Alternative Rock

Alternative Rock

با سلام خدمت دوستان عزیز . مقاله ای در زیر از نظر شما خواهد گذشت مقاله ای مختصر و کوتاه از موسیقی آلترناتیو راک است . آلترناتیو راک سبکی است از ساب ژانر های راک . سبکی با وقار و تمام نشدنی . بدلیل علایق شخصی و اینکه این ژانر از موسیقی دارای طرفداران بی شماری است اقدام به نوشتن در مورد آن کردم . امیدوارم این مقاله مثمر ثمر واقع شود .

آلترناتیو راک ( همچنین موسیقی آلترناتیو یا بطور ساده آلترناتیو هم نامیده می شود , در ابتدا شناخته شده در انگلستان بعنوان Indie )   ژانری از موسیقی راک است که در دهه 80 میلادی پدیدار شد و در دهه 90 بطور گسترده ای بر طرفدارانش افزوده گشت . اصطلاح آلترناتیو در دهه 80 ابداع شد ( تا توصیفی باشد برای گروههای ملهم پانک راکی که در ریکورد لیبل های مستقل در خلاف جریان رایج این سبک حرکت می کردند )   . بعنوان یک ژانر موسیقی , شامل ساب ژانر های متعددی است که از دهه 80 میلادی از دل موسیقی Indie بیرون آمدند , برای نمونه می توان به ژانر های Grunge , Britpop , Gothic Rock و Indie Pop اشاره داشت . با وجود اینکه این سبک با عنوان راک مطرح می شود , بسیاری از ساب ژانر ( زیر سبک , زیر مجموعه ) هایش از موسیقی های Folk , Reggae , الکترونیک و Jazz بیشتر از سایر سبک ها متآثر شده اند . گهگاهی موسیقی آلترناتیو راک برای موسیقی راک گروههای زیر زمینی ( Underground ) دهه 80 مورد استفاده قرار می گیرد , که تمامآ از Punk Rock , خود Punk , New Wave ( موج نو ) و Post-Punk زاده شده اند و حتی گهگاهی بطور طعنه آمیز برای تمام موسیقی های راک دهه 90 و دهه اخیر بکار برده می شود .

The Term » Alternative Rock «

جنس موسیقی که اکنون بعنوان آلترناتیو راک شناخته می شود در گذشته قبل از اینکه ترم آلترناتیو در کاربرد معمول آن دخیل شود با عناوین گوناگونی شناخته می شد  . College Rock ( راک دانشگاهی ) در ایالات متحده آمریکا برای توصیف موسیقی دوره زمانی ابتدای دهه 80 تا اتصالش به مدار College Radio و همچنین توصیف سلیقه دانشجویان بکار برده شد . در بریتانیا ترم Indie بکار برده می شد , این ترم به جای اینکه به محدوده ای از کلیت موسیقی گروهها اطلاق شود به سبک یا گروهی از ساب ژانر های خاص اطلاق می شد . Indie Rock همچنین تا درجه زیادی مترادف با ژانر هایی در ایالات متحده آمریکا بود که تا شکست های تجاری در ابتدای دهه 90 در حال فعالیت بودند  چرا که اکثریت این بند ها به لیبل های مستقل تعلق داشتند .

بعد از سال 1990 این ژانر آلترناتیو راک نامیده شد . عنوان آلترناتیو از زمان هائی حول و حوش اواسط دهه 80 سرچشمه گرفته شده بود . آن پسوند عبارات موسیقی نو و پست مدرن بود , هر دو برای تازگی موسیقیشان و تمایلشان به زمینه سازی مجدد برای موسیقی گذشته , که بطور عادی توسط صنعت موسیقی آن زمان مورد استقاده قرار می گرفت تا مرزهای موسیقی را از هم تفکیک کند , از این پسوند استفاده کردند . اشخاصی که در دهه 80 بعنوان دی جی ( DJ ) فعالیت می کردند ادعا کردند که این عنوان ( آلترناتیو ) از رادیو FM آمریکائی ها در دهه 70 سرچشمه گرفته است  . بنابراین کاربرد اصلی این واژه غالبآ وسیع تر از آنست که بطور عادی درک می شود , محیط بر Punk Rock , موج نو ( New Wave ) , Post-Punk و حتی موسیقی پاپ . استفاده از این واژه از سال 91 به بعد در موضوعات جوایز گرمی ( Categories Of The Grammy Awards ) و جوایز MTV باب شد . تعریف یک موسیقی به عنوان آلترناتیو غالبآ بدلیل دو کاربرد شاید گاهآ متضاد کلمه Alternative کمی مشکل باشد . این کلمه می تواند یکبار اینطور معنی شود : موسیقی که وضع کنونی را به چالش می کشاند و به شدت هنجار شکن است , ضد تجارت است و در یک کلام بر خلاف جریان آب شنا می کند . اما این ترم همچنین می تواند در صنعت موسیقی بکار برده شود تا انتخاب های موجود برای مصرف کننده بوسیله فروشگاه ها , رادیو , تلویزیون کابلی و اینترنت را تفکیک کند .

