All About Rammstein

Rammstein-SlipKnoT-MeTaL Version 2.00

Rammstein

نقد و بررسی

با سلام خدمت دوستان عزیز و متال بازان گرامی .

در این پست قصد دارم اطلاعاتی در مورد بند آلمانی رامشتاین در اختیار شما عزیزان بگذارم . شاید از خود بپرسید چرا رامشتاین ؟ . در جواب شما باید بگویم رامشتاین منهای بعضی از آهنگ های ضعیف و نمایش های غیر متعارف و سبک خاص خود , آهنگ های فوق العاده زیبائی دارد که هر شنونده ای را به تحسین آن اثار وادار می کند . هدف و اساس نوشتن این پست صرفآ بر مبنای آهنگ های زیبای گروه است . هر چند که گروه کارهای سخیفی نیز انجام داده  ( مثل کار وحشتناک مشترک با گروه لعنتی Tatu ) ولی این پست با دیدی کاملآ مثبت به رامشتاین نوشته شده است . در پست رامشتاین را نقد کرده ام یعنی نه کاملآ از آنها تعریف کرده ام  نه از آنها بد گفته ام . در این پست سعی شده  واقعیات دیده شوند . از آنجائی که رامشتاین بند شناخته شده ای است نمی خواهم زیاد بر اطلاعات و بیوگرافی آنها تمرکز کنم . این موضوع را در ادامه پست خواهید دید . امیدوارم این پست برای شما دوستان مفید واقع شود .

١ . اطلاعاتی مختصر از رامشتاین

٢ . نقد و بررسی سبک خاص گروه

٣ . بررسی لیریک های گروه

۴ . ویدئو ها و حضور گروه در فیلم ها

۵ . بحث های گوناگون در مورد گروه

1 : اطلاعاتی مختصر از رامشتاین

رامشتاین در یک نگاه :

خاستگاه : آلمان

سبک غالب : Industrial Metal

سالهای فعالیت : 1994 تاکنون

لیبل : Universal Music Group ( لیبل کنونی )

وب سایت : http://www.rammstein.de

اعضای گروه :

Till Lindemann : لید وکالیست

Richard «Scholle» Kruspe : لید گیتاریست

Paul H. Landers : ریتم گیتاریست

Oliver «Ollie» Riedel : باس گیتاریست

Christoph «Doom» Schneider : درامر

Christian «Flake» Lorenz : کیبورد پلیر

چگونگی نام گذاری گروه :

رامشتاین نام خود را از منطقه ای به نام Ramstein-Miesenbach واقع در آلمان غربی سابق گرفت . جائی که در آن حادثه ای هوائی در سال 1988 رخ داد و تعدادی از مردم در آن حادثه جان خود را از دست دادند . نام گروه با یک M اضافه باعث می شود که نام گروه معنی پیدا کند و معنی آن دژ کوب می شود .

بیوگرافی مختصر گروه :

رامشتاین یک بند آلمانی است که در سال 1994 شکل گرفت . استایل موسیقی آنها ترکیبی از عناصر سبک های هوی متال , هارد راک , اینداستریال متال و موسیقی الکترونیکی است . موسسان اصلی گروه Riedel , Schneider و Kruspe بودند . Kruspe درباره تآسیس رامشتاین می گوید : » فکر کردم این واقعآ مهم است که موسیقی را به زبان کشور خود بسازید و آن را با دنیا متناسب کنید  . من این موضوع را قبلآ ندیده بودم . من به آلمان برگشتم و گفتم اکنون زمان ساخت موسیقی ای است که واقعآ معتبر باشد . من پروژه ای را شروع کردم و آن را رامشتاین نامیدم تا حقیقتآ تلاش کند موسیقی آلمانی ارائه دهد . »

آلبوم شناسی :

آلبوم های استودیوئی :

1 : Herzeleid ( 1995 )

2 : Sehnsucht ( 1997 )

3 : Mutter ( 2001 )

4 : Reise , Reise ( 2004 )

5 : Rosenrot ( 2005 )

6 : Kein Engel ( 2007 )

آلبوم های لایو

1 : Live Aus Berlin ( 1999 )

2 : Live At Völkerball ( 2006 )

DVD :

1 : Lichtspielhaus ( 2003 )

کاور ها :

ترانه های رامشتاین توسط تعدادی گروه و هنرمند کاور شده است . از آن جمله می توان به بند های زیر اشاره کرد :

Gregorian روی آهنگ Engel کار کرد . همین آهنگ توسط گروه کُر دختران بلژیک کاور شده است . کاور آهنگ Seemann نیز توسط بند های Nina Hagen و Apocalyptica انجام شده است . گروه اینداستریال Laibach نیز آهنگ زیبای Ohne Dich را کاور کرده است .

اما رامشتاین نیز آهنگ گروههای مختلفی را کاور کرده است که از جمله می توان به آهنگ های Das Modell از Kraftwerk , Stripped از Depeche Mode , Pet Sematary از The Ramones و Schtiel از Aria اشاره کرد .

2 : نقد و بررسی سبک خاص گروه

هر چند سبک غالب و کلی گروه اینداستریال متال است اما موسیقی رامشتاین همانگونه که چند سطر بالاتر اشاره شد ترکیبی از هوی متال , هارد راک , اینداستریال و الکترونیک میوزیک است . هر جند که شخصآ  اینداستریال را نمی پسندم اما سبک رامشتاین را قابل قبول می دانم . سبک رامشتاین نقد های متفاوتی را به خود دیده است . در کل رامشتاین بسیار بسیار متفاوت عمل کرده است شاهد این مدعا آهنگ های زیر هستند : SonneDu Riechst So GutAsche Zu AscheIch WillFeuer FreiMutterAmerikaMann Gegen MannEngelDu Hast . البته موسیقی رامشتاین مانند اکثر گروههای شناخته شده دارای شناسنامه است و می توان تم کلی بند را در تمام آهنگ ها پیدا کرد . سبک گروه هم نقد منفی به دنبال داشته هم نقد مثبت . رامشتاین را نمی توان یک گروه فوق العاده دانست اما باید به کار های زیبای گروه اذعان داشت . آنها کارهای زیبائی از خود به جا گذاشتند کارهائی مانند : Sonne , Ich Will و Mutter . صدای تیل زمخت و خشن است ولی در موسیقی رامشتاین کاملآ جا افتاده و کاملآ با این نوع از موسیقی هماهنگ است . موسیقی رامشتاین به نوعی ما را یاد زندگی خشک و بی روح آلمانی ها ( و زندگی ماشینی امروز در کل دنیا ) می اندازد  . و اما در مورد ابزار موسیقی گروه : » ابزار موسیقی یا همان Gear حیاتی ترین ابزار انتقال حس در سبک موسیقی رامشتاین است،مسلما تنها یک گیتار الکتریک ESP مشکی با آرم جمجمه و یک افکت Distortion بر روی سیمهای باس، تفاوت فاحشی میان بقیه گروههای متال ایجاد نمیکند؛ بنابر این رامشتاین در ساخت موسیقی بیشتر توجه خود را به تنظیم افکت، خصوصا برای دو گیتار ریتم نموده است. نوعی Dry Distortion که بدلیل استفاده نکردن از آکوردهای نزدیک به هم ریتمهای معمول جاز، کاملا واضح، تمیز و قابل تشخیص است. اوج این سبک ریتم نوازی که واقعا با آدرنالین خون انسان بازی میکند را میتوان در آهنگهای Asche Zu Asche (خاکستر به خاکستر) و !Feuer Frei (آتش!) شنید. اصولا رامشتاین در گیتار نوازی هیچگاه نمیتواند ادعایی داشته باشد، حتی در مقابل گروههای نوپایی مانند LinkinPark و Offspring . با آنکه کاری که Paul Landers با گیتارش میکند را تقریبا هر نوآموزی میتواند انجام دهد، اما صدای نهایی که از اسپیکر شنیده میشود را به هیچ وجه نمیتوان با آن مقایسه کرد. کمتر گروهی مانند رامشتاین، تا این حد در انتخاب و ساخت افکتهایش حساس بوده است… به نت ریتم هر دو گیتار رامشتاین در آهنگ Asche Zu Asche توجه کنید:

|—3–0–0–0–5–0–0–0–6–5–3—|
|—5———–7———–8–7–5—|
|—5———–7———–8–7–5—|
|————————————-|
|————————————-|
|————————————-|
©1993
Asche Zu Asche/Herzeleid/Rammstein

میبینید که خیلی ساده است، سعی کنید که همین تکه را به طور حلقه وار بنوازید، اما آیا شما آهنگ Asche Zu Asche را میشنوید؟ » [1]

شخصآ آلبوم Mutter را بهترین آلبوم گروه می دانم .

3: بررسی لیریک های گروه

هرگز خط مشی مشخصی از لیریک های این بند دستگیرم نشد . چند نمونه از لیریک های این گروه را به انگلیسی می آورم تا منظور مرا متوجه شوید :

آهنگ Zwitter : تکیه بر خود شیفتگی ( نارسیسیزم ) و دوگانگی جنسی در این لیریک از رامشتاین چه معنا و مفهوم احتمالی می تواند برساند  ؟ .

When The Others Searched For Girls

I Could Already Fertilize Myself !!!

تفاوت در لیریک های رامشتاین بسیار آشکار است . نگاهی به لیریک آهنگ سیاسی گونه Amerika بیاندازید :

We’re All Living In America
America Is Wonderful

We’re All Living In America
Coca-Cola, Sometimes War
!!!

حتی در بعضی از آهنگ ها از اشعار شاعر پر آوازه آلمانی یعنی ولفگانگ گوته استفاده شده است . !!!

اما در مورد زبان لیریک ها باید بگویم که تمام آهنگ ها به زبان آلمانی است ولی از بعضی آهنگ ها ورژن انگلیسی نیز ساخته شده مثل آهنگ های Engel , Du Hast و Amerika . آهنگ Stripped کاور آهنگی به همین نام از گروه قدیمی Depeche Mode و آهنگ Pet  Sematary کاوری از گروه The Ramones بوده که توسط رامشتاین انجام شده است . لیریک های رامشتاین چون به آلمانی هستند گاهآ نادرست ترجمه می شوند . حتی بعضی از لیریک ها چند جور معنی می دهند به نمونه زیر دقت کنید :

Du Hast Mich = You Have Me

Du Hasst Mich = You Hate Me

یا نمونه زیر :

Es Ist Hoffnungslos («It Is Hopeless»)

Sinnlos («Senseless»)

Hilflos («Helpless»)

Sie Sind Gott [Break]

Los

دو خط آخر را می توان به 3 صورت تقسیر کرد :

1: Sie Sind Gott. / Los = They Are God. / Go

2 : Sie Sind Gott Los = They Got Rid Of God

3 : Sie Sind Gottlos = They Are Godless

4: ویدئو ها و حضور گروه در فیلم ها

آهنگ

فیلم

Rammstein – Heirate Mich

Lost Highway – 1997

Engel

Mortal Kombat – 1997

Eifersucht

Wing Commander – 1999

Du Hast

CKY Vol .2 – 2000

Du Hast

How High – 2001

Halleluja

Resident Evil – 2002

Feuer Frei

xXx – 2002

Sonne

Feardot Com – 2002

Mein Teil

Resident Evil – 2004

Mein Teil

See No Evil – 2006

5: بحث های گوناگون در مورد گروه

>> در جاهای مختلف شنیده می شود که رامشتاین گروهی است که اعتقاد به فاشیسم دارد . اینکه دارد یا نه بر من هم پوشیده است اما گروه این موضوع را تکذیب کرده و تآکید کرده که با سیاست کاری ندارد . ؟!؟!  کاور اصلی آلبوم Herzeleid عکس اعضای گروه بود بدون لباس ( البته بالا تنه ) منتقدان این حرکت گروه را مذموم دانسته و معنی این حرکت آنان را نژاد پرستی دانستند و آنان را متهم ساختند . ؟!؟!

>> آهنگ Links 2 , 3 , 4 نقد های متفاوتی به دنبال داشته است . بعضی می گویند منظورشان تمرین رژه در ارتش آلمان بوده  که Links بر می گردد به پای چپ ( چپ 2 3 4 _ نویسنده وبلاگ ) . البته کیبورد پلیر گروه در گفتگویی آنلاین اظهار داشته است : » ما می خواستیم نشان دهیم که رامشتاین هم می تواند یک آهنگ خشن نظامی بنویسد ولی آهنگ اصلآ در مورد ایده آل های نازی نیست !!! «

>> در آپریل سال 1999 مشخص شد که دو تن از عاملین قتل عام در مدرسه کلمباین از طرفداران رامشتاین هستند . آن دو اظهار کردند که رامشتاین گروه مورد علاقه آنان است . بعد از این ماجرا رامشتاین آماج حملات شدید محافظه کاران و مسیحیان آمریکا قرار گرفت و از طرف آنان متهم به تآثیر شیطانی !!!  بر این دو نفر شد . همچنین رسانه های آلمانی مدعی شدند خواننده گروه مقلد آدولف هیتلر است !!! . اعضای گروه در مقابل تمام این موارد بیانیه زیر را صادر کردند  :

» اعضای گروه رامشتاین اظهار تآسف و همدردی خود را در مورد حادثه تراژیک اخیر در دنور آمریکا اظهار می دارند . آنها آرزو می کنند که برای همگان مشخص شود که محتوای لیریک و اعتقادات سیاسی خاصی ندارند که بتواند یک همچین رفتاری را بدنبال داشته باشد . مضافآ بر اینکه اعضای گروه خودشان متآهل و دارای فرزند می باشند و می کوشند سلامت را القا کنند نه مرگ های اینچنینی را . «

>> ویدئوی Ich Will که در آن آعضای گروه در نقش تروریست ظاهر شدند در روز 10 سپتامبر 2001 یعنی دقیقآ یک روز قبل از حادثه 11 سپتامبر منتشر شد و از سوی بسیاری از سیاستمداران و روسای رسانه ها محکوم شد . آنان خواستار حذف کامل پخش این ویدئو  شده بودند .

>> بدنبال بحران گروگان گیری در مدرسه بسلان روسیه در سال 2004 مسئولین روسی ]نیز[ ادعا کردند که گروگان گیران به موسیقی رامشتاین گوش می دانند !!!! ( واقعآ این مسئولین چقدر بی انصافند معمولآ یک حادثه تراژیک اجتماعی ریشه در امور سیاسی , اقتصادی , فرهنگی و اجتماعی آن کشور دارد و یا اگر توسط یک شخص انجام شود معمولآ ریشه های روان شناختی از گذشته فرد دارد   نه در موسیقی مورد علاقه مسسب حادثه _ نویسنده وبلاگ ) .  باز اعضای گروه در پی این اظهارات مسئولین روسی بیانیه ای به شرح زیر صادر کردند :

» صحبت های زیادی در این مورد شد اما اگر در مردم احساسات رادیکالی وجود داشته باشد هیچ چیز نمی تواند آنها را بیدار کند یک نقاشی یک عکس هیچ چیزی . این تنها یک اتفاق برای موسیقی ما بوده است . مهم اینست که در مورد دلائل رخ دادن این حادثه و اینکه چه عواملی آنها را به این کار وادار ساخته فکر کنید اینکه چطور آنها تبدیل به حیواناتی وحشی شدند نه به سلیقه آنها در موسیقی . زمانی که چنین اتفاقاتی رخ میدهد میگوئید خوبه [Okay] بهتر است هنرمندان را مقصر جلوه دهیم مانند یک تکه کثافت . موسیقی ما ساخته می شود تا خشم را انتشار دهد و مردمی که به آن گوش می کنند واقعآ به آن احتیاج دارند و گاهی این خشم را اینگونه بروز می دهند ولی این گناه ما نیست . آیا می بایست ما ساخت موسیقی خشنمان را بدلیل اینکه افرادی بد ممکن است از آن خوششان بیاید متوقف کنیم ؟ «

>> وقتی در اکتبر 2004 ویدئوی Mein Teil منتشر شد بحث قابل توجهی را در آلمان بدنبال داشت . این ویدئو با طنز تاریکش اشاره به Armin Meiwes ( نام قاتلی آدمخوار است که در سال 2004 محکوم شد _ نویسنده وبلاگ ) داشت . در این ویدئو اعضای گروه که به گردنشان قلاده بود توسط فردی ترانس وستیت در لجن چرخانده می شوند . انتقادات زیاد آلمانی ها نه تنها باعث توقف موسیقی آنها نشد ( حتی نوعی تبلیغ برای آهنگ شد ) بلکه آهنگ به مقام دوم چارت آلمان رسید .

>> ویدئوی Mann Gegen Mann نیز سر و صدای زیادی به پا کرد . در این ویدئو تمام اعضا بجز وکالیست لخت مادرزاد هستند . همچنین مردان لخت زیادی در این ویدئو ظاهر میشوند بدون اینکه آلت تناسلی آنها معلوم باشد . این ویدئو بدون ساسنور در MTV پخش شد . این ویدئو در آلمان پس از ساعت 10 شب پخش می شد .

[1] : برداشت شده از وبلاگ http://www.rammstein.persianblog.ir

برداشت از مطالب این وبلاگ تنها با ذکر این وبلاگ به عنوان منبع مجاز است .

از آنجائی که صفحه لینک های این وبلاگ مجزا است و بصورت شخصی مدیریت می شود لذا کسانی که مایل به تبادل لینک هستند لینک این وبلاگ را اضافه کنند و سپس در قسمت نظرات این موضوع را اعلام کنند تا در اسرع وقت لینک آنها به صفحه لینک های این وبلاگ اضافه شود . از حسن توجه شما نسبت به این وبلاگ و همراهیتان با آن کمال تشکر را دارم .

فعلآ …………………………

Advertisements