Metallica – Death Magnetic – 2008

با سلام خدمت دوستان و علاقه مندان به موسیقی راک و متال .

بالاخره نهمین آلبوم استودیوئی متالیکا منتشر شد !!! . حواشی پیرامون انتشار این آلبوم بسیار زیاد بود . همانطور که می دانید یک فروشگاه فرانسوی بطور غیرقانونی اقدام به فروش یک نسخه از آلبوم درست یک هفته قبل از انتشار رسمی آن می کند و آلبوم به نوعی لو می رود و کپی غیر قانونی آن در اینترنت پخش می شود . این نقد سه قسمت شده است . قبل از انتشار ، حین انتشار  و بعد از انتشار آلبوم .


قسمت اول : نقد و بررسی حواشی ، اخبار و موسیقی گروه قبل از انتشار آلبوم جدید

سرنوشت متالیکا برای من و خیلی ها مهم بوده چرا که متالیکا به نوعی برایمان الهام بخش و تآثیر گذار بوده و نوع نگرش ما را به موسیقی متال تغییر داده است . بیایید نگاهی گذرا به گذشته بیاندازیم . گروه متالیکا در دهه 80 میلادی شروع به کار کرد . آنها با بیسیت افسانه ای و مغز متفکر خود یعنی کلیف لی برتون دست به خلق شاهکار های تاریخ موسیقی متال زدند . کلیف در یک سانحه اتومبیل جان خود را از دست می دهد . متالیکای دهه 90 میلادی شروع می شود . گروه استایل ظاهری خود و سبک موسیقی خوشان را تغییر دادند . واقعآ چه اتفاقی افتاده ؟ خیلی ها از کوتاه شدن موهای اعضای گروه و تغییر سبکشان راضی به نظر می آمدند . اما واقعیت چیست ؟  دهه 90 نیز به پایان خود رسید . قدم به هزاره سوم گذارده ایم . جیسون نیوزتد در ابتدای این هزاره گروه را ترک می گوید . حالا دیگر موهای آنها کوتاه مانده و به شدت پولدار شده اند . شهرت آنها فراگیر شده است . همه و همه آنها را می شناسند حتی آنهائیکه کمترین درک و تجربه را از موسیقی متال دارند .  اختلافات درون گروه به اوج خود رسیده است . جیمز آلن هتفیلد درگیر مسئله اعتیاد به الکلش می شود . همه چیز در بدترین وضعیت خود قرار دارد . در این هنگام انتشار یک آلبوم شاید خنده دار ترین کار ممکنه باشد . بله . متالیکا آلبوم خود را روانه بازار می کند . St Anger . افتضاح مطلق .


منتقدین موسیقی این آلبوم را آلبوم ضعیفی شمردند و نقد های بدی شامل حال آلبوم می شود . آلبوم واقعآ ضعیف بود !!! . اعضای گروه نیز می دانستند که چه آلبوم افتضاحی منتشر کرده اند و به این موضوع اعتراف می کنند . اوضاع آرام می شود . همگان با دیدن یک دی وی دیSome Kind Of Monster ) – یزدان محمدجانی ) متوجه شرایط وخیم هنگام ساخت آلبوم می شوند تا اینکه از سال 2006 خبرهائی از انتشار آلبوم جدید متالیکا به گوش می رسد . مشتاقان آلبوم جدید بیشمارند علیرغم اینکه بعد از St Anger به شدت از شمار هواداران گروه کاسته شده است . دو آهنگ جدید با نام های New Song و The Other New Song ( یا New Song 2 ) در کنسرت های گروه نواخته می شوند و اینگونه به نظر می رسد این 2 آهنگ در آلبوم جدید خواهند بود . این دو آهنگ به شدت مزخرف بودند  . از همین زمان زمزمه هایی راجع به تاریخ انتشار آلبوم جدید به گوش می رسید . سال گذشته اعلام شد که آلبوم جدید سپتامبر 2007 منتشر خواهد شد ( یعنی تابستان 86 ) . اما این تاریخ به تعویق می افتد . حرف و حدیث و خبر و حاشیه زیادی درباره تاریخ انتشار آلبوم وجود داشت که باعث می شد متالیکا و آلبوم جدیدش همیشه در رآس خبرهای موسیقی باشند .


اعضای گروه به طور کاملآ حرفه ای و تجاری در رآس خبر ها بودند . اعضای گروه هر از چند گاهی ویدئویی از پروسه ساخت آلبوم منتشر کرده و میلیون ها بیننده را به سایت Youtube می کشاندند . آنها قواعد تجاری بازار را کاملآ رعایت می کردند . مصاحبه های فراوان اعضای گروه با مجلات و سایت های مختلف و ادعای شباهت زیاد این آلبوم به آلبوم های Master Of Puppetsو And Justice For All باعث می شد که هر روز بر اشتیاق هواداران افزوده شود و آنها اخبار مربوط به این آلبوم و کلآ گروه را با اشتیاق فراوان دنبال کنند . آنها بسیار حرفه به بازی پرداختند . گرچه اعتقاد دارم متالیکا با این همه شهرت احتیاجی به این همه جار و جنجال نداشت و آنها اگر آهنگ های خواننده پاپ ایرانی – اندی !!! – را هم کاور کنند باز فروش میلیونی خواهند داشت .


قسمت دوم : نقد و بررسی حواشی ، اخبار و موسیقی گروه حین انتشار آلبوم جدید

تا یک هفته قبل از انتشار آلبوم همه چیز به خوبی پیش می رفت و جو طوری مهیا شده بود که تمام توجهات متوجه این آلبوم باشد . تبلیغات فوق العاده وسیع بود . یک موزیک ویدئو از آهنگ The Day that Never Comesساخته و منتشر شد . ( در این موزیک ویدئو نیز بار دیگر آمریکائی ها فرشته نشان داده می شوند ! ) همه چیز کاملآ روتین و بازاری . هر روز خبر جدیدی از آلبوم بیرون می آمد . هر روز یک ویدئو در یوتیوب منتشر می شد . هر روز یک سینگل بطور رسمی منتشر می شد . جو کاملآ فوق العاده شده بود . درست یک هفته قبل از انتشار آلبوم همانطور که در مقدمه نیز بدان اشاره کردم آلبوم لو می رود . اعضای گروه طی مصاحبه ای از این اتفاق استقبال کردند !!! و آن را جزئی از زندگی نامیدند !!! .


قسمت سوم : نقد و بررسی حواشی ، اخبار و موسیقی گروه بعد از انتشار آلبوم جدید

منتقدان و کارشناسان موسیقی ، موسیقی دانان و برخی از شنوندگان بعد از درک این آلبوم !!! آن را به گوشه اتاق خود پرتاب کردند و آنرا یک اثر بسیار معمولی نامیدند . البته طبق معمول بعضی ها این اثر را شاهکار نامیدند !!! که زائیده هیجان این عزیزان از انتشار یک آلبوم از متالیکا بعد از 5 سال و بعد از این همه تبلیغات و ادعا و تعریف و تمجید بود . دقیقآ به یاد دارم که وقتی آن کثافت ( St Anger  )  منتشر شده بود خیلی ها که آن زمان ( سال 2003 ) دوران بلوغ و گذار به جوانی را تجربه می کردند !!! آنزا را شاهکار نامیده بودند پس این امر در مورد آلبوم های تازه منتشر شده متالیکا کاملآ ! عادی است . به یاد دارید بعد از اینکه همه منتقدان و کارشناسان St Anger را مورد انتقاد شدید و منفی قرار دادند همه این عزیزان هیجان زده نیز گفتند آری متالیکا گند زد !!! . از متالیکا تنها چیزی که باقی مانده بود دوران استثائی و درخشانشان در دهه 80 ( دوران کلیف برتونی !!! ) بود که حرمت آنرا هم به راحتی شکستند . آنها ادعا می کردند که این آلبوم – Death Magnetic – در حد و اندازه های آلبوم های Master Of Puppets و And Justice For Allاست  ( توضیح : یقینآ می دانید Master Of Puppets یکی از شاهکارهای تاریخ موسیقی متال است  ) . آنها برای اینکه دوباره هواداران از دست رفته خود را ( از جمله خود من ) بدست آورند حتی به گذشته طلائی شان نیز رحم نکردند . ایکاش که این آلبوم شاهکار بود تا نه من این نقد را می نوشتم نه آنها به خودشان و هوادارانشان خیانت می کردند و همه از یک موسیقی خوب لذت می بردند . به نظر بسیاری از منتقدین موسیقی با مرگ کلیف برتون متالیکا نیز مرد . شخصآ چنین اعتقادی داشتم و دارم اما بر پایه ادعاهای پوچ افراد گروه سعی بر نفی این حقیقت داشتم اما دیگر نمی توان به این حقیقت پشت کرد . متالیکا با مرگ کلیف برتون مرد .


از خودتان این سوال را بپرسید که چه بر سر آنها آمده ؟ مگر تجاری شدن خلاقیت را از بین می برد ؟ خیلی از گروههای تجاری امروز که در جریان رایج موسیقی روز حرکت می کنند ( Main Stream ) و آلبوم به آلبوم بر خلاقیت و زیبائی کارشان افزوده می شود . پس تجاری شدن از خلاقیت آنها نکاسته . سوال دیگر آیا گذر زمان خلاقیت ، هنر و ابتکار را نابود می سازد ؟ جواب بسیار ساده است نه !!!  . نمونه بسیار است . حالا پی به صحبت های جیمز هتفیلد در مورد کلیف برتون فقید بردید ؟ سازندگان موسیقی صدای آلبوم St Anger را کاملآ غیر حرفه ای و مضر برای گوش و شنوائی انسان دانستند . فرکانس  صدای این آلبوم گوش انسان را آزرده می سازد و نزدیک به آستانه دردناکی گوش است اما دث مگنتیک علیرغم داشتن سولوهای فراوان !!! حس دردناکی را در پرده گوش ایجاد کرده و یک St Anger سولودار !!! را تداعی می کند . صدای جیمز بشده ضعیف شده است . وقتی اجرای لایو ارث 2008 را می دیدم هم خنده ام گرفته بود و هم افسوس می خوردم . یاد آل پاچینو می افتم هر وقت به موضوع اعتیاد به الکل جیمز و در نتیجه نابودی گلوی اوفکر می کنم . نکته دیگر در باب جاذبه مرگ !!!!!!! صدای عذاب آور درامز آقای لارس آلریچ است . نکته بارز در آلبوم قبلی تکنیک فوق العاده آقای لارس بود که هنوز هم شکی در آن نیست اما نکته منفی آلبوم قبلی صدای طبل گونه درامز آن آلبوم بود . حالا در جاذبه مرگ صدا تصحیح شده ولی تکنیک خاصی به چشم نمی آید و هیچ حرکت خارق العاده ای نیز به چشم نمی خورد و فقط تنها چیزی که عاید شنوده می شود جویده شدن اعصاب است !!! . ریتم های یکنواخت و اعصاب خورد کن پارت های درامز این آلبوم  به یاد ماندنی  ، به شدت خسته کننده ، مزخرف است و در همه آهنگ ها مشابه است .


کرک همت خیلی شاکی بود که در آلبوم قبلی سولو وجود ندارد . این نوید را به همه شما می دهم این آلبوم پر است از سولوهای بی هدف . ایقدر سولو می شنوید که خسته می شوید . کرک همت تمام عقده های فروخفته هنگام ساخت آلبوم قبلی را در پروسه ساخت این آلبوم ارضا نمود !!! . اما . وجود سولو و یا ساخت آهنگ های سرعتی و یا فریاد های آتشین و لیریک های اجتماعی و یا ریف های خیلی سنگین دلیل بر زیبائی نیست . سولو می تواند زیبا باشد و می تواند معمولی و بدون هدف باشد ( بعنوان نمونه سولوهای همین آلبوم جاذبه مرگ !!! ) . سرعت می تواند زیبا باشد می تواند به یکنواختی بیانجامد . مثلآ گروه Speed Power Metal دراگون فورس ( Dragonforce ) . همه آهنگ های این گروه به شدت سرعتی اند اما نهایتآ به شما حس خاصی نمی دهد جز یکنواختی . پس صرف وجود سولو و … بر زیبائی کار نمی افزاید همانطور که میتواند برعکس عمل کند و بشدت کار را از یک اثر معمولی به یک شاهکار تبدیل کند . به نظر می رسد افراد گروه یک موضوع بسیار بسیار کوچک را از یاد برده اند . آهنگسازی !!! .


و اما در باب ادعای اعضای گروه در مورد این آلبوم و قبل از انتشار این آلبوم و بررسی صحت و صقم این ادعاها باید بگویم تمامآ راست گفته بودند !!!!!!!!!!!! . تک تک بررسی می کنم . ادعا شده بود که این آلبوم مشابه آلبومهای Master Of Puppets و And Justice For Allاست . خوب بله . کاور آلبوم بشدت شبیه است ( اشاره به عکس گورستان ) . تعداد آهنگ ها کم است و از این نظر نیز شبیه است . مدت زمان آهنگ های زیاد است و از این نظر هم شبیه است . اما تفاوت ها بسیار ناچیزند !!!! . از لحاظ زیبائی شناختی اثر . تفاوت ها فقط در ظاهر اثر بوده و در موسیقی و باطن آلبوم هیچ شباهتی بین این آلبوم و شاهکار های دهه 80 وجود ندارد . تهیه کننده این شاهکار !!! آقای ریک رابین بوده اند ( Rick Rubin )  . ایشون حرف بسیار جالبی به اعضای گروه زده بودند تا آنها را به اوجشان برگردانند !!! و همه تیتر بزنند : Metallica Is Back . ایشون فرموده بودند که می خواهم بدانم آن زمان که Matser یا Justice را می ساختید به چه فکر می کردید ؟ می خواهم به آنها فکر کنید !!! . جواب این سوال کمی ساده است . آن زمان آنها جوانانی با شهرتی به مراتب کمتر از زمان حال ، ثروتی به مراتب کمتر از زمان حال ! و با دغدغه هائی به مراتب متفاوت با امروزشان !!! داشتند . کافیست به آلبوم های آن زمانشان گوش کنید و اشعارشان را بخوانید . اما الان آنها مرفهانی بی دردند !!! موسیقی شان روح ندارد . آیا دغدغه ای برای آنها باقی مانده ؟ آری . تجارت ، دغدغه امروز متالیکا ( نماینده رسانه ها و خائن به مردم ) .  در مورد رسانه متالیکا با مرلین منسون هیچ تفاوتی ندارد . MTV از آنها حمایت می کند پس حمایت طرفداران لازم نیست !!! . یک مثال . گروه راک بریتانیائی ریدیوهد ( Radiohead ) قبل از انتشار آلبوم جدید خود کل آلبوم را در یک مکان غیر عمومی بطور ناگهانی و بی خبر اجرا می کند . آنها کل آلبوم را برای دانلود در وبسایت شخصی خود قرار می دهند . آنها نیز برای امرار معاش به پول نیاز دارند ماند هر انسان دیگری  اما پول پرست نیستند . آنها از Napster شکایت نمی کنند . آنها دغدغه موسیقی دارند . موسیقی شان روح دارد . آلبوم جدیدشان یکی از بهترین های آنها از ابتدا تا به امروز بوده . خلاق تر و پخته تر از همیشه و با کمترین حاشیه .


متالیکا حتی نتوانست خود را تکرار کند و از گذشته خویش تقلید کند . آنها ادعا می کردند که این آلبوم فلان و بهمان است پس حداکثر آلبوم مشابه Master Of Puppets یا Justice For All میشد که اصلآ اینگونه نشد . متالیکا مرده چون روح موسقی آنها مرده . چون دغدغه های موسیقی آنها مرده . در یک جمله :


Metallica Is Not Back !!!

Metallica Is Dead


Advertisements