Alternative Rock In The United States

گروههای اولیه آلترناتیو آمریکائی مانند R.E.M. , The Feelies و Violent Femmes تآثیرات پانک را با موسیقی فولک و جریان رایج آن زمان موسیقی تلفیق کردند . R.E.M. به سرعت به موفقیت دست پیدا کرد . اولین آلبوم آنها ) Murmur 1983 ) به Top 40 را پیدا کرد و بذر تعدادی گروه پیرو سبک Jangle Pop را پاشید . R.E.M. و Hüsker Dü پیشقراول گروههای آلترناتیو دهه 80 شدند . در اواخر دهه 80  شماری از گروههای آلترناتیو شروع کردند به عقد قرارداد  با لیبل های بزرگ  . گروههای زیادی به مانند Pixies موفقیت هائی بیشماری در خارج از آمریکا داشتند در حالیکه در خود آمریکا به رسمیت شناخته نشدند . از گروههای آن دوره می توان از گروههای Pixies , They Might Be Giants , Camper Van Beethoven , Dinosaur Jr و Throwing Muses نام برد .

Alternative Rock In The United Kingdom

Gothic Rock رشد یافته پست پانک انگلیسی اواخر دهه 70 بود . اکثر گروههای اولیه پست پانک مثل The Cure به دو عنوان Post-Punk و Gothic Rock شناخته می شدند . Gothic Rock در اوایل دهه 80 با شروع از کلوب های شبانه انگلستان به رشد خود ادامه داد . اواسط دهه 80 گروههای Goth انگلیسی مثل The Sisters Of Mercy , The Mission و Fields Of The Nephilim در پاپ چارت انگلستان به موفقیت  دست پیدا کردند . در ضمن در اوایل دهه 90 گروههای Siouxsie و The Banshees و The Cure سبک خود را از Goth به سبک های دیگر تغییر دادند و موسیقی شان را گسترش دادند تا به موفقیت های بین المللی دست یابند . اینچنین بود سبک خود را به آلترناتیو راک نغییر دادند .

انگلستان از گذشته تا به امروز مهد موسیقیدانان مطرحی بوده است . به جرآت می توان گفت موسیقی راک و مخصوصآ آلترناتیو راک دینی بزرگی به موزیسین های این کشور دارند . موسیقی کاملآ تلفیقی و حساب شده گروههای انگلیسی همراه با لیریک های عمیق و معانی فوق العاده طرفداران موسیقی را به یک مجمومه بی نظیر متصل کرد و آنان را از نعماتی بزرگ و بی بدیل بهره مند ساخت . کافیست نگاهی گذرا به گروههای تقریبآ جدید انگلیسی بیاندازیم . Radiohead , Muse , Anathema , Placebo , Coldplay , Keane , Archive , Portishead , . هر کدام از این گروهها با سلیقه و ابتکار خود  سبکی جدید از راک معرفی کردند که همگی در راستای آلترناتیو راک حرکت می کردند . با این توضیح که گروه آناتما که سبکی بین پراگرسیو راک و آلترناتیو راک داشت ( البته از سال 1998 به بعد ) .

دیدگاه نویسنده بلاگ در مورد سبک آلترناتیو راک

سبکی کاملآ با وقار که با موسیقی زیبا و اشعار با وقارتری که در ذهن داریم دریچه زیبائی از موسیقی را به روی همه علاقه مندان موسیقی راک گشود و باز توانستیم از این هنر با صداقت ( موسیقی ) لذت ببریم و بیشتر به پیچیدگی های این دنیای کثیف فکر کنیم . سبکی با گنجینه ای از موسیقی های فوق العاده برای طرفداران حقیقی موسیقی , آنهائی که علاقه به تفکر دارند , علاقه به لذت بردن از موسیقی , تا پناه ببرند به این موسیقی زیبا برای فراموشی موقتی اتفاقات کثیف این زندگی ماشینی . واقعآ این سبک را دوست دارم و شخصآ طرفدار گروههای انگلیسی هستم تا گروههای آمریکائی فعال در این سبک . در کل کار گروههای

30 Seconds to Mars

Anathema

Beck

Björk

Blur

Bush

Coldplay

Goo Goo Dolls

Keane

Lifehouse

Muse

Pavement

Placebo

Portishead

Pulp

Radiohead

R.E.M.

Sigur Rós

Snow Patrol

را می پسندم  . البته نوع کار این گروهها , فضا سازی , آهنگ سازی و ….. با هم تفوت دارد ولی همه در حالت کلی آلترناتیو راک محسوب می شوند . به همه شما عزیزانی که علاقه به موسیقی واقعی دارید , موسیقی که تآثیر شگرفی بر روح و روان و زندگی شما بگذارد و لذت واقعی که باید از شنیدن یک موسیقی خوب و با وقار و استاندارد به انسان دست دهد به شما دست بدهد , پیشنهاد می کنم این جنس موسیقی را دنبال کنید و آرشیو خود را با این موسیقی غنا بخشید . واقعآ حیف است که هرگز این نوع موسیقی را تجربه نکنید . گوش دادن متفکرانه و دقیق ولی حتی یکبار این نوع موسیقی می تواند شما را شاید تا آخر عمر همراه خود کند . با آرزوی موفقیت برای تمام دوستداران حقیقی موسیقی ناب .

Advertisements