلبوم Stupid Dream انتخاب شده است .

Porcupine Tree – Deadwing

تراک اول آلبوم سال 2005 گروه با همین نام . چیزی نزدیک به 10 دقیقه آهنگ که باز عجیب و غریب شروع میشود . آهنگی به مراتب پراگرسیو تر از آهنگ های قبلی . من فوق العاده این آهنگ را دوست دارم . صدای محزون استیون ویلسون مرا نیز محزون میسازد . یا جمله استیون می افتم : غمگین ترین موسیقی زیباترین موسیقی است .

Porcupine Tree – Anesthetize

تراک سوم از آلبوم 2007 گروه یعنی Fear Of A Blank Planet . مدت زمان آهنگ نزدیک به 18 دقیقه است . آهنگ را می توان به چند قسمت کرد . چون چند فضای مختلف در این آهنگ وجود دارد . اگر نگویم شاهکار است میتوانم براحتی می گویم فوق العاده است . خاطره انگیز برای من و روان گردان !!! .

Placebo – Twenty Years

این آهنگ همانقدر روی من تاثیر می گذارد که استریت اسپریت ریدیوهد می گذارد . به نظرم موزیک ویدئوی این آهنگ به نوعی تقلید از موزیک ویدئوی استریت اسپریت است . صدای خاص Molko Brian باعث میشود شما چشم های خود را ببندید و وقتی آهنگ تمام شد بخواهید دوباره آنرا گوش دهید دقایق پایانی آهنگ رنج زیادی را بر شما وارد می کند . محصول سال 2004 و آلبوم Once More With Feeling است .

Muse – Map Of The Problematique

وقتی با میوز آشنا شدم بلافاصله شروع به تحقیق کردم راجع به متیو بلامی خواننده و گیتاریست گروه . مجله Total Guitar در سال 2005 متیو را اولین نابغه گیتار قرن بیست و یکم معرفی کرد . در این انتخاب شک نکنید . هنر او تمام نشدنی است . این آهنگ خاطرات زیادی را برای من یادآوری می کند . خاطراتی که با نام میوز گره خوردند. این آهنگ متعلق به آلبوم سال 2006 گروه یعنی Black Holes And Revelations است . همچنین میوز یک آهنگ اینسترومنتال (بی کلام) 37 ثانیه ای دارد که در آلبوم Absolution موجود است . یک 37 ثانیه رویایی !!! . برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید .

Riverside – Beyond The Eyelids

آهنگی از آلبوم سال 2007 گروه با نام . Rapid Eye Movement هیجان همراه با استرس لذت بخش به درون شما هجوم می آورد.شروع آهنگ بسیار زیباست و ناگهان ریتم عوض میشود.این تغییر ریتم به وفور تکرار میشود.براستی یک پراگرسیو خالص و ناب را شاهدیم.با قدرت می گویم این آهنگ بی نقص است و یک شروع طوفانی و قدرتمند برای این آلبوم میباشد.فضا سازی استثنائیست و شما همراه با این فضا به حرکت در می آئید و به این طرف و آنطرف میروید.سولوها با روح شما بازی میکند و شما را بر ابرها می نشاند.صدای Mariusz Duda فوق العاده است.براحتی میتوان درک کرد که نقش خواننده نسبت به آلبوم های قبلی پر رنگ تر شده و نیز براحتی هر چه تمامتر میتوان فهمید که خواننده خوب و قوی چه تآثیر شگرفی بر موفقیت یک آلبوم بر جای میگذارد.یک صدای پراگرسیو ،ملودیک ،رویائی و گاهی حتی کمی تاریک و مالیخولیائی و افسرده.ریف های گیتار با شکوهند.چیدمان شگفت انگیز و دلپذیر گیتار الکتریک (با یک افکت میکس Distortion,Wah-Wah,Flanger ) نت های بیس گیتار در خالص ترین شیوه ریورسایدی با صدای Duda این آهنگ را به یکی از بهترین های آلبوم تبدیل می کند.این آهنگ کاملآ نشاندهنده این است که آلبوم برپایه گیتار الکتریک است ولی با نقش پر رنگ تر کیبورد به نسبت قبل.روند این آهنگ به مانند آهنگ Dance With The Shadow از آلبوم Second Life Syndrome است (گیتار و کیبورد متناوب و با شکوه). برای اطلاعات و نقد بیشتر این آلبوم اینجا کلیک کنید .

Riverside – Cybernetic Pillow

آهنگی از آلبوم سال 2007 گروه با نام . Rapid Eye Movement ریورساید در این تراک با گیتار روح شما را به ار گا سم میرساند. برای اطلاعات و نقد بیشتر این آلبوم اینجا کلیک کنید . بی صبرانه منتظر نظرات شما دوستان هستم . برای مدتی طولانی بدرود